Loading

Tahta Kaşık

Yemek yememize yarayan araç gereçlere tahta kaşık denir.Ahşap gereçler, mutfaklarımızı süsleyen, nesillerdir yemek pişirmek ve servis etmek için kullanılan güvenilir aletlerdir.Tahta kaşıklarda yapı malzemesi olan ahşabın sıkça tercih edildiği ürünleridir.Genellikle tahta kaşıklar şimşir ağacından yapılır.

Tahta Kaşıkların Özellikleri ve Avantajları

  • Çizmez

Ahşap mutfak gereçleri metal olanlara göre daha yumuşaktır ve bu yüzden  tabağın ya da tavanın tabanını çizip aşındırmaz.

  • Sert ve Dayanıklı

Ağacın sert bir malzeme olması nedeniyle ahşap mutfak gereçleri sert ve dayanıklıdır. Ayrıca metal kaşıklara göre çok daha hafiftir.

  • Isıya Dirençli

Çelik ve plastik gibi diğer malzemeler yüksek ısıdan olumsuz etkilenirler.Metal ısıyı çok hızlı iletir.Ahşap ise tencerenin içinde uzun süre kalsa dahi elinizi yakmaz ve pişirdiğiniz yemeğin pişirme sıcaklığını asla değiştirmez.

  • Antibakteriyel

Tahta kaşıklar mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.Malzemenin gözenekli yapısı bakteriyi içine hapsedip yok eder.Ama bu mikrop öldürme özelliğini iyi bir temizlik ve derinlemesine bir kurutma ile bir araya getirirseniz daha iyi sonuçlar alırsınız.

  • Şık ve Zarif

Kendine özgü deseni ve renkleriyle doğanın içinden kopup gelmiş gibi rahatlatıcı bir his veriyor.

  • Yenilenebilir

Ağaç olduğu için hem doğal hem de yenilenebilirdir.

Tahta Kaşığın  Kullanım Alanları ve Temizliği

Servis yaparken, yemek yerken ,ölçüm yaparken,yemek pişirken veya halk oyunlarında tahta kaşık kullanılır.Mutfak araç gereci olduğu için genellikle gıda sektörü olan iş yerlerinde ve evimizin mutfaklarında bulunur.

Tahta kaşığı sünger yardımıyla dilediğimiz bulaşık deterjanı yardımıyla temizledikten sonra 1bardak suyun içinde 1 saat kadar bekletip tekrar yıkayıp kurulayarak kullanın. Böylelikle daha uzun ömürlü ve hijyenik olur. Cilalı tahta kaşık tercih etmeyin ve tahta kaşığınızı zımparalayarak aşındırmayın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: