Şehirlere göçün başlamasıyla beraber köylerimiz birer birer boşalmaya başladı. Taşı toprağı altın diye  Büyükşehirlere hücum edildi. Kimisi orada ayakları üzerinde kalmayı başarıp daha iyi imkanlara kavuşurken, kimisi de Ferdi Tayfur’un ‘’Hadi gel, köyümüze geri dönelim’’ şarkısını söylemek zorunda kaldı. Çünkü şehirde su para, yol para, hal para, hela para. Birde çağın musibeti koronavirüs çıktı başımıza. Maalesef taş yerinden oynadı bir kere hesabı, dönüşte pek gerçekleşmedi. Babalar istese de çocuklar razı olmadı…

            Köylerdeki göçün sillesi öncelikle okullarımıza vurdu. Zira köylerimizde bir veya birkaç öğretmen görev yaptığı zamanlarda, lojmanlar yetersiz kalırken, okulların bahçesi cıvıl cıvılken, milli bayramlar farklı anlam kazanırken, okullar öğrenci yokluğu nedeniyle kapanmaya başlayınca, günden güne viraneye dönüşüverdi. Belki ilk zamanlar geri açılır zannıyla daha titiz korunmaya çalışılırken zamanla öğrenci ve öğretmenlerden ümit kesilince okullarda ister istemez viraneleşti.

 ‘’Çalışmayan motor pas tutar’’ misali, içinde öğrencisi olmayan okulların damında baykuşlar örtmeye başladı. Bacalar tütmedi, kiremitler çatladı, camlar kırıldı. Bazen de o okulda okuyan babaların çocukları, torunları bilinçsizce zarar veriverdi. Bu durumdaki okullarımızın, sınıflarında, bahçelerinde in cin cirit atıyor. Giriş kapısındaki boyası ağarmış tabelası şehirden gelip  bayramdan bayrama önünden geçenlere  garip garip bakıyor. Belki de lisanı haliyle ‘’bir zamanlar ne idiniz, şimdi ne oldunuz*’’ diye sitem ediyor. Kapatılan okullarımızın bir kısmı köyün diğer ihtiyaçları için kullanılırken bir kısmının da seçimden seçime kapısı açılıyor. Temizlik görüyor…

 

         Vesselam kapısında tabelası olupta, içinde öğrencisi olmayan, virane olmuş veya olmaya aday okullarımızı görünce inanın içim yanıyor. Geçen internette köyümün okulunun resmini görünce, beni aldı götürdü 45-50 sene öncesine… Öğrendim ki, okulda yıkılmış şimdi ve aşağıdaki şiiri yazdırdı garibe.

 

NE OLDU SANA?

Sana ne oldu böyle, okulum?

50 yıl önce, sınıfları geç

Bahçene bile sığmazdık

Arkadaşlarla, öğretmenlerimizle

Oynadığımız oyunlara doymazdık.

Bazen köyün Muhtarı gelirdi,

Zihin problemi sorardı da bize

Şaşırıp cevap veremeyince,

Ceza verirdi öğretmen hepimize

*

Allah aşkına söyle,

Sana ne oldu böyle?

Damında baykuşlar ötüyor,

Pencerende camlar,

Çatında kiremitler kırık

Etrafında in – cin yok

Her taraf sessiz

İmam, öğretmen, polis,

Müftü, uzman, mühendis

İlk defa göndermiştin ya şehirlere

Bir günden bir güne ziyaret edipte,

Sana vefa borçlarını ödediler mi?  Söyle!

Biliyorum, üzmemek için hep sukut edersin

Ey garip okulum! Ama unutma ki, sukut ettikçe,

Sen de hep benim gibi, kendinden yersin

Velhasıl dert büyük ben aciz, haddimi bilirim

Sen benim en yaramazlık yıllarımda kahrımı çektin

Uzaktan da olsa, önünde daima saygıyla eğilirim

*

Yıllanmış yaranı açmak istemezdim

Tek edilmişliğine sessiz de kalamazdım

Boş ver olsun, hiç olmazsa içimi döktüm

Özelde sensin, genelde tüm köyler

Virane olmuş, hala oluyor birer birer!

Ne garip bir durum değil mi?

Hem şehirleri plansız doldurduk,

Hem de hepimiz şikâyetçi olduk.

Sizi bilmem amma, galiba bence,

Köylerimize, okullarımıza birazcık

Vefasız kaldık…

Ömründe köyünü görmemiş torunlara

Rastladık…Atalarına üzüldük

Ağladık… Ağladık… Ağladık…

NOT: Bu arada Antalyalı Durmuş Öney, (1965 yılı) – Malatyalı Turgut Eraslan, Konyalı Yaşar Çetinkaya (1971yılı ) Trabzonlu Gürol Küçükyılmaz (1980 yılı) yıllarında köyümüzde öğretmenlik yapmış ve hiç unutamayan öğretmenlerimizi buldum. Özellikle 80 yaşına merdiven dayamış (rahmetli oldu) Durmuş öğretmenimizin sosyal medyada ne zaman okul resmi paylaşsam veya iki cümle yazsam ‘’Canım Okulum, ne olur sahip çıkın’’ yorumu beni çok etkiliyor. Maalesef sahip çıkamadık, yıkılmış öğretmenim demeye dilim gitmiyor. Öğretmen; okulunu, öğrencisini sevdiği kadar öğretmendir. (hayatta olan iki ilk öğretmenime kitabımı göndermek nasip oldu)

 

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: