Loading

Tomris Uyar; derinliği, duyarlılığı ve en ince ayrıntıları görebilme yeteneği ile edebiyat dünyamıza iz bırakmış, ona imrenen, ondan öğrenen onlarca yazarın yetişmesine ön ayak olmuş en önemli yazarlarımızdan biridir. Erkek yazarlar için sayısız ödül verilirken, adına öykü yarışması düzenlenen ender kadın yazarlardan biri olarak, düşün dünyamızda bir adım öteye gittiğimizin de resmi olmuştur.

Yeni İnsan Yayınevi ile Yazı-Yorum Edebiyat Dergisi’nin ortaklaşa düzenlediği, sadece öykülerin kabul edildiği yarışmaya 624 eser başvurdu. Evvela ön jüri bu eserlerde bir eleme yaptı, ardından jüri bunca yazarın arasından 22 kişiyi finale taşıdı. Jüride Zeynep Eşin, Berna Durmaz, Feryal Tilmaç, Mehmet Fırat Pürselim ve Fuat Sevimay yer aldı. Ön jüride ise İlknur Demir ve Aslı Esma Karaca emek verdi.

Finale kalan 22 öykücü, 26 Haziran Pazar günü Kadıköy’deki Barış Manço Kültür Merkezi’nin ana salonunu büyük bir heyecanla doldurdu. Sunuculuğunu yazar İsmail Biçer’in yaptığı ödül gecesinde açılış konuşmasını; Tomris Uyar’ın edebiyattaki yolculuğunu özetleyen ve öven, ona selam ve saygılarını sunan Fuat Sevimay yaptı. Ardından sahne alan Didem Tarlalı ile Özge Koç, müzik eşliğinde Tomris Uyar’ın hikâyelerinden küçük bir bölümü sahneleyip performanslarına “Kurtlarla Koşan Kadınlar”dan bir hikâye ve masallarla devam ettiler.

Sıra ödüllerin dağıtılmasına geldiğinde bütün finalistler sahneye davet edildi. Jüri, ilk dörde giren yarışmacılara ödüllerini dağıtırken heyecan inanılmaz bir boyuta ulaşmıştı. Yarışmanın birinciliğini “Yaşasın Bugün Cuma” isimli öyküsü ile Alkım Doğan, ikinciliği “Kuşların Çağrısı” isimli öyküsü ile Gizem Engüzel Keten, üçüncülüğü “Arada Kalmış” isimli öyküsü ile Esra Kahya ve dördüncülüğü “Duran Trenler ve Giden Evler” isimli öyküsü ile Fulya Taşçeviren kazandı. Jürinin ödülleri dağıtması sonrasında sahneye çağrılan Yeni İnsan Yayınevi Genel Yayın Yönetmeni Aytaç Timur, finale kalan bütün yarışmacıların öykülerinin birbirinden değerli olduğunu söyledi ve hepsini bir kitapta toplamak istediğini müjdeledi.

Yarışmanın sonunda kapanış konuşmasının yapmak üzere Tomris Uyar’ın oğlu Turgut Uyar sahneye davet edildi. Duygulu ve vefa dolu bir konuşma yapan Turgut Uyar, yarışmacıları tebrik edip Yeni İnsan Yayınevi ve Yazı-Yorum Edebiyat Dergisi’ne teşekkürlerini iletti.

Ödül töreni alkışlar ve fotoğraf çekimi ile kapanırken herkesin dilinde ve yüreğinde önümüzdeki sene yapılacak ikinci yarışmanın heyecanı vardı.  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: