Loading

1951 yılında Elazığ’da doğdu, ilk-orta ve lise öğrenimini Adana’da okudu. 1967-1968 yılında, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Bilimler Yüksek Okulu’ndan sonra Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenimini tamamlayıp tıp doktoru oldu. 1980’de Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Uzmanlığı ihtisasını kazandı, 1983 yılında mecburi hizmet kurasıyla Aydın’ın Söke Devlet Hastanesi’ne tayin oldu. Nöroloji Uzmanı ve Baş Hekim Muavini olarak 2 yıl görev yaptıktan sonra Ankara Hava Hastanesi’nde askerlik görevini tamamladı, askerlik sonrası Aydın’ın Nazilli İlçesi Devlet Hastahanesi’nde 1990 yılına kadar Nöroloğ ve Başhekim olarak görev yaptı. 200 yataklı hastahaneyi hizmete açtı, çeşitli siyasi nedenlerle 7 defa istenmeyen tayinler yaşadı. Sonunda Afyon’un Şuhut İlçesi Devlet Hastahanesi Baş Hekimliği’nden istifa ederek, milletvekili adayı oldu. Bundan sonra Nazilli Devlet Hastahanesi’nde Uzman Hekim olarak, Sağlık Grup Başkanlığı-Fuhuşla Mücadele Komisyonu Başkanlığı-Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nda görev aldı. Nazilli Genç İş Adamları Derneği Kurucu Üyesi oldu, Nazilli Tıp Teşhis Merkezi ve Tomoğrafi Görüntüleme Merkezi kurdu. Özel Ambulans Hizmetleri kurdu, 2009 yılında Özel Kreş ve Anaokulu Kurucu Üyeliği yaptı. 2016 yılında 65 yaşında iken emekliye sevk edildi, evli ve 3 çocuk babasıdır. halen, Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde yaşamaktadır.

*****

Hasan Yıldırım, emekli olduktan sonra boş durmamış. ”Bir Doktor’un Anıları” adını verdiği 192 sayfalık bir kitap yayınlamış, çok iyi bir nöroloji uzmanı olduğunu biliyorum ama başından beni şaşırtacak kadar çok olay geçtiğini kitabını 10 günlük bir okumadan sonra bitirince anladım. Kitabı bitirdikten sonra ”Türkiye’de yaşamak zor.” dedim, aşağıda onun yaşadıklarını kısaltarak yazdım. Kitabında bunlardan ayrı olarak yaşadığı o kadar çok olay var ki, bunları bütün samimiyeti ile kaleme almış olduğu kanaatine kapıldım. Çok güldüğüm yerleri oldu, çok üzüldüğüm bölümleri de var. Düşünmemiz gereken yerleri de çok, özetlersek bizim yol almamız için daha o kadar uzun bir yol var ki. 84 milyonun bu kitabı okumasını isterim, iyi bir nöroloji uzmanı olan Hasan Yıldırım geride çok güzel bir eser bırakmış. Kitabında ki diğer bölümleri, kısa kısa aşağıda okuyalım.

*****

Annem ”Oğlum, imam ol. Yarın öbür gün öldüğümde, arkamdan bir fatiha. Üç kulhüvallahi okursun, hem dünyalığını. Hem de, ahiretini kurtarmş olursun.” diyordu. Anneme döndüm sinirle ”Ben, 1 elham 3 külhüvallahi okumasını biliyorum. İmam olmasam da, bunları okuyabilirim. İmam olmayacağım, dedim.

*****

Adana’da İpek Sineması’na bedava film seyretmek için faytonların arkasına kaçak biner, arabacının kırbacını yiyinceye kadar otostop yapmış gibi giderdik.

*****

Bir gün mahalleye ayı oynatan birisi geldi, arkadaşla iddiaya girdik. Ben, ayı ile güreşecek. Yenersem, o bana Adana Kebap ısmarlayacaktı. Yenilirsem, ben bütün arkadaşlara Adana Kebap ısmarlayacaktım. Ayıcı ile gidip konuştum, kabul etti. Ben, ayıya bir çelme takar düşürürüm diye aklımdan geçiriyordum ama öyle olmadı. Ayı bir türlü pes etmiyordu, üstelik ayağa kalkınca benim boyumu geçmişti. Önünde durmak istemiyordum, çünkü pençeleri vardı. Arkasından dolanıp, işi bitirmek istiyorum ama ayı çok çevikti. Bütün manevralarımı boşa çıkarıyordu, sonunda çok hızlı bir hareketle tek ayağına çelme taktım. Tek ayağının üzerinde duramıyan ayı yere yıkıldı ama yıkılırken pençesi gömleğime takılmıştı ve biraz da canımı acıtmıştı, ayı bu yere yıkılmayı kabul etmemiş bir çeviklikle kalkıp bana karşı hamleye hazırlanırken ayıcı araya girip beni çekip almıştı. Bu olaydan sonra lokantaya gitmiş, lokantacıya mevzuyu anlatınca ”Yarım Kebap da benden olsun.” diyerek bana 1.5’luk Adana Kebap getirmişti.

*****

O yıl yazın öğretmen olmaya karar vermiştim, çünkü Polis Akademisi sınavlarını kaçırmıştım.

*****

Hava Harp Okulu’na öğrenci alınacağını radyodan öğrenince İstanbul Yeşilyurt’a gittim, 2 hafta süren imtihanları başarı ile bitirdim. Havacı Teğmen olarak göreve başlamayı beklerken, sağlık kurulunun hypertroidi tanısıyla elendim. Çok üzüldüm…

*****

Bir gün 1974 model bir Murat 124 aldım, arabayı süsledim. Evin önüne park ettim, yarısı kaldırımda. Yarısı yolda, baktım araba yan duruyor. Düzelteyim derken sürüklendi, durduramadım. Bir eve çarptı, çok mahcup oldum. Ertesi gün okula gidiyorum, yolda bir arkadaşımı gördüm. Arabaya alayım dedim, kapı bir türlü açılmadı. İçeriden açayım derken, kapı kolu elimde kaldı. Arkadaşım, binmekten vazgeçip otobüsle okula geldi.

*****

Kemaliye’de Sağlık Ocağı Lojmanında kalıyorum, ilk gece bir ağrı ile uyandım. Akrep soktuğunu anladım, ağrı kesici yaptım ama acıdan sabahı zor ettim.

*****

Hasan Yıldırım son yıllarda Almanya’ya gitmiş, amcaoğlu’nu aldığı gibi Fransa üzerinden İngiltere’ye gidecekler. Fakat, kendisini İngiltere’ye sokmamışlar. Sinirlene, sinirlene Fransa üzerinden Almanya’ya dönecekler. Amcaoğlu aracın arkasında uyurken Hasan Yıldırım ‘Gaza bastım, hızla gidiyorum. Bir ara bir benzinciye girdim, yiyecek içecek aldım. Tekrar yola koyuldum, arkamdam çok sayıda araç geliyordu. Bir ara bir baktım, araç kuyruğu kayboldu. Yanlış yola girdiğimi fark ettim, geriye döndüm. Hızlı gidiyorum, Almanca tabelaları atlamışım. Frankfurt’a bir an önce ulaşmak istiyorum, gözüm bir ara ”Nice 60 Km.” levhasına ilişti. Meğerse, Frankfurt yerine, Fransa’nın Nice Kentine gelmişim.

*****

Doktorluğun en zor yanı, vefat eden bir hastanın yakınlarına telefon açıp başsağlığı dilemek ve nüfus cüzdanını alıp gelmelerini istemektir.

*****

Peygamberimizin dediği gibi yaşlılık gelmeden gençliğin, hastalık gelmeden sağlığın kıymetini bilmeli ve öteleme-erteleme yapmadan hayatı yaşamak. Tadını çıkarmak, insanlara faydalı olmak lazımdır.

.*****

Doktor olmak zor, nörolog olmak daha da zordur.

*****

Hasan Yıldırım;Tel.0-542-5230524

*****

Hasan Bey, kitabınızı bitirdim. Çok güzel bir kitap, başınızdan o kadar çok olay geçmiş ki şaşırmadım desem yalan olur. Kitabınızı tanıtan bir makale yazdım, bir çok yerde yayınlayacağım. Bir ara bir yerlerde oturup, bundan sonra ki çalışmalarınızı da dinlemek isterim. Kitabınızın editörü çok iyi tanıdığım birisi, onunla nasıl tanıştığınızı merak etmedim değil.Her neyse, başarılarınızın artarak devam etmesini temenni ederim.(03 Nisan 2022 Pazar-21.01)

*****

Çok teşekkür ederim kardeşim, hem kitabı okuduğunuz için. Hem de, sizin gibi duayenin beğenmesi beni gururlandırdı. Memnuniyetle, bir akşam oturalım.(03 Nisan 2022 Pazar-21.41) Hasan Yıldırım (Nöroloji Uzmanı) Nazilli-Aydın

**************************************************************************************************************************************************

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d