Bu haber bülteninde yer alan hayvan sayısı, arıcılık ve ipek böcekçiliği verilerinin toplanması, işlenmesi ve yayına hazır hale getirilmesinden Tarım ve Orman Bakanlığı; yayımlanmasından Türkiye İstatistik Kurumu sorumludur.
Büyükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre %0,7 azalarak 18 milyon 36 bin baş oldu
 Büyükbaş hayvanlar arasında yer alan sığır sayısı %0,6 azalarak 17 milyon 851 bin baş, manda sayısı %3,6 azalarak 185 bin 574 baş oldu.
Küçükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre %6,3 oranında artarak 57 milyon 519 bin baş oldu
 Küçükbaş hayvanlar arasında yer alan koyun sayısı bir önceki yıla göre %7,2 oranında artarak 45 milyon 178 bin baş, keçi sayısı ise yine bir önceki yıla göre %3 oranında artarak 12 milyon 342 bin baş oldu.
Hayvan sayıları ve değişim oranları, 2020-2021

Hayvan sayıları, 2020 -2021

Yapağı, kıl ve tiftik üretimi arttı, yaş ipek kozası ve bal üretimi azaldı
 Bir önceki yıla göre yapağı üretimi %7,7 artarak 85 bin 916 ton, kıl üretimi %4,7 artarak 6 bin 700 ton, tiftik üretimi ise %1,1 artarak 468 ton olarak gerçekleşti.

Bal üretimi bir önceki yıla göre %7,4 azalarak 96 bin 344 ton oldu.

İpek böcekçiliği faaliyeti yapan köy sayısı bir önceki yıla göre %0,5 artarak 665 oldu. İpek böcekçiliğiyle uğraşan hane sayısı %2,8 oranında artarak 2 bin 21 adet oldu. Açılan tohum kutusu sayısı bir önceki yıla göre %4,4 artarak 6 bin 29 adet, yaş ipek kozası ise bir önceki yıla göre %15,1 azalarak 76 ton olarak gerçekleşti.
Diğer hayvansal ürünlere ait yıllık değişim oranları (%), 2021

Bu konu ile ilgili bir sonraki haber bülteninin yayımlanma tarihi 10 Ağustos 2022’dir.
____________________________________________________________________________________________________
AÇIKLAMALAR

 Büyükbaş, küçükbaş, kümes hayvanları sayıları (tavuk, hindi, ördek, kaz) ve arıcılıkla ilgili bilgiler Tarım ve Orman Bakanlığı (TOB) tarafından İstatistik Bilgi Sistemi (İBS) sistemi aracılığıyla ilçe detayında derlenmektedir. İBS, TOB bünyesinde kurulmuş bir veri giriş sistemi olup, veriler bu sisteme elektronik ortamda TOB il ve ilçe teşkilatlarındaki sorumlu personel tarafından girilmektedir.

Yapağı, kıl ve tiftik üretim miktarları türev değişkenler olup, İBS üzerinden derlenen veriler kullanılarak Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanmaktadır.

Bu bülten kapsamındaki canlı hayvan sayılarına ait verilerin referans tarihi 31 Aralık 2021’dir. Hayvansal ürünlere ait veriler ise Ocak-Aralık 2021 dönemi içindeki toplam üretimi kapsamaktadır.

KAYNAK:https://www.tuik.gov.tr/

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: