Loading

ABD New York Harlem’de 2003’te yapılan bir çalışma dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkardı. Buna göre, ergenlik çağındaki çocuklarda hamile kalma oranı sadece kızların okuduğu okullarda 40’ta 1 iken, karma eğitim veren yerlerde 3’te 1.

Karma eğitimin birçok soruna yol açtığını tespit eden yönetim, kız ve erkek öğrencilere ayrı sınıflar açılmasını teşvik ediyor.

1995 yılında 3 devlet okulunda yürütülen ayrı eğitim, günümüzde 253 okula çıktı. 200 okulun daha başvuruda bulunduğu öğrenildi. 51 okula ise tamamen kız yada erkek öğrenci alınıyor.

Yapılan araştırmalar kız ve erkeklerin ayrı sınıflarda bulunmasının getirdiği faydaları gözler önüne serdi. Öğrencileri meşgul eden eğlence, kavga, suç işleme, vakti boşa harcama, taciz ve gebelik gibi olumsuzlukların ayrı eğitim veren okullarda en aza indiği gözlendi.

İngiltere de kız, erkek karışık eğitimin yanında ayrı olarak eğitimde alıyorlar. İngiliz The Times’da yayınlanan habere göre, kız ve erkek okullarının başarı oranı, karma eğitim yapan okullara göre daha yüksek.

İsveç 1974 yılından beri karışık eğitim veriyor. İslami okulun kendi öğrencilerinin cinsiyetlerine göre ayrı alanlarda eğitim almasına bakanlık izin verince ülkede bayağı gürültü kopmuştu. Adolfsberg okulu; altı haftalık deneme başlattı. Okulun müdiresi Anneli Widestrand “Deneme uzun sürmeyecek, öğrencilere ulaşıp ulaşamadığımızı öğrenmek için bunun iyi bir yöntem olduğunu sanıyorum” demiş.

İnsan, neyin gerçek olduğunu ve neyin mutlak iyiye götüreceğini tam olarak bilmediği yerde kaynaklar ve delillere ihtiyaç duyar. Herşeyi bilemeyeceğini bilen insana; herşeyi bilene uymak ve tatmin olmak kâfi gelecektir. O da Allah’ın sözü Kur’an’ı Kerim’dir.

İnsan şahsiyetinin sınırlarını korumak adına suç olma ihtimali bile bulunan tüm eylemler kısıtlanmalı!

Avustralya ve AB’de karma eğitimin yanında kız erkek ayrı olarak eğitim veren kurumların varlığı her geçen gün artmaktadır. Manipüle edilmemesi ve yalnızca bilime odaklanmayı hedefleyen bu ülkelerde karma eğitimin varlığının yararlarını ve zararlarını bilimsel raporlar doğrultusunda objektif olarak ortaya koymaları ve siyasi tartışmalardan uzak tutma gayretlerini ülkemiz ile karşılaştırdığımızda, eğitime verilen bilimsel değer farkını ortaya koymaktadır.

Eski Sovyetler Birliğinin çöküşünden sonra eğitimin sisteminde yaşanan kötü gidişe çözüm arayan Rusya hükümeti, test amacıyla ülke genelinde bazı devlet okullarında başlattığı kız-erkek ayrı eğitim sistemi ilk olumlu sonuçlarını almaya başladı.

Ödül ve ceza sistemi en düşük bilinç yapısı içindir. Yüksek bilinç sahibine konduğu yer farketmez. Ve insan da mecburen yola küçükken başlar.

Reklamlar

By Yol

One thought on “Karma okullara giden kızlar nasıl göründüklerine; Sadece kız okullarına gidenler ise kim oldukları ile daha çok ilgileniyor”
  1. Darısı başımıza isteyen karma okullarda okusun ama kız ve erkek çocukları için ayrı okullarda olsun …

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: