Loading

Yukarıda resmini gördüğünüz La cama inglesa isimli Guillermo Lorca imzalı bir tablo

Şilili sanatçı Guillermo Lorca, gerçek anlatılar ve rüya benzeri sekanslarla yüklü büyük ölçekli yağlı boya tablolarıyla tanınır. Sanatçı olmak için ona neyin ilham verdiği sordulduğuna, Fransız ressam Gustave Doré (1832-1883) cevabını verdi.

Aslında bu cevap Lorca’yı tanıyanlar için şaşırtmayacak bir cevap oldu. Neden mi? Yeteneği erkenden keşfedilen Doré gibi ( Evet Doré daha 13 yaşında iken Paris’e geldi ve 15 yaşında iken Pour Rire dergisinde illüstratör olarak çalışıyordu), Guillermo Lorca’ nın da yeteneği erken yaşta keşfedildi. Lorca kendisi gibi Şilili olan ressam Sergio’nun yanında eğitim almaya başladığında 16 yaşındaydı.

Lorca’nın resim stiline biraz bakalım. Özgün farklı ve keskin bir sanatçı. Nasıl bir keskinlik bu, jilet gibi. Jilet keskinliğinde gerçekçiliği gösterişli barok fırça darbeleriyle karıştırarak en uç noktalardaki duyguları uyandırmayı başarıyor. Peki sonuç: Hem korkunç hem güzel oluyor. Bu korkunçluk acaba sanatçının iç dünyasından mı geliyor, merak edici bir soru. Bir röportajda bu konu paralelinde çocukluğuyla ilgili soru sorulduğunda Lorca, çok içe dönük ve paranoyak olduğunu ve hatta birinin onu öldürmek istediğini düşündüğünü söylemişti, ve şöyle dile getirmişti:

“Tanımlanamayan garip bir ölüm duygum vardı, sürekli zulmedilme kaygısı içindeydim. Ancak insan bu tür duygularla ve karmaşıklıklarıyla yaşamayı öğreniyor, ben de kendimi sanat aracılığıyla ifade ettim.

Lorca’ya sanatı hakkında sorular sorulduğunda ise şöyle cevap verdi:

” Tüm resimlerinin kendi hayatının psişik(ruhsal) taraflarını yansıttığını semboller içerdiğini söyledi.” Bu sanatın özgünlüğünü o kadar iyi ifade ediyor ki. Hepimiz aynı gökyüzüne aynı çevreye bakıp farklı şeyler görebiliyorsak ve en mühimi yansıtabiliyorsak sanatçı kavramını doğru kavramış oluruz.

Lorca on binlerce yıllık sanat içinde yer alan sanatçılardan sadece bir tanesi. Ama Lorca’nın dile getirdiği şeyler sanatın duygu bütünleştirme gücünü ortaya koyuyor. Fırça darbelerinden ortaya çıkan çizgilerin, renklerin, gölgelerin evrensel çatısı altında toplanması kritik önemli ve de doğru.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: