Kerim bey, TOPLUMSAL MUHALEFET GAZETESİ 10 Yıldır Hatay-Antakya-Serinyol mahallesinde yayınlanmaktadır. Şu anda pandemi döneminden dolayı gazeteyi yayınlayamıyoruz, ancak internet gazetemiz mevcuttur. Halen, aktif olarak yayınlıyoruz.

Bu yılda, yaklaşık 80 kişilik bir seçki yaptık ve yayınladık. Antakya belediyesi bize sponsor olmadı, bizde listeyi yayınladık. Geleneksel olarak 10 yıldır yapılan seçkilerimiz, devam edecektir. Her alanda tanınmayan ancak ürünler verip kamuoyunda bilinmeyen birbirinden değerli insanlara yer vererek, Hatay’da bir ilki sürdürüyoruz.

Yılın altın adamlarına yer verip,vermemeyi, sizin taktirinize bırakıyorum. 1992 yılında Yozgat-Yerköy ilçesinde yayınlamış olduğum, BİZİM KÖY adlı gazetemi kutlamak için göndermiş olduğunuz kartpostalınızı arşivimde saklıyorum.

Sağlık, Huzur. Aydınlık, Başarı dolu nice yıllar dilerim. Saygılarımla.(06 Şubat 2022 Pazar-13.12)

Erhan Palabıyık

Gazeteci-Yazar-Araştırmacı

0-543-2501041

yazar_erhan@hotmail.com

NOT.Ben yaklaşık 25 yıldır Hatay’da yaşıyorum, aslen Yozgat-Yerköy kökenliyim.

HATAY’DA YILIN YAZARLARI;

1-Adil OKAY-Firari Yazılar kitabı.Cezaevlerindeki mahkumlarla her türlü dayanışma gösterip,İnsan hakları ihlallerine karşı mücadele edip,kamuoyu oluşturduğu,bu tavrını yıllardır sürdürüp,Ayhan Kavakla birlikte FİRARİ YAZILAR adlı kitabı yayınladığı için ödüle layık görülmüştür.

2-M.Adil ÇETİN-Hatayın Yazar ve Şairleri kitabından dolayı.

3-Naim BABÜROĞLU-Tarihin kıskandığı lider kitabı.

4-Cemile CEREB-Dağların Efendisi Kitabı.

5-Elif OVALI-Doğu’nun Kraliçesi’nin Tacı Antakya Köprüsü Kitabı.

6-Orhan YENİOCAK-Matematik Nerede?Kitabı.

7-Nevra ÇAĞLAYAN-Gülüşüne gizlediğim Öyküler.

8-Hatice Elveren PEKÖZ-Mecliste Aşk.

HATAY’DA YILIN KİTALARI VE YAZARLARI;

1-Neslihan Kanuncu Seçkin- SOTERİA-Hatay’da ve Hayatta Kadın adlı 28 Kadın yazarın ortak öykü kitabı çalışması,28 KADINIMIZ bu ödüle layık görülmüştür.

2-M.Adil ÇETİN-Hatay’ın Yazar ve Şairleri kitabı

 3-Jozef Hasek KILÇIKSIZ-Buzdan Kuşlar Ormanı kitabı.

4-Ahmet YANAR-Irak Türkmen Edebiyatında Çağdaş Hoyratçılar kitabı.

5-Şule Turan KOYUNCU-Salıncak.

HATAY’DA YILIN MOZAİKÇİSİ;

1-Elif KÜLTEKİN-Antakya Mozaiklerini tanıttığı için.

HATAY’DA HEYKEL DALINDA-YILIN HEYKELTIRAŞLARI;

1-Mervan ALTINORAK ve DİLARA ALTINORAK-Hurda malzemelerden çeşitli heykeller yaparak çevre ve doğa kirlenmesine dikkat çektikleri için.

HATAY’DA YILIN FOTOĞRAF SANATÇISI;

1-Necmi BURGAÇ-Antakya’nın Tarihi, Kültürel ve Doğal tüm değerlerini fotoğraflayıp arşivlediği, geleceğe miras hazırladığı için.

HATAY’DA YILIN TV PROĞRAM YAPIMCISI;

1-Fatih ERTÜRK-Tv Program yapımcısı.

HATAY’DA YILIN RESSAMLARI;

1-Yusuf ALTUNAY

2-Perihan ÇAPAR

3-Atıf SOĞUKSU

Bu  3 sanatçıya, Hatay fotoğraflarını resime dönüştürmek ve ulusal,uluslararası platformlarda İlimizi,ülkemizi temsil ederek sergiler açmaktan dolayı ödüle layık görülmüşlerdir.

HATAY’DA YILIN ARAŞTIRMACI YAZARI;

1-Kadir Aslan-ATATÜRK DÖRTYOLDA Kitabından dolayı.Kadir Aslan’ın yıllar öncesinden hazırlamış olduğu”FOTOĞRAFLAR’LA DÖRTYOL”Kitabı Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin tarafından yayınlamamak için adeta yemin etmiş görünüyor.

HATAY’DA YILIN ZENAATKARLARI;

1-Edip BAĞDATLI-Ferforce  Ustası .Geleneksel Demir İşleme Zanaatı.

2-Nahya GÜZELYURT-Geleneksel Yorgancılık.

TOPLUMSAL MUHALEFET GAZETESİ HATAY’DA YILIN SPOR YAZARI’NI BELİRLEDİ…

1-Metin DİNGİL-Hatay Spor Klübü ve yöneticileri, oyuncuları hakkında çeşitli öneri,eleştiri ve alternatifler sunan yazıları kaleme aldığı ve kulübü her anlamda desteklediği için.

HATAY’DA YILIN GAZETECİLERİ;

1-Numan DİNGİL-Hatay Basınını duayeni(vefat etmiştir)

2-Ali YOLCU-HRT’de  Ali YERAL’le yaptığı söyleşiden dolayı,Ali Yolcu  taraflı yayınlar,proğramlar yaparak toplumun her kesiminden ağır eleştiriler alan bir Tv Sunucusu,arasırada gazetelerde köşe yazıları kaleme alıyor,toplumda kanaat önderlerine yer vermemesiyle tanınıyor.İlk defa EHDAV Genel Başkanı Ali YERAL’a objektif sorular sorup,yanıtlarınıda sansür koymadan yayınlayarak EHLİ-BEYT inanışıyla ilgili yanlış inançların kırılmasına,önyargıların çökmesine neden olmuştur, Bu medeni cesaretinden dolayı Ali Yolcu ödüle layık görülmüştür.

3-Suna ZEYTUN-Hatay Son Haber Gazetesi. Uzun bir süredir kadın olarak Antakya’da tek başına Gazetesini yayınlayarak ,dağıtımını sürdürmesinden,bir çok baskılara maruz kalmasına rağmen yılmadan,usanmadan gazeteyi yayınlamaya devam edip,diğer kadınlarada mücadele alanında örnek olduğu için ödüle layık görülmüştür.

HATAY’DA YILIN SİYASETÇİSİ;

1-Hüseyin ŞANVERDİ-AKP Hatay Milletvekili.Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaşın belediyedeki yolsuzluk ve usülsüzlüklerini ortaya çıkartıp,belgelediği ,Amik Ovası üreticilerinin sorunlarını TBMM’ye taşıyıp çözümler ürettiği için ödüle layık görülmüştür.

HATAY’DA YILIN BÜROKRATLARI;

1-Mustafa HAMBOLAT-Hatay İl Sağlık Müdürü.Pandemi döneminde yaptığı özverili çalışmalardan dolayı. Bu ödül aynı zamanda tüm sağlık çalışanlarına verilmiştir.

2-Hüsnü IŞIKGÖR-İl Kültür ve Turizm Müdürü. Hatay genelinde Kültür-Sanat ve Edebiyat gibi alanlardaki etkinliklere her zaman destek verdiği,çeşitli kütüphaneler açtığı için bu ödüle layık görülmüştür.

3-Esma ATALAY-Reyhanlı İlçe Halk Kütüphane Müdürü (Özel nedenlerden dolayı Kırşehir İline tayin gitmiştir) Reyhanlı Kütüphanesinde ve İlçede yaptığı kültürel etkinliklerden dolayı ödüle layık görülmüştür.

HATAY’DA YILIN HUKUKÇULARI;

1-Mehmet Durgun-KIRIKHAN’LI-Cumhuriyet Savcısı-Yargıtay 11. Ceza Dairesi üyesi.

2-Ekrem DÖNMEZ-ANTAKYA’LI-Eski Hatay Barosu Başkanı-Avukat.

3-Mehmet SARUHAN-REYHANLI’LI-Avukat-Eğitimci.

Üç tane Anadolu insanımızın Hukukun en üst düzeyine gelmeleri ve başarıları dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır. Özellikle Sayın Mehmet Durgun ve Mehmet Saruhan’ın yükselişleri ve Ekrem Dönmez’in Ankaradaki toplumsal mücadelesinden dolayı bu ödüle layık görülmüşlerdir. Üçününde Hataylı olması ayrıca bir gurur ve onur kaynağımızdır.

HATAY’DA YILIN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI’NDAKİ BAŞARILI KİŞİLER;

1-Hikmet ÇİNÇİN-Antakya Ticaret Borsası Başkanı. Hataylı Sanayici ve İşadamlarının,Esnafların tüm sorunlarına eğilip, İlgili Bakanlıklara,Kurum ve Kuruluşlara,TBMM’sine raporlar halinde iletip çözüm alternatifleri oluşturduğu ve Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Hatay Basınına verdiği 9,5 Milyon TL’yi gündeme getirip kamuoyu oluşturmasından ve Geleneksel ürünlerimizi tescillerinin yaptırmasından dolayı ödüle layık görülmüştür.

NOT:İşadamı ve ATSO’ya geçen dönemden aday olup seçimi yitiren Ali Kavak bu liste oluşturulurken yer almamış olup, benim adımı yazmayın, geçen seçimlerde aleyhimde yazanların hepsini dövdürttüm, ağır cezalar verdirttim, sende yazarsan sana da gerekeni yaparım, yaptırtırım diyerek ben Gazeteci-Yazar ERHAN PALABIYIK’ı açıkça ÖLÜMLE TEHDİT etmiştir.

2-Ali YERAL-EHDAV Genel Başkanı ve Toplumsal Kanaat Önderi. Her konuda toplumsal sorunları demokratik ölçülerde dile getirip eleştiriler,öneriler,sunduğu için.

3-Mehmet ALAKUŞ-Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı.Hatay’ın en çok sevilen ve sayılan oda başkanı olduğu için, Hatayda çeşitli fuarlar organize ederek ekonomiye katkı sağlayıp,ilimizin gelişmesine katkıda bulunduğu için. Gelecekte önemli yerlere gelecek insan olarak toplumda itibar gördüğü için ödüle layık görülmüştür. M.Alakuş Hatayın tüm insanlarını yaptığı  oda seçimleriyle biraraya getiren ender insanlardan birisi olarak Hatay’da yerini almıştır.

4-Doğa ve Çevre Koruma Gönüllüsü Selda ASKER-Yıllardır Hatay’ın Doğa ve Çevresi için mücadele verip, taktir topladığı için.

5-Necmettin ZAROĞLU-Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı.Cilvegözü sınır kapısının açılmasının Hatay ekonomisi için zaruri olduğunu sürekli kamuoyunda dile getirip, ilgili Hükümetlere, Odalara,Konfederasyonlara Raporlar halinde yazıp çözüm istemişinden dolayı.Ayrıca Reyhanlı Organize Sanayi Bölgesinin oluşturulmasında önemli bir çaba sergilemesi, RTSO’nun sorunlarına üyeleriyle birlikte çözüm arayışlarında bulunması, çözümler üretmesi, Reyhanlının ve Tüm Amik Ovasını çiftçilerinin sorunlarını ilgili bakanlıklara ileterek, üyelerin lehine kararlar çıkartmasından dolayı ödüle layık görülmüştür. Reyhanlı Ağız ve Diş sağlığı merkezine önemli destek ve yardımlarda bulunulması.

6-Murat HAYZARAN-HASİAD (Hatay Sanayici İş adamları Derneği Başkanı.)

Antakya esnaf,Sanayici, İşadamlarının tüm sorunlarını her türlü platformda dile getirip,çözümler,projeler sunması,Demokratik bir dernek oluşumu meydana getirmesinden dolayı ödüle layık görülmüştür.

HATAY’DA YILIN MÜZİSYENLERİ;

1-Gökhan GÜNEY-Hatayda Çeşitli Belgesel nitelikli Televizyon çekimleri yapıp, Hatayı Tarihi, Sosyal,Kültürel ve Doğal güzelliklerini Yunus Bülbül’le birlikte tanıttıkları  ve Tv’lerde yayınladıkları için.

2-Yunus BÜLBÜL.

HATAY’DA YILIN HEYKELTRAŞLARI;

1-Mehmet AKSOY-İnsanlık Anıtını yapan Sanatçı.

2-Abdullah ÖZALP-Harbiye(Defne) ilçesi Heykeltıraşı.

3-Ahmet BOSTANCI-Heykel ve Mozaik Sanatçısı.

TOPLUMSAL MUHALEFET GAZETESİ HATAY’DA EL SANATLARI ALANINDA-YILIN SANATÇILARI’NI BELİRLEDİ…

1-Naim GÜLBOL ve Zeynep GÜLBOL-Pirografi yani Ahşap Yakma Sanatı.

2-Niyazi KÖLEOĞLU-Cimem sanatı, sap işlemeciliği.

3-Nehla SOLAK-Takı Tasarım-İpek Üzerine Nakış.

4-Nimet ZEYBEK-Üç boyutlu kâğıt rölyef resim yapımı ve El sanatları.

5-Hüseyin BİLGİN-Ressam ve Piroğrafi sanatı.

6-Sevil ALEYBEYOĞLU-Düğün Aksesuarları ustası.

7-Şadi Asfuroğlu-Üfleme Cam Yapımı.

8-Refik BÜYÜKAŞIK-İpek Böcekçiliği ustası.

TOPLUMSAL MUHALEFET GAZETESİ HATAY’DA TOPLUMSAL ÖNDERLİK DALINDA–YILIN TOPLUMSAL ÖNDERLERİ’Nİ BELİRLEDİ…

1-Ali GÖÇMEN-Yazar-Siyasetçi-Gazeteci.

2-İsmet BOZOĞLAN-Araştırmacı-Yazar.

3-Duran YAŞAR-Toplumsal Araştırmacı.

4-Süleyman NAYMAN-Eğitimci-Diyabetle Yaşam Hatay Derneği Başkanı.

HATAY’DA YILIN İŞADAMLARI;

1-Ahmet KARACIK-Kumlu Çırçır ve Prese Fabrikası sahibi.

2-M.Ali KUSEYRİ-İşadamı Savon Oteli sahibi ve Eski Antakya Ticaret Borsası Başkanı.

3-Ahmet HOROZ-İş Adamı, Reyhanlı Kızılay derneği başkanı.

HATAY’DA YILIN YAYINCISI;

1-Mehmet Ali SOLAK-Güney Rüzgârı Dergisi sahibi. 26 yıldır aralıksız büyük bir özveri ile dergiyi yayınlayıp, il ve bölge, ülke genelinde dağıtarak Kültürel katkı sağlamasından dolayı ödüle layık görülmüştür.

HATAY’DA YILIN SİNEMA ADAMI;

1-Prof.Dr.Semir ARSLANYÜREK-Senarist ve Yönetmen.

HATAY’DA YILIN AHŞAP USTASI;

1-Ali ALTUN.

HATAY’DA YILIN ŞAİRLERİ;

1-Nevra ÇAĞLAYAN

2-Mahmut Çetin ZORBA

3-Edip YEŞİL

4-Çetin KALKAN

5-Sabahattin YALKIN

6-Hüseyin FERHAD (Hüseyin Hameş)

7-Alev MERSİN

8-Halil İbrahim YILDIZ.

HATAY’DA YAŞAYAN YILIN GAZETECİSİ;

 1-Şahiye SAY-Su Tanecikleri-Ayrıntılar ve Ötesi kitaplarından dolayı.

HATAY’DA YILIN ÜFLEME SANATÇILARI;

1-Ali Zeynel ÇİFTÇİ

2-Cemil KAHİLOĞULLARI

3-İzzet ÖZKAN

HATAY’DA YILIN HALK KÜLTÜRLERİ ARAŞTIRMACILARI;

1-Sait KÖSELER-Kırıkhan Halk Kültürleri kitabından dolayı.

2-Bülent NAKİB-Hatay Folklor Araştırmalarından dolayı.

**************************************************************************************************************************************************

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: