Loading

Evlat!

Yaşlı büyüklerin bir yerde mutlu ise sana onun mutluluğunu pekiştirmek düşer. Sakın ola hissi davranıp da onların mutluluğunu dağıtmaya çalışma evlat.

 

Evlat!

Evinde yaşlın var ise pencereni açtığında, balkonuna çıktığında ezanı Muhammedi duyabilecek şekilde ev almaya veya kiralamaya dikkat et. Çünkü güzel sesli bir müezzinin okuduğu ezanın insanlar, yaşlılar üzerinde psikolojik olarak ferahlatıcı ve şifa özelliği vardır. O rahatlık hem yaşlıların hem de senin yükünü azaltır evlat.

 

Evlat!

Ne kadar günahkâr olursak olalım, çamsakızı çoban armağanı misali rabbimize kavuştuğumuzda arz edebileceğimiz ihlaslı bir amelimiz daima olsun evlat.

 

Evlat!

Bir kurumda geçici görev alacak isen o kurumun en zor işini üstlen ve en mükemmel bir şekilde yapmaya çalış ki, daima aranan personel olasın. Yarın amirler veya siyaset değiştiği zaman senden ziyade (herkes müracaat edemeyecek) o birimin başarısı seni orada tutacaktır evlat.

 

Evlat!

Bizim ülkemizde hediye verdiğin kitapların değeri olmaz.  Çünkü insanlar para verdiği gazetelerin reklamlarını bile baştan sona okur ama hediye edilen kitabı ekseriya şöyle bir karıştırır hakkında artıya eksiye iki kelam bile etmez. Kaldırır bir köşeye atar evlat.

 

Evlat!

Yaşlıların evinden bir kaşık dahi olsa alma. Beklenmedik bir zamanda diğer yakınların tarafından pire deve yapılır ve sözü olur canını sıkar evlat.

 

Evlat!

İnsan bir şeyi hak etmişse onu hak ettim diyebilmeli. Ya hak etmemişse o zaman ne demeli? O zaman da kafaya takmadan sabrederek sahibine havale etmeli evlat.

 

Evlat!

Her gün konuşmak onunla dost olduğun anlamına gelmez. Dinleme ve dinletmeden ibarettir. Bazen az konuşursun öz konuşursun ama gerçekten dosttur. İyi günde kötü günde maddi manevi hep yanında hissedersin. Çünkü dostluk mertebesine herkes ulaşamaz evlat.

 

Evlat!

Anadolu’da bazen büyük adam tabiri kullanılır. Lakin tanıyınca sadece B harfinin cümle başında olması nedeniyle B-üyük yazıldığı anlaşılır. Gerçekte ise maalesef sadece B(ü)yük olduğu kanaatine varılır. Onun için hakkında böyle bir kanaat oluşursa cümlenin ortasında bile o kelimenin hakkını vererek gerçekten –büyük- olmaya özen göster evlat.

 

Evlat!

Yaşlılar gençlerin misafiridir. Öyle bir misafirlik ki, her gençte gelecekte misafir olmaya adaydır. Yaşlı misafir bereketi ile gelir, manevi huzur verir ve geldikleri yerlerde beklenmedik farklılıklar fark edilmeye başlar. O yüzden yaşlı misafirlerin olursa kadri kıymetini bilmeye çalış evlat.

 

Evlat!

Mahareti olanın mazereti az olur. Eğer bir insanın mazereti çok ise muhtemel ki, onun mahareti azdır. Onun için mazeretten ziyade maharet üretmeye özen göster evlat.

 

Evlat!

İnsanlar kaybettiği yaşlıların arkasından yaşlıya değil ekseriya dünyada iken yaptıklarına, yapamadıklarına yani vicdanlarının sesine göre üzülüp ağlarlar. Sen o günleri bugünlerden düşünmeye çalış ki, vicdanın rahat gözyaşların ihlaslı olsun evlat.

 

TAVSİYE: 50 yılın birikimi olan, muhtevasında 660 adet farklı nasihatin yer aldığı ‘’Mahirane Söylemler’’ kitabımı mutlaka okumanızı ve evlatlarınıza okutmanızı samimi olarak tavsiye ediyorum.  Yukarıdaki telefondan iletişime geçerek (benden imzalı olarak 40 TL)  temin edebilirsiniz.

 

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d