Evlat!

Şu hayatta kiminin uykusu ağdır uyanamaz kiminin de öyküsü ağırdır dayanamaz.  Sen sen ol, ikisini de hafif tutmaya çalış ki hem uykudan kolay uyanabilesin hem de öykülerine dayanabilesin evlat.

*

Evlat!

İnsanlar gördüm başarısı tebrik edilmeye, insanlığı ise tenkit edilmeye layık oldu. Sen ikisine de layık olmaya çalış ve böyle insanlar bulursa sakın ola kaybetme. Çünkü bu tür insanların nesli tükenmeye başladı evlat.

*

 Evlat!

 Durumun vahametinin farkında olamayanlar hep fevkinde olmaya başlarlar. Baltayı taşa vurunca da nedamet duyarak suçlarlar. Sen daima baltayı taşa vurmadan durumun vahametinin farkında olmaya çalış evlat.

*

Evlat!

– En cömert kimdir, biliyor musun?

– Bilmiyorum.

– Yazar

– Neden?

– Çünkü yazılarını herkese sansürsüz yazar. Seveni sevmeyeni, bileni bilmeyeni ya istifade eder ya da yazara kızar. Sen yazarlardan istifade etmeye çalış evlat.

*

Evlat!

İyi iken söylemlerine dikkat et ki, yarın kötü olunca ortaya çıkıp mahcubiyet oluşturmasın evlat

*

Evlat!

İki tarafın da kendini haklı gördüğü küsmelerde her iki tarafta en az %50 haksızdır. Nefis hakkın önüne set olup beyne olumsuz hükmeder. Durum böyle olunca iki tarafta kendilerini haklı zanneder. Kırgınlık, küskünlük sürer… Sürer… Sürer… Çevre katkısı ile de üzerine nemalar biner. Dostluklar biter, Akrabalıklar gider. Kimi hüzünlenir kimi de bayram eder. Bayramlar ise bayramlıktan çıkıp olur keder. Sen bu durumlara fırsat verme evlat.

*

Evlat!

Değeri olmadığı halde hala evlatlarına, torunlarına miras bırakabilmek için kendinden fedakârlık, cimrilik yapmaya çalışanlar dünyada sadece Türk toplumlarında görülen alışkanlıktır. Lakin bu alışkanlığın değişme zamanı gelmiştir. Bu güzelliğin değişmemesi için değer vermekten imtina edilmemelidir. Sen daima değer vermeye çalış evlat.

*

Evlat!

Herkese (taşrada) yakın olan sevilir, sayılır ama merkeze yakın olan da kolay terfi eder. Yol ikidir. İsteyen istediğini tercih eder. Sen hem merkeze hem de herkese yakın olmaya özen göster evlat.

TAVSİYE: 50 yılın birikimi olan, muhtevasında 660 adet farklı nasihatin yer aldığı ‘’Mahirane Söylemler’’ kitabımı mutlaka okumanızı ve evlatlarınıza okutmanızı samimi olarak tavsiye ediyorum.  Yukarıdaki telefondan iletişime geçerek (benden imzalı olarak 35 TL)  / Emin Kırtasiye ’den temin edebilirsiniz.

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: