Loading

 

Evlat!

Eskiden apartmanlarda dururken bir yere gideceğimiz zaman veya küçük çocuklar evde ise anahtar komşuya verilirdi. Şimdi artık akraban bile olsa anahtarı vermekten imtina etmeye başladık. Sen yine de apartmanda emin bildiğin bir komşu edinmeye özen göster ki, gece gündüz acil ihtiyaç olursa sıkıntı çekmeyesin oğul.

 

Evlat!

Niyet ne kadar iyi olursa olsun zamanında susmayı ve konuşmayı beceremezsen boğulursun. Onun için susmayı da konuşmayı da becermeye çalış evlat.

 

Evlat!

Şu âlemde kimi sanal duruma bakar kimi de gerçek duruma. İkisi de açıktır yoruma. Sanki pazarcı tezgâhı gibidir. Önde güzelleri vardır arkasında ise ezikleri. Onun için durumlara dikkat edilmeli evlat.

 

Evlat!

Protokol kurallarında davet ettiğine kahve, randevu verdiğine çay, sıradan gelene ise hiçbir şey ikram etmeyebilirsin yazar. Lakin sen yine de kitabını takdim etmek için sıradan gelen ve on beş dakika sohbet ettiğin vatandaşa bir çay ikram etmekten imtina etme. Kazanan sen olursun. Çünkü örf ve adetler bazen protokol kurallarından daha önemlidir evlat.

Evlat!

Patavatsız kelam, keser selam. Onun için kelamlarına dikkat et ki, akabinde baki selamlar kesilmesin evlat.

 

Evlat!

Yönetici o dur ki, ileri adım atmaya hazırlanırken, geri adım atmak zorunda kaldığında puan kaybedeceğini hesap edebilendir. Onun için adımlarını ona göre atmaya çalış evlat.

 

Evlat!

İzdivaçta beden bir gönül ayrı olmaya başlarsa hayır çıkmaz. Beden ve gönül birliğinin ömür boyu muhafazası için emek verilmelidir evlat.

 

Evlat!

Özel gününe (sünnet, düğün, cenaze) samimi mazereti dolayısıyla iştirak edemeyen ve bunu beyan eden kimsenin mazereti kabul görmeli evlat.

 

Evlat!

İyi ev sahibi o dur ki, evini kiraya vereceği zaman gariban öğrenci denk geldiğinde özel öğrenci indirimi yapabilendir. Buna mukabil de iyi öğrenci o dur ki, bunun kadri kıymetini bilip ev sahibine layık olmaya çalışabilendir evlat.

 

Evlat!

İyi huylu insan ile herkes geçinir. Önemli olan kötü huylu insan ile geçinebilmeyi başarabilmektir. Onun için evde, işyerinde, çevrede bu tür insanlar ile beraber olmak zorunda kaldığında tecrübelerden istifade ederek ehli geçim olmaya özen göster. Bunu başarabilirsen kısa zamanda farkın kolayca fark edilir. Yoksa sende ondan farksız olursun evlat.

 

*

TAVSİYE: 50 yılın birikimi olan, muhtevasında 660 adet farklı nasihatin yer aldığı ‘’Mahirane Söylemler’’ kitabımı mutlaka okumanızı ve evlatlarınıza okutmanızı samimi olarak tavsiye ediyorum.  Yukarıdaki telefondan iletişime geçerek (benden imzalı olarak 35 TL)  temin edebilirsiniz.

 

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: