Loading

1863’te Richard Lauchert Prusya Prensesi Charlotte’un bu portresini yaptı. Ve Prusya Prensesi’ni yakaladığı renklerle bizim için bir nevi yeniden yarattı. Böyle nitelendiriyorum çünkü tam aradan 160 yil geçmiş olmasına rağmen Prenses Charlotte’yi hem morfolojik olarak biliyoruz. Hem de kimdir nedir bu bilgilere sahibiz. O zaman Richard Lauchert için Prenses Charlotte’nin yaşanırlılığını arttırdı dersek abartmış olmayız.

Prenses Charlotte Laucher’in imzası ile

Pembe fiyonklu beyaz dantel bir elbise giyiyor Prensesimiz. Ve elinde leylaklarla dolu bir şapka tutuyor. Saçında elbisesindeki fiyonka eşlik edercesine kendini gösteren pembe bir fiyonk takıyor. Dantel işlemelerindeki detaylar hem sanatçımızın yetkinliğini ortaya koyuyor. Hem de döneme fazlasıyla ışık tutuyor.

Portreye ne oldu peki. Daha sonrasında tablomuz Osborne House’daki Kraliçe Victoria’ya gönderildi ve o da günlüğüne şunları yazdı: “Vicky’nin küçük Charlotte’unun Lauchert tarafından çekilmiş en güzel bir resmi elime geldi. Tam gerçek uzunlukta ve gerçekten büyüleyici – çok parlak ve hafif, oldukça tarz bir Winterhalter portresi.” Kraliçe Victoria tam da demek istediğim noktaya ışık tutuyor. Lauchert tarafından çekilmiş en güzel resmi diyor prensesin tablosu için. Bir nevi tarihe tanıklık ediyor bu tablo. 21. yüzyıldan 19.yüzyıla bakıyoruz Lauchert’in sanatı ile. Nerede peki bu tablo? Hala Osborne House’daki Çizim Odasında bu nahif tablomuz asılı duruyor. Bu da çok ironik sanki mesaj veriyor. Kraliçe Victoria’nın ruhuna bile ışık tutuyor.

Prenses Charlotte, Charlotte dedik de kimdir, neyin nesin kimin fesidir? Charlotte 1860-1919 yılları arasında yaşamış, İmparator III. Friedrich ve eşi Victoria’nın kızı kraliyet’in en büyük kızıydı. Aynı zamanda Kraliçe Victoria’nın en büyük torunu ve kardeşi Wilhelm ile birlikte, Prens Albert’in 1861’deki ölümünden önceki yaşamı boyunca tanıştığı tek torundu. Yani kraliyet için kilit isimlerden diyebiliriz.

Zweig’ın sözleri ile Lauchert’in sanat anlayışını özetleyelim: “İnsan bir işi gerekli olduğu için yapmalıdır, kraliyet ailesinden bir teşekkür almak için değil.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d