Loading

Bana sorarsanız nostalji derim. Çünkü özlemini duyduğumuz hemen hemen her şey geçmişte kaldı.
Benim gibi düşünüp geçmişe özlem duyanlar çoğunlukta mı bilmiyorum ama var oldukları aşikâr.
Eminim ki nostaljinin geçmişe bağımlılık hastalığı olduğunu düşünen kesim de var. Bana sorarsanız asıl hastalık teknoloji bağımlılığı. Çünkü biz teknolojiyi amacına uygun olarak kullanmasını bilmiyoruz.
Haydi gelin önce geçmişe dönüp şöyle bir karşılaştırma yapalım. Saygınlığından ödün vermeden duygularımızı coşturan eski şarkılar eski filmler mi? Pür dikkat dinleyip, “Haftaya ne olacak acaba”, diye beklediğimiz radyo skeçleri mi? Arkadaşlarımızla birlikte mahallede oynadığımız saklambaç, körebe, yağ satarım bal satarım, mendil kapmaca istop, misket yuvarlama, ip atlama gibi oyunlar mı? Tırmandığımız ağaçların dalları mı? Eşe dosta akrabaya yazdığımız “ Sevgili teyzeciğim”, diye başlayıp “Nasılsınız? İyi misiniz? Beni soracak olursanız, ben de iyiyim”. Diye devam eden mektuplar mı? Bayramda seyranda özenle seçip üzerlerine İyi dileklerimizi yazdığımız kartpostallar mı? Eski komşuluklar, dostluklar, akrabalıklar, muhabbetler mi, daha iyiydi?
Yoksa?
Yanlış anlaşılmasın, teknolojinin kötü olduğunu savunmuyorum; sadece doğru bir şekilde kullanılmayan her şey amacına uygun değildir. Unutmayınız ki bilinçli ebeveynler olarak bilinçli nesiller yetiştirmek bizim görevimizdir.

Reklamlar

By Yesim Deger

Ben Yeşim Değer. İstanbul/ İstinye doğumluyum. Açık öğretim fakültesi halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü mezunuyum. Her Şeye Dair Ne Varsa İçinde adlı şiir kitabının yazarı olmakla beraber Keşan postası gazetesi, künye online ve Önce Vatan gazetesi köşe yazarıyım. Aynı zamanda Yeter Artık ve Yalnızlık adlı şarkıların söz yazarıyım. Sevgili Candan Erçetin’in kurucusu olduğu MSG üyelerinden biriyim. Şu anda sevgili dostum Burhan Sırmabıyıkoğlu’nun kurucusu olduğu Trend Academy de sayın hocam Ferdi Atuner’den diksiyon dersi aldım. Küçük gelinlere hitaben yazdığım “Aynur” adlı romanım Penguen kitabevi, Boyut kitabevi raflarında olmakla beraber online kitap satış mağazalarında satışa sunuldu. 😇 Ayrıca sevgili dostum yazar Emre Kalcı ve Jale Demirdöğen’den yazarlık eğitimi aldım ❤️ Aynı zamanda (SYBD) Sınırsız yazarlar derneği yönetim kurulu üyesi ve Kaçok derneği üyesiyim.

Bir Cevap Yazın

%d