Loading

Halkla ilişkiler bir işletmenin, kurumun ya da örgütün bağlantı kurduğu ya da kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde eden  bir yönetim fonksiyonudur. Temelinde ikna, retorik ve algı gibi kavramlar yatmaktadır.

Çalışma alanları; tanıtım şirketleri, prodüksiyon şirketleri, spor kulüpleri, reklam ya da dijital reklam ajansları, İŞKUR veya fabrikalarda çalışabilmektedirler. Pazarlama şirketleri ya da siyasi partilerde de yer alabilirler.

İnsan Kaynakları; bir işletme veya kurumun ürün ve hizmet yaratmak amaçlı kullandığı kaynaklardan biridir. Amacı bir şirketin insanlarını en verimli şekilde kullanmaktır. İşe alma, çalışan ilişkilerini yönetme ve şirket politikaları oluşturma dahil olmak üzere çok sayıda görevi yerine getirir. Şirketin çalışma yönetmeliklerine bağlı kalmasını sağlar.

Çalışma alanları; kamu kurumları, üniversiteler, bakanlıklar ve endüstri işletmeleridir. Bununla birlikte insan kaynakları danışmanlığı yapan firmalarda da görev alabilirler.

Peki İnsan kaynakları ve halkla ilişkiler arasındaki fark nedir?

İkisinin birbiri ile alakası yoktur. İnsan kaynakları; işe alım, ücretlendirme, eğitim, performans, kariyer yönetimi gibi süreçlerle çalışan bir birim ve uygulama alanıdır. Halkla ilişkiler ise işletme ile hedef kitle arasında karşılıklı iletişimi, anlayışı sağlar ve sürdürmeyi amaçlar. Yani kısacası insan kaynakları çalışan alımını sağlarken halkla ilişkiler müşteri kazandırıyor.

Ama hangi bölümü okursan oku ikisi de birbiri yerine işe girebilir. Yani halkla ilişkiler okuyup insan kaynakları olarak işe alınabilirsin ya da insan kaynakları okuyup halkla ilişkiler olarak bir şirkette görev alabilirsin. Seçim biraz da başvurduğun şirketlerin prensibine bağlıdır.

Yazan: Meltem Arca

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: