Loading

 

Evlat!

Şunu sakın unutma. Başarın, en az ilgiyi yakın çevrenizde görür. Uzaklaştıkça ilgi dalga dalga büyür. Onun için bunlara takılıpsakın azmini yitirme evlat.

 

Evlat!

Evlatlar anne babanın yanında dört mevsim durabilir. Hatta bu durumdan memnuniyet olur. Lakin günümüzde anne babalar mecburiyet yoksa evlatlarının yanında mevsimlik değil (doğalgaz faturası ödememek için kışı geçirme) en fazla haftalık durmalıdır. Bu durum daha iyi olur evlat.

 

Evlat!

İnsanlar iki türlüdür. Birincisi, acıya sevince ortak olanlar. İkincisi ise bilinçli olarak bunun dışında kalanlar. Sen daima ortak olanlardan olmaya özen göster evlat.

 

Evlat!

Gelecek, geçmişe bakarak yürür. Onun için geçmişine iyi bak ki, daha sağlam olarak yürüyebilesin evlat.

Evlat!

Hep parmak değil arada ‘el’ olmak lazımdır. Yoksa parmak olup sağına soluna daima destek olursun ama zaman gelir bir de bakarsın ki, o destek oldukların senden bir bir uzaklaşmaya başlayınca üzülürsün evlat.

 

Evlat!

Yazılan okunuyorsa, okunan da dokunuyorsa yazara emek zayi değildir. Yoluna devam et evlat.

 

Evlat!

Bir gün kaşık tabakta, çatal kenarda, çay bardakta, sohbet boğazdakalırsa gerisini sen anla, evlat.

 

Evlat!

Bir kurumu, yaptıkları başarılı veya başarısız kılarken, kurum içi sosyal faaliyetleri daima diri tutar. Çünkü dokunmak unutulmamaktır. Onun için etkili, yetkili olduğunda kurum içi sosyal faaliyetlerden, özel günlerde tüm paydaşlara dokunmaktansakın ırak olma evlat.

 

Evlat!

Değersizlere değer vermek, pahalıya aldığın bir malı daha ucuza satarak zarar etmek gibidir. Bunun için insanlara değer verirken, sonra pişmanlık duymamak için iyi tanımaya çalış evlat.

 

Evlat!

Kendi mutluğuna ortak olabilmek, sevinmek her kişinin işi yalnız başkalarının mutluluğuna ortak olabilmek, sevinmek sadece er kişinin işidir. Böyle er kişi dost bulabilirsen sakın ola ihmal etme evlat.

 

Evlat!

Bilgi kitaptan, hayat ise insandan öğrenilir. Sadece kitaptan bilgi öğrenmek freni tutmayan araç gibidir. Nerede, nereye toslayacağı belli olmaz. Onun için bilgi ile beraber hayatı öğrenmeyi ihmal etme evlat.

 

*

 

TAVSİYE: 50 yılın birikimi olan, muhtevasında 660 adet farklı nükteli nasihatin yer aldığı ‘’Mahirane Söylemler ve Susamak’’ kitaplarımı mutlaka okumanızı ve evlatlarınıza okutmanızı samimi olarak tavsiye ediyorum.  Yukarıdaki telefondan iletişime geçerek, benden imzalı olarak (Çorum ve ilçeleri için tanesi 50 TL)  temin edebilirsiniz.

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: