Loading

Devrim AKTÜRK

Diyarbakırlı genç yönetmen Devrim Aktürk, araştırmacı ve yazar Mehmet Ali Abakay’ın hayatını belgeselleştirdi.

Diyarbakırlı olan ve Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü son sınıf öğrencisi olan genç gazeteci ve yönetmen Devrim Aktürk, araştırmacı, yazar ve Şehir Araştırmaları Merkezi üzerine çalışmalar yapan Mehmet Ali Abakay’ın hayatını “Hayatın İçinde İnsan” adlı çalışmasıyla belgeselleştirdi. Amacının başarılı olan insanların yaşam belgesellerini sahneletmek oluğunu söyleyen Aktürk, bu tarz projelere devam edeceğini aktardı. Aynı zamanda birbirinden güzel müzikleri kullanmasına müsaade ettiği için de müzisyen Feyzi Kalkan’a şükranlarını ilettiğini belirtti.

Mehmet Ali Abakay Kimdir?

Tarihler 1965’i gösterdiğinde Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde hayata gözlerini araştırmacı ve yazar Mehmet Ali Abakay, 1986 yılında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak ilk görev yer olan Malatya’da çalışma hayatına başladı. 1991’den itibaren ise öğretmen ve idareci olarak Diyarbakır’da görevini sürdürdü. 

1982 yılından itibaren Diyarbakır’ı eksen alan edebî, kültürel, tarihî konularda yazıları bir çok dergi ve gazetede yayımlanırken; başarılı çalışmalarından dolayı çeşitli kuruluşlardan takdir ve teşekkür belgeleriyle ödüllendirilmiş, aynı zamanda 1982 yılında yapılan Erzurum Atatürk Üniversitesi Üniversitelerarası Şiir Yarışmasında mansiyon ödülünü almıştır.

Reklamlar

By devrimaktrk

Gazeteci ve Araştırmacı @hivru.kitap'ın Yazarı Sanal Azrail, Hivru, Ali Gaffar Okkan Filmleri'nin Yönetmeni @bilinc6fanzin'in İmtiyaz Sahibi Ata Üni./İ.F./RTS📻 📺

Bir Cevap Yazın

%d