Devrim Aktürk

Erzurum’da ulaşım her geçen gün daha pahalı oluyor. Geçen ay yılbaşından sonra ulaşıma gelen zammın üstüne bir zam daha gelirken, yaşanan duruma vatandaşlar ve öğrenciler sosyal medyadan tepki gösterdi.

Türkiye’de ekonomik sebepler dolayısıyla artan mazot ve benzin fiyatları ister istemez otobüs, minibüs ve dolmuş şoförlerini de etkiledi. Aynı zamanda ekonomik gerekçeler nedeniyle vatandaşın cebindeki para da azalırken, gelen zamlar vatandaşın belini büktü. Erzurum’da ise geçtiğimiz Ocak ayında ulaşım ağına yapılan zammın ardından yeni bir zam yapılması vatandaşların ve öğrencilerin tepkisine yol açtı. Hem vatandaşlar, hem de öğrenciler sosyal medya hesaplarından gelecek olan zamma isyan etti.

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı duyuruya göre, şehiriçi otobüs hatları 2021 yılında 3,5 TL iken tam yolcu ücreti Ocak ayında 4 TL’ye çıkarılmıştı.15 Şubat itibariyle 4 TL olan tam yolcu ücreti ise 4,5 TL’ye çıkacak. Öğretmen ücreti 3,50 TL’den 4 TL’ye, öğrenci ücreti ise 2.50 TL’den 3 TL olacak. Şehiriçi otobüs hatlarında aktarma yine ücretsiz olacak. Nakit ödeyerek biniş ücreti ise 4.50 TL’den 5 TL olarak belirlendi. Ocak ayında Abonman kart indirimli 130 TL iken, bu rakam 165 TL’ye yükseldi.

“SORUN ÇEKEN ÖĞRENCİLERE BİR YENİSİ DAHA EKLENECEK”

Erzurum’da yaşanacak zamma ilişkin tepki gösteren bir öğrenci, “Erzurum da yapılan ulaşım zammı hem öğrenciyi hem de yerel halkı etkileyecek duruma geldi. Zaten geçimini zor sağlayan öğrenciler, yarı yıl tatilinden sonra bu zamla karşı karşıya gelecek. Kentte halk otobüslerine gelen bu ikinci zammı zaten maddi durumda sorun çeken öğrencilere bir yenisi olarak eklenecek. Bir öğrenci aylık aldığı 850 TL burs veya kredisinin 350 veya 450 TL arasını yurt ücreti, 160 ile 200 TL arasını ise yola harcayacak. Bu öğrenciler yemek, kitap ve kıyafet gibi şahsi ihtiyaçlarını dahi tam anlamıyla karşılayamezken, bu zammın da gelmesi öğrencilerin artık yol masraflarını dahi gideremeyecek bir hal almasına yol açacak.” dedi.

Reklamlar

By devrimaktrk

Gazeteci ve Araştırmacı @hivru.kitap'ın Yazarı Sanal Azrail, Hivru, Ali Gaffar Okkan Filmleri'nin Yönetmeni @bilinc6fanzin'in İmtiyaz Sahibi Ata Üni./İ.F./RTS📻 📺

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: