Loading


Adını Antik Çağda yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos’tan alan dergi bünyesinde oluşturduğu Aratos Kültür Sanatevi’nde felsefeden-tiyatroya kadar uzanan geniş bir yelpazede. Bilim, kültür ve sanat alanlarında pek çok etkinlik gerçekleştiriyor ve kitaplar yayınlıyor.
İki yılda bir Kasım ayında yapılacak olan Aratos Felsefe Sempozyumu’nun ilkinin, 19-20 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleştirileceği açıklandı.
Edinilen bilgiye göre ”1. Aratos Felsefe Sempozyumu’’nun konusu, “Savaş ve Barışa Sosyal Bilimlerin ve Siyaset Felsefesinin Penceresinden Bakış” olarak belirlenmiş.
    Sempozyumda felsefeciler dışında, Sosyal Bilimler alanında gönderilecek bildirilere de yer verilecektir ve poster bildirilere açık olduğu da ifade edildi.
Sempozyumda sunulmak üzere iletilen bildiriler, “Bilim Kurulu” tarafından değerlendirilecek ve sunulmaya değer bulunanlar belirlenecektir. Bildiri metinlerinin sempozyumda sunulması, sonrasında ise kitap olarak basılması ve kalıcılaştırılması hedeflenmektedir.
Aratos Felsefe Sempozyumu’nun “Bilim Kurulu”nda şu isimler yer alıyor;Prof.Dr.Zehragül Aşkın (Mersin Üniversitesi Felsefe Böl./Aratos Dergisi Yayın Kurulu Bşk)-Prof.Dr.Afşar Timuçin (Felsefeci/Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölümü/Emekli)-Prof.Doğan Göçmen (Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü)-Prof.Dr.İzzettin Önder (İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi)-Doç.Dr.Mustafa Günay (Çukurova Üniversitesi Eğitim Bilimleri Felsefe Grubu ABD)-Prof.Dr.Aytül Kasapoğlu (Başkent Üniversitesi Sosyoloji Bölümü).
Yapılan açıklamada ayrıca, Aratos Felsefe Sempozyumu’na bildiri sunmak isteyenler iletişim bilgileri üzerinden şartnameyi edinebilirler ve buna göre çalışmalarını yapmaları ve göndermeleri gerektiği belirtilmektedir.
Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, 2021 yılında başlattıkları ve önerileri doğrultusunda Tarsus Kent Konseyi ile ortaklaşa 1 Stoa Felsefe Festivali’ni yaptıklarını ifade ederek “Yaklaşık 30 yıldır, Tarsus’un bir felsefe kenti olmasının çabası içindeyiz. Aratos dergisi olarak, bugüne kadar başta felsefe olmak üzere bütün sanat dallarında etkinlikler gerçekleştirdik. Felsefe olmadan aydınlanma olmaz ilkesiyle, felsefeyi çeşitli düzlemlerde yaparak felsefenin toplumsallaşması çabası içinde olduk. Şimdi de, Tarsus’a bir Aratos Felsefe Sempozyumu kazandırmak istiyoruz.” diye konuştu.
 
SEMPOZYUM BİLGİLERİ;
Sempozyum Tarihi;19-20 Kasım 2022
Özet Gönderim İçin Son Tarih;30 Haziran 2022
Tam Metin Gönderilmesi İçin Son Tarih;30 Eylül 2022
Sempozyum Programının İlanı;01 Ekim 2022
Sempozyum Kitabının Yayınlanma Tarihi;Mayıs 2023.
 
Uğur Pişmanlık
Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni
Tel.0-533-7234789
ugurpismanlık@gmail.com
aratosdergisi@gmail.com

Prof.Dr.Zehragül Aşkın
Tel.0-533-7218870
zgerdoganaskin@gmail.com
 
Facebook;
Aratos Kültür Sanatevi
Aratos Felsefe Dergisi
Tarsus Aratos Felsefe Okulu
Uğur Pişmanlık
 
İnstagram;
aratosdergisisanatevi

**************************************************************************************************************************************************************

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d