Küçükken hayallerinizin peşinden gidebileceğimiz, hayallerimiz vardı. Büyüklerimizin sorduğu sevimli ve klasik sorusu vardı.

  • “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sevimli ve klasik soruydu.

   Biz de hayallerimizin peşinden gidebileceğimiz hayali olmak istediğimiz mesleklerimizin doğrultusunda cevaplar verirdik.

          Doktor olmak 

          Eczacı olmak

          Avukat olmak

          Mühendis olmak 

         Öğretmen olmak istiyorum özenerek, severek ve içten isteyerek cevaplar verirdik.

Bir hastaneye gittiğimizde beyaz önlüklü boyunlarına taktığı stetoskop saygıdeğer doktorlarımıza özenirdik. Bir eczaneye gittiğimizde masa başında oturan hanım hanımcık beyaz önlüklü eczacı olma hayalini kurardık. Aynı şekilde diğer meslekler için de geçerliydi.

Ama şimdi maalesef ve maalesef öyle değil. Çünkü hayallerimizi öldürüyorsunuz. 

Lise sonda yüksek puanlar alıp tıp fakültesi ve eczacılık fakültesi kazandık diye sevinemiyoruz ve mutluluktan uçamıyoruz. 

Bu ülkede her sabah ölüm kaygısıyla uyanıyoruz. Mesleki şiddetler git gitçe artıyor. Can güvenliğimiz ve sağlık güvenliğimiz yok oluyor ne yazık ki.

Neden doktorları şiddet uygulayıp öldürüyorsunuz? 

Neden insan hayatı bu kadar ucuz?

Eğer bir ülkenin doktorları öldürülüyorsa bu toplum hastalanmıştır. Neden doktorlara beyaz yakalılara haklarınızı helal etmiyorsunuz? O kadar mücadele ederek okuyup tıp fakültesini bitiriyoruz diye sevinemiyorlar. Giderlerse gitsinler diyorsunuz da farz edin ki gittiler. Sağlığımızı kime emanet edeceğiz can güvenliğimizi nasıl sağlayacağız? Hastaneye giren hasta yakınlarından üçte birinin ceplerinde bir bıçak ve bir silahı var. Güvenlik arama yaparsa da suç oluyor. 

Nedir bu doktorlarımızdan alıp veremediğiniz? 

Sağlıktaki şiddeti şiddetle kınıyor her şeyden önce “ADALETİN” gelmesini istiyoruz 

Hayallerimizi öldürmeyin.

Z kuşağına büyüyünce ne olmak istiyorsun diye soramıyoruz. Sorduğumuz zaman çok değişik mesleklerin ortaya çıkacağını öğrenmiş oluyoruz, kimsenin doktor, eczacı, avukat ya da öğretmen olmak istiyorum diye hayalleri ve hedefleri kalmadı. Hayallerimizi öldürüyorsunuz!

“ Beni Türk Hekimlerine emanet edininiz.“  Mustafa Kemal Atatürk 

Reklamlar

By Meltem Güdemezoğlu

Meltem Güdemezoğlu… 10 Haziran 1988 yılında Gaziantep’te dünyaya geldim. Serebral Palsiliyim. Engelim hayatımda hiç ama hiç engel olmadı, hayatımın parçası olarak kabul ettim. Mersin Çağ Üniversitesinde Uluslararası Ticaret Bölümününden mezun oldum ve Başkent Üniversitesinden Yaşam Koçu eğitimi aldım. Kamu kuruluşunda devlet memuru olarak görev yapıyorum. Sanat toplum içindir. Eserlerim bazı dergi ve sanat kitaplarında yayınlanmaktadır. Hayat kahve gibidir bazen şekerli bazen orta şekerli bazen ise sade ve acıdır. Sen tatlandırırmasını bilirsen o zaman mutlu olursun ve her şey sen de başlar. Dünyayı sanat, sevgi, iyilik ve hiç sönmeyen umut ışığı kurtaracaktır. Sanatın olduğu her şey ve her yer mutluluk, huzur, ilham ve tutkudur. “Eylülde Sevmek İstedim Seni” adında şiir kitabı eserim var . Şiiranist Edebiyatın Yeni Soluğu kurucusu ve yönetmenliğini yapmakla birlikte; Sağlık Dünyası dergisi/gazetesinde, Kukumav dergisinde ve Künye Online gazetesinde köşe yazarlığı yapıyorum ve. bazı edebiyat-sanat dijital platformlarda yazmaktayım. Kahvenizle şiirlerde buluşalım…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: