İnsan doğası gereği bir çok sorunla karşılaşır. Günlük gülistanlık bir hayattan ziyade aslında hepimizin çeşitli imtihanları ve zorlukları bulunmaktadır. Bu zorluklar kimi zaman aşılması kolay kısa vadede çözüme ulaştırılabilir sorunlar iken, kimi zaman da çözümü uzun vadeye dayalı ve oldukça meşakkatli zorluklardır. Çocukluğunuzu hatırlayın, düştüğünüzde size doğru koşup yeltenen ebeveynlerinizi. Her düştüğünüzde kafanızı kaldırıp, gelip sizi kaldırmasını beklediğiniz ailenizi. Bu insan doğasında doğuştan var olan bir durum değildir. Düştüğümüzde ailemizden gördüğümüz o ilk desteği, hayatımız boyunca her zaman görmek istediğimizden ötürüdür belki de zorluklarla başa çıkamamak. Sorun basittir fakat hayatında sorunluluğu üstlenmemiş insanı zorlukla baş başa kaldığında ki anı düşünsenize, ne kadar da zor…

Birey olarak geldiğimiz dünya da aslında hep bir birey olarak yetiştirilmemiz gerekiyorken, biz çoğunlukla anne ve babamızın hatta bazen akrabalarımızın olmasını istediği insan gibi olarak yetiştirildik. “Dik” diyorum çünkü bir çoğumuz için durum ne yazık ki aynı.

Oysa bizler yaşamı boyunca ailesinin yanı başında büyüyen, oyun oynayan çocuklar olarak kalmayacağız…

Ebeveynlerin göstermiş olduğu bu hassasiyet aslında çocuğa yapılmış en büyük zorluktur. Gelişim çocuk doğduğu anda başlamıştır. O bir bireydir gelişimi ile ilgili elbette ki bir çok eğitimler verilmeli doğru bilinen ve hayatımız da yanlış bulduğumuz bir çok şeyi anlatarak büyütebiliriz. Hayat bu konu da çeşitli kuralları zaten koymuştur ebeveynle düşen sadece, bu kuralları anlatarak gelişim sağlamaktır. Hayatın zorluklarıyla baş başa kalıcak bir çocuk yetiştirmek, ancak ve ancak kuralları anlatmak kurallar doğrultusunda çocuğa yön vermekle başlayabilir.

Çocuk düştüğünde koşmak değil.

Çocuk ağladığında ona kızmak değil.

Yetişkin, bir insanın yani bir bireyin olması gerektiği gibi sadece biraz daha hassas davranarak yapılmalıdır.

Düştüğümüzü sandığımız yerden aslında her zaman güçlenerek kalktığımızı bilerek yaşama devam etmeliyiz.

“Her düşüş yeni bir zorluğa karşı gelmektir.”

Ve en önemlisi insan yaşamı boyunca zorluk görür fakat bunlardan çıkaracağı dersler olmalıdır. Hayatta zorluklar karşısında her zaman karşı gelebilmek temennisiyle.

Sevgilerimle…

Sultangül AYYILDIZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: