black tablet computer behind books

Merhaba, Kerim bey,
Mektup sitesinde, Sizin Akpınar dergisinin 2021 yılının Temmuz-Ağustos aylarında yayınlanmış 94.sayı ile ilgili bir yazınıza rastladım. Hemin yazıda, benim dergide öykümün yayınlandığı bildirilir. Derginin bu sayını, alamadım. Eger dergi Sizde varsa, öykünün yayınlandığı sayfaları fotoğraf ve ya PDF halinde bana göndermenizi rica ediyorum.
Sevgilerimle, 03 Şubat 2022 Perşembe-20.53.
Prof.dr.Vagif Sultanlı
Bakü Devlet Universitesi
vagif_sultanli@yahoo.com

**************************************************************************************************************************************************************************************MERSİN ŞAİRLER YAZARLAR DERNEĞİ (MEŞYAD) GELENEKSEL EDEBİYAT ÖDÜLLERİ 05 ŞUBAT 2022 CUMARTESİ GÜNÜ SAHİPLERİNE TESLİM EDİLECEK…2016 yılından bu yana geleneksel olarak devam eden Mersin Şairler Yazarlar Derneği (MEŞYAD) Edebiyat Ödülleri uzun bir aradan sonra kaldığı yerden devam ediyor.Geçen yıl salgın nedeniyle verilemeyen 2020 ve bu yıl verilmesi planlanan 2021 Mersin Şairler Yazarlar Derneği (MEŞYAD) Edebiyat ödülleri 05 Şubat 2022 Cumartesi günü, saat.13.00’de; Mersin Şairler Yazarlar Derneği (MEŞYAD)-Piri Reis Mahallesi, Silifke Caddesi, Orkide Apt., No.203/A Yenişehir-Mersin Tel.0-533-6006246 veya 0-505-2652387 E Posta.mesyadmaki@outlook.com adresindeyapılacak olan törenle sahiplerine teslim edilecektir. Ödül alacak olanların isimleri, aşağıdaki şekildedir. İlgilenenlere, önemle duyurulur.
MEŞYAD YILIN YAZARI ÖDÜLÜNÜ KAZANAN YAZARLAR;2020 Hanife Mert,2021 Nurhan Yıldız Bakaner, MEŞYAD YILIN HİZMET ÖDÜLÜNÜ KAZANAN YAZARLAR-ŞAİRLER;2020 Hacı Bayram Arslantaş,2021 Nuran Ataç.
MAKİ DERGİSİ YILIN DESTEK ÖDÜLÜNÜ KAZANAN YAZARLAR-ŞAİRLER;2020 Atifet Gezek,2021 Fatma Arıkan. MEŞYAD YILIN ŞAİRİ ÖDÜLÜNÜ KAZANAN ŞAİRLER;2020 Handan Uçak Tunca,2021 Mustafa Doğan. MEŞYAD YILIN YORUMCUSU ÖDÜLÜNÜ KAZANAN YAZAR;2021 Sait Mercan.
MEŞYAD YILIN BASIN ÖDÜLÜNÜ KAZANAN GAZETE;2021 Güney Gazetesi.
Mustafa Doğan  Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği (MEŞYAD) Başkanı

**************************************************************************************************************************************************************************************

METİN ALTINOK ŞİİR YARIŞMASI BAŞLADI.(SON BAŞVURU TARİHİ.22 ŞUBAT 2022 SALI)…

22 Şubat 2022 tarihine kadar 2021 yılı içinde yayınlanmış şiir kitaplarınızdan 9 tanesini Kırmızı Kedi Yayınları-Ömer Avni Mahallesi, Emektar Sokak, No.18 Gümüşsuyu-Beyoğlu-İstanbul adresine iletişim bilgilerinizle birlikte göndererek ”Metin Altınok Şiir Ödülü Yarışması”na katılabilirsiniz. İlgilenenlere, önemle duyurulur.

**************************************************************************************************************************************************************************************

ARZU KÖK VE HÜRDOĞAN AYDOĞDU 10 MART 2022’YE KADAR YAZI VE ŞİİRLERİNİZİ ÖZGÜR SANAT DERGİSİ’NDE YAYINLAMAK İÇİN BEKLİYOR…

Özgür Sanat Dergisi, çıktı. Bir sonraki sayı için son eser gönderim tarihi, 10 Mart 2022 olarak belirlenmiştir. İlgilenenlere, önemle duyurulur.

Arzu Kök-Hürdoğan Aydoğdu

Özgür Sanat Yazı ve Şiir Dergisi

ozgursanat19@gmail.com

**************************************************************************************************************************************************************************************

DOĞUŞ ÖDÜLLÜ MAKALE YARIŞMASINI KAZANAN YAZARA IPAD, İKİNCİSİNE SPOR KOL SAATİ. ÜÇÜNCÜSÜNE, 100 EURO TAKDİM EDİLECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.31 MART 2022 PERŞEMBE)…

YARIŞMANIN KONUSU;
Modernitenin Kültürel Baskınlığı Karşısında Müslümanların Bireysel ve Toplumsal Tutumu.

Dogus.nl

, Doğuş Ödüllü Makale Yarışması düzenliyor.

-Yarışmaya, isteyen herkes katılabilir.

-Her yarışmacı, yarışmaya yalnız bir makale ile katılacaktır. Makalenin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yayın organında yayımlanmamış olması gerekir.

-Yarışmacılar, sadece kendilerine ait eserlerle katılabilirler. Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna gönderilmiş olduğu tespit edilen makaleler ödül kazanmış olsalar dahi iptal edilecek ve eser sahibi hiçbir hak iddia edemeyecektir.

-Makale, Microsoft Word yazılım programı kullanılarak A4 ebadında en fazla 2 sayfa olmalıdır.

-Yazım biçimi olarak, Times New Roman 10 punto esas alınacaktır.

-Yarışmada ödül alan veya almayan bütün makalelerin yayın hakkı (Sınırsız kullanım hakkı), Doğuş’a aittir. Yayınlanan makalelere, ayrıca telif ödenmez.

-Makaleler, PDF dosyası olarak kayıt altına alınıp en son 31 Mart 2022 tarihine kadar dogus@dogus.nl adresine katılım belgesi ile birlikte elektronik posta olarak ulaştırılmalıdır.

-Son başvuru tarihinden sonra gönderilen makaleler, kabul edilmeyecektir.

-Makalelerin hiçbirisinin jüri tarafından seçilmemesi durumunda, Doğuş’un ödül vermeme hakkı saklıdır.

-Yarışma için gönderilecek makalelerin yazı dili, Türkçe ya da Hollandaca olabilir.

MAKALE YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;
1.Ipad,
2.Spor kol saati,
3.100 Euro.

JÜRİ ÜYELERİ;H.Kerim Ece-Ergün Madak-Talha Yıldız-Erol Sanburkan-İsmail Coşkun.

**************************************************************************************************************************************************************************************

MAHAL EDEBİYAT ÖYKÜ YARIŞMASI DÜZENLEDİ.(SON BAŞVURU TARİHİ.22 NİSAN 2022 SALI)…

Türkiye edebiyatına yeni yazarlar kazandırmak amacıyla, ilk defa bu yıl düzenlenecek olan Mahal Edebiyat Öykü Yarışması başvuruları başladı.

KATILIM KOŞULLARI;

• Ödül, 18 yaş üzeri yazar ve yazar adaylarına açıktır.

• Ödüle, bir öyküyle başvurulur. Öyküler elektronik ortamda veya kâğıt baskı olarak yayımlanmamış, başka bir yarışmadan ödül almamış olmalıdır. Ve yarışmanın sonucu açıklanana kadar yayımlanmamalıdır.

• En fazla 2500 sözcük uzunluğundaki öykü, Word dosyası içinde gönderilmelidir. Öykü, times new roman karakterinde, 12 punto olacak şekilde ve bir buçuk satır aralığında, iki yana yaslı yazılmalıdır.

• Başvuru, adayın kendisi tarafından, mahaloykuyarismasi@gmail.com e-posta adresine, 22 Nisan 2022 günü, saat 23.59’a kadar gönderilmelidir.

• Başvuru için gönderilen e-posta, iki Word dosyasından oluşmalıdır.

Birinci dosyada yazarın/adayın adı-soyadı öyküsünün adı, adresi, cep telefonu, e-posta adresi ve kısa özgeçmiş bilgisi bulunmalıdır.

• Düzenleme kurulu, adayların dosyalarını yönetmeliğe uygunluk, özensizlik, belirgin anlatım sorunu, yazım hatası gibi yönlerden inceleyecektir.

• Ödüle gönderilen öykülerin hukukî sorumluluğu yazarına aittir. İntihal veya üçüncü kişilerin telif hakkı gibi durumlarda, sorumluluk yazara aittir.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ;

Metin Nart-Mehmet Fırat Pürselim.

• Seçici Kurul’un birincilik ödülüne değer bulduğu yazarın öyküsünün adı, finaldeki 10 katılımcının öyküleri ile birlikte Mahal Kitaplığı İmgenin Çocukları tarafından kitaplaştırılacak olan kitaba verilecektir.

**************************************************************************************************************************************************************************************

MEHMET BÜYÜKÇELİK ”ŞİİR’DE, İRONİ” KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYOR…

89.sayıda yayınlanmak üzere, şu konuda kısa görüşünüzü bekliyoruz:
-Şiirde, ironi konusundaki düşünceniz ? (29 Ocak 2022 Cumartesi-16.50)
MEHMET BÜYÜKÇELİK (SİLGİ ŞİİR DERGİSİ SAHİBİ) İZMİR
buyukcelikmehmet@gmail.com

**************************************************************************************************************************************************************************************

GEÇMİŞTEN GELECEĞE YUSUFELİ HATIRALARI ANI VE ŞİİR YARIŞMASI’NDA DERECE ALAN 12 YAZAR VE ŞAİRE PARA ÖDÜLÜ TAKDİM EDİLECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.29 EKİM 2022 CUMARTESİ)…

-Yarışmanın katılım şekli.Websitesi.

-Yarışmaya, kendini Yusufelili hisseden, bir şekilde Yusufeli’nde yaşamış. Yusufeli’ne yolu düşmüş, ömrünü Yusufeli’ne adamış. Yusufeli’ne dair söyleyecek sözü olan, herkese açıktır. Yaş sınırlaması, yoktur.

-Katılımcılar yarışmaya, yusufeli@yusufeli.bel.tr adresinde yayınlanacak olan başvuru formunu doldurup göndererek bireysel olarak başvurmalıdırlar. Başvuru esnasında yarışmaya katılacak eser/eserlerle birlikte katılımcının öz geçmişi ile kendisinin de içinde bulunduğu hatıra niteliğinde bir fotoğraf eklenmelidir.

Yarışmaya Yusufeli temalı hatıra (anı) ve şiir türünde eserlerle katılım sağlanacaktır. Bu kapsama girmeyen nitelikte ve diğer edebî türlerdeki eserler yarışmada dikkate alınmaz.

-Yarışmaya, birden fazla eserle katılım sağlanabilir. Yarışmaya eser gönderen katılımcılar bu eserin kendilerine ait, özgün bir eser olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.

-Eserler, Türkçe yazılmalıdır. Eserler, Microsoft Word formatında, 12 punto büyüklüğünde. Times New Roman fontu kullanılarak yazılmış olacak, başlık da dâhil olmak üzere toplam 5 sayfayı geçmeyecektir.

-Katılımcılar, yaptıkları başvuru ile yukarıda belirtilmiş olan bütün şartları kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

-Başvurular 29 Ekim 2022, saat 23.59’a kadar yusufeli@yusufeli.bel.tr kurumsal mail adresine mail yoluyla veya 0-537-8510485 no’lu telefona Whatsapp üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular ve teslim edilen eserler kabul edilmeyecektir.

-Yarışma kurallarına uygun bulunmayan eserler, değerlendirilmeye alınmayacaktır.

-Eserlerin incelemesi, elemeleri yapacak ve ödüle layık görülen eserleri belirleyecek olan Jüri tarafından gerçekleştirilecektir. Jüri üyeleri, Yusufeli Belediyesi tarafından belirlenecektir.

-Jüri, elemelere ve ödüllere ilişkin kararlarını eserlerin edebî, teknik ve sanatsal niteliklerini gözeterek verir. Eserlerin tür ve tema uygunluğunun belirlenmesi, yarışma jürisinin uhdesindedir. Jüri, kararlarını, salt çoğunlukla verir. Jüri kararı kesindir, değiştirilemez.

-Ancak Yusufeli Belediyesi bu durumdan hukuken sorumlu tutulamaz.

-Yarışma sonucunda birincilik, ikincilik ve üçüncülük dereceleri ile dereceye giremeyen ancak edebî, teknik ve sanatsal açıdan amaca uygunluğu ve ödüle liyakati görülen eserler için ayrı ayrı “Kadir Topbaş Özel Ödülü” ve “Ali Osman Arslan özel Ödülü” verilecektir.

-Dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri, Yusufeli Belediyesi tarafından düzenlenecek olan ödül töreniyle takdim edilecek olup. Ödül töreni tarihi ve yeri, daha sonra ilan edilecektir.

-Yarışmaya gönderilen eserlerin, her türlü telif hakkı Yusufeli Belediyesine aittir. Katılımcı, eserini göndermekle ve başvuru yapmakla bu hususu kabul etmiş sayılır. Yusufeli Belediyesi eser sahibine bildirimde bulunmaksızın, söz konusu yarışma çerçevesinde sunulmuş olan eserleri ve fotoğrafları ticari amaçlar dışında (kitaplarda-kitapçıklarda-kataloglarda-takvimlerde-internet sitelerinde-sergilerde vb.) herhangi bir amaç için kullanma hakkına sahiptir.

-Yarışmaya konu eserlerle ilgili doğabilecek her türlü hukuki ve cezai sorumluluk, yarışmacıya aittir.

-Yarışmaya katılan eser sahibi eserin kullanım hakkını kabul etmesine bağlı olarak, gerek 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gerekse diğer ilgili mevzuat çerçevesinde yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma-işlenme-yayma-temsil-umuma iletim-faydalanma vb. bilumum haklar için Yusufeli Belediyesine muvafakat verdiğini kabul ve beyan eder. Bu şekilde kullanılan eserler için eser sahibi verdiği izni sonradan geri alamayacağını ve eserinin yukarıda belirtilen şartlarda kullanılmasını men etmeyeceğini veya bu muvafakat için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Yusufeli Belediyesi tarafından, eser için katılımcının yukarıda verdiği muvafakat karşılığında telif hakkı bedeli ödenmeyecektir.

-Yarışmacılar yarışmaya gönderdikleri eserlerin ve fotoğrafların mülkiyeti, kullanım hakkı ve telif hakkının kendilerine ait olduğunu veya kendi kullanımlarına verilmiş (izin verilmiş olduğunu). üçüncü kişilerin telif haklarını veya diğer haklarını ihlal etmediğini, eserlerinde kullanmış oldukları her türlü eserle ilgili olarak eser sahipleri ve bağlantılı hak sahiplerinden gerekli izni aldıklarını. ödül kazandıkları takdirde, bu hakları Yusufeli Belediyesine devretmeye yetkili olduklarını ve bu hakların Yusufeli Belediyesi tarafından kullanılmasından dolayı ortaya çıkabilecek taleplerden Yusufeli Belediyesini muaf tutmayı. Eserlerinde yer alan veya hizmetlerinden yararlandıkları kişilerin talep edecekleri her türlü tazminat veya sair cezai müeyyidelerin muhatabının kendileri olduğunu, kabul ve beyan etmektedirler.

-Yusufeli Belediyesi ile belli bir ilgisi ve ilintisi bulunmayan üçüncü bir kişiye-organizasyona-kuruma veya markaya dair eserler Yusufeli belediyesinin temsil ettiği değerleri ile temel değerlerle örtüşmeyen, yarışma amacı ve konusu dışındaki eserler. Eser sahibine ait olmayan, bir yerden tamamen ya da kısmen kopyalanıp yarışmaya gönderilen eserler. Başvuru tarihinden sonra teslim edilen eserler, daha önce herhangi bir yarışmaya katılarak ödül almış eserler. T.C. Anayasası ve yürürlükteki kanunlara ve sair mevzuata aykırılık teşkil eden eserler, jüri tarafından değerlendirme dışı bırakılır.

-Yarışmaya gönderilen eserin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar, yarışmacıya aittir. Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde eser, yarışmadan men edilir. Tespit yarışmadan sonra yapılır ise, eser sahibi ödüllendirilmiş olsa dahi ödülü geri alınır.

-Yarışmacılar, başvuru formunda belirttikleri iletişim bilgilerinin. Yarışmaya ilişkin hususların ve yarışma sonuçlarının kendilerine bildiriminde tebliğ adresi olarak kullanılacağı hususunu, kabul etmiş sayılırlar. İletişim bilgilerinin değişmesi halinde, değişikliği en geç üç gün içinde bildirmek yarışmacının sorumluluğundadır.

-Bu yönergede belirlenmeyen diğer hususlarda ve katılımın belirli bir sayıya ulaşmaması halinde, değerlendirme yapıp yapmama hususundaki karar yetkisi münhasıran Yusufeli Belediyesi’ne aittir.

-Bu yönerge üzerindeki her türlü değişiklik hakkı ile başvuru, ödül takdimi ve gösterim tarihleri ile katılım şartlarında önceden herhangi bir bildirim zorunluluğu olmaksızın tek taraflı değişiklik yapma hakkı Yusufeli Belediyesi’ne aittir.

-İhtilaf durumunda Türkiye Cumhuriyeti hukuku uygulanacak olup, uyuşmazlıklarda Ankara Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

-Yarışmaya başvuru yapan katılımcı, yönerge hükümlerinin tümünü kabul etmiş sayılır.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE YUSUFELİ HATIRALARI ANI YARIŞMASI ÖDÜLLERİ;

Birincilik Ödülü.2.500 TL Para Ödülü,

İkincilik Ödülü.2.000 TL Para Ödülü,

Üçüncülük Ödülü.1.500 TL Para Ödülü,

Kadir Topbaş Özel Ödülü.1.000 TL Para Ödülü,

Ali Osman Arslan Özel Ödülü.1.000 TL Para Ödülü,

Ayrıca jüri tarafından, yayınlanacak kitaba alınmaya değer bulunan eserler için 250 TL telif ücreti ödenecektir.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE YUSUFELİ HATIRALARI ŞİİR YARIŞMASI BİRİNCİSİNE 2.000, İKİNCİSİNE 1.500. ÜÇÜNCÜSÜNE, 1.000 LİRA ÖDENECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.29 EKİM 2022 CUMARTESİ)…

KONU;

Baraj nedeniyle sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesini ve köylerini anlatan, Yusufeli temalı şiirleri içermektedir.

-Yarışmaya, Seçici Kurul Üyeleri ile yakınları katılamazlar.

-Yarışmanın konusu, Yusufeli olarak belirlenmiştir.

-Yarışmaya katılacak şiirlerin, daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde (Basılı olarak) yayımlanmamış olması gerekmektedir.

-Yarışmacı, yarışmaya en fazla 2 şiir ile katılabilir.

-Şiirlerde, tarz ve ekol sınırlaması yoktur.

-Yarışmaya katılım, elden teslim-e posta veya Whatsapp yoluyla olacaktır.

-Yarışmada ödül kazanan şiirlerin her türlü yayın hakları, Yusufeli Belediye Başkanlığı’na aittir.

-Yarışmaya katılan şiirlerden uygun görülenler, ek bir telif hakkı iznine gerek kalmaksızın, bir kitapta toplanacaktır.

ETKİNLİK TARİHLERİ;

Başlangıç Tarihi.1 Mayıs 2021,

Son Teslim Tarihi.29 Ekim 2022.

TESLİM ADRESİ;

Yusufeli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü

Merkez Mahallesi, İnönü Caddesi, Yusufeli-Artvin

GEÇMİŞTEN GELECEĞE YUSUFELİ HATIRALARI ŞİİR YARIŞMASI ÖDÜLLERİ…

Birincilik Ödülü.2.000TL Para Ödülü,

İkincilik Ödülü.1.500 TL Para Ödülü,

Üçüncülük Ödülü.1.000 TL Para Ödülü,

Mansiyon(3 adet).500 TL Para Ödülü,

Yusuf Sağlam Özel Ödülü.1000 TL Para Ödülü.

**************************************************************************************************************************************************************************************

İNGİLTERE’NİN BAŞKENTİ LONDRA’DA İNGİLİZCE-TÜRKÇE YAYINLANAN 1 GAZETE…
Londra Gazete
177 Green Lanes, London N13 4UR
United Kingdom
 +44 (0) 208 889 5025
haber@londragazete.com
news@londragazete.com
www.londragazete.com

Müdür;Yilmaz Özyiğit-yilmaz@londragazete.com
Türkçe Departmanı;Nafiya Horozoğlu-nafiya@londragazete.com
Halkla İlişkiler;Yeşim Özyiğit-yesim@londragazete.com

************************************************************************************************************************************************************************************

GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR-ŞARKI SÖZÜ YAZARI VE MESAM ÜYESİ SUAT YIĞMATEPE (1957-2022) VEFAT ETTİ… 02 Aralık 1957 yılında Elazığ’da dünyaya gelen Suat Yığmatepe, Aile ve Sosyal Politikalar İstanbul İl Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde 2005-2008 yılları arasında görev yaptıktan sonra Gazetecilik-Yazarlık-Şairlik Hayatına atılmıştır. Uzun yıllar, İstanbul’da yaşamıştır. Şiirleri Türk Edebiyatı-Kemalist Ülkü-Ajans-Türk-Diyanet Çocuk-Gülpınar-Ana-Erciyes-Yeşilay-Türkiye-Gençlikte Hamle-Gözlem- Eflatun-Size-Hey-Kelebek-Karınca Kardeş-Antoloji-Fısıltı-Hayat Mecmuası-Müzik Magazin-Yeni Asya-K.K.K. Dergisi-Anadolu Sanat-Günün Kadını-Yeni Defne-Halay-Trakya Ekspres-Bizim Kuşak-Son Gün-Fırat-Uluova-Turan gibi bir çok dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. Pavlonya-Damlalar-Kalkınan Dünya isimli dergilerin Genel Yayın Müdürlüğü-Sanat yönetmenliği-Yazı İşleri Müdürlüğünde bulunmuştur. Gün Batarken-Başkentten Damlalar-Bulutların Ötesi-Dileyiş-Bir Yer Düşünüyorum Çocuklar İçin isimli 5 şiir kitap yazmış ve yayınlamıştır. H.Fethi Gözler’in Lise ve Yüksek Okullar için hazırlamış olduğu ”Hece Vezni ve Hecenin Beş Şairi” isimli eser de kendisine de yer verilmiştir. SUAT YIĞMATEPE’NİN ŞİİRLERERİNE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ; https://lnkd.in/g2vGCbWS SUAT YIĞMATEPE İLE İLGİLİ BİLGİ VE FOTOĞRAFLARA AŞAĞIDAKİ FACEBOOK SAYFASINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ. https://lnkd.in/gHPEWfzV

**************************************************************************************************************************************************

YAZAR ALİ ERALP’TAN 1 MAKALE;

**************************************************************************************************************************************************************************************BU YAŞLI DÜNYA NİCE DİKTATÖRLER NİCE ZALİMLER GÖRDÜ…Ali Eralpalieralp37@gmail.comŞimdiye dek bu ülke böyle acımasız, böyle duyarsız bir iktidarla karşılaşmadı.Vatanımız sanki 1. Dünya savaşından çıkmış gibi… Yokluk, yoksulluk, açlık, kıtlık diz boyu. Her gün zam…Pahalılık can yakıyor. Can alıyor…Dünya savaşından sonra bile insanlarımız bu kadar perişan olmamıştı.Sanayici, çiftçi, esnaf, halk şaşkın. Her geçen gün çaresizlik biraz daha artıyor. Koca koca şirketler, sanayi kuruluşları elektrik, doğalgaz kısıntısından üretim yapamıyorlar.İhracat durdu. Dış ülkelere verilen mal sözleri yerine getirilemiyor. Bu nedenle her an yargı önüne çıkabilirler.Ülke her geçen gün biraz daha batağa, çamura saplanıyor.İş yerlerine kilitler vuruluyor.Yoksullar yemek yemeye, ısınmaya, gaz yakmaya, elektrik kullanmaya korkuyorlar.2 bin, 2 bin beş yüz TL alan bir emekli, maaşının 1500 lirasını sadece elektrik ve doğalgaza veriyor…Yeme, içme, giyinme, ev kirası yok bunların içinde… Ama saray pırıl pırıl… Odalar ışıklar içinde.Her yanda çaresizlik. Her yanda acı, gözyaşı.Buna rağmen iktidar ve onun başı pembe tablolar çiziyor… Ama ortada elle tutulur, gözle görülür bir çözüm yok.Devletin başkanı, ülkenin kurtuluşunu, bakanları ve resmi kurum başkanlarını değiştirmede buluyor.Her ay yeni bir bakan, yeni bir bürokrat atamakla sorunların çözüleceğini sanıyor…AKP iktidarının bir başka alışkanlığı ise satmak, savmak; gıdaya petrole, elektriğe, gaza zam yapmak… Dolara bağlı, geçiş garantili ödemelerle, iş adamlarına trilyonluk yol, köprü, hava limanı ihaleleri vermek…Bu ihalelerin içinde fabrika, okul, sanayi, tarım yok… Zaten tarım alanları da lüks konaklar, villalar, siteler yapılmak üzere satışa çıkarıldı…Ve tarım ürünlerinde dış ülkelere muhtaç hale geldik…Hani derler ya“Gelen gideni aratırmış…” Biz bir zamanlar, geçmiş iktidarları değiştirmek için mücadele verirken şimdi o dönemleri arar olduk…Hababam Sınıflarını, Kemal Sunalları, Adile Naşitleri, Tarık Akanları, Münir Özkulları, İnek Şabanları, Kel Mahmutları görünce yüreğimiz sevgiyle doluyor… Mutlu oluyoruz.Ne sevgi kaldı ne saygı. Ne dostluk kaldı ne dayanışma. Ne komşuluk kaldı ne yardımlaşma…Ne hak kaldı ne hukuk. Mahkemeler tarafından verilen kararlar uygulanmıyor. Buna Avrupa İnsan Hakları (AİHM) hükümleri de dâhil.Halk birbirine düşman edildi. Ülke ikiye bölündü. AKP’den yana olanlar, olmayanlar… MHP’den yana olanlar, olmayanlar…İktidara muhalefet yapanlar, onu eleştirenler, sanki padişahlık döneminde vatanımızı işgal eden İngiliz, Fransız emperyalistleri gibi muamele görüyorlar.Cumhurbaşkanına hakaret etmekten şu anda binlerce kişi hapishanelerde yatıyor. Aralarında çocuklar da var.Politikadan uzak kalması gereken ibadet yerlerinde diller koparılıyor, tehditler savruluyor. Bacak kadar çocukların eline mikrofonlar verilerek muhalefet liderine hakaretler yağdırılıyor.Hedef bir “Korku imparatorluğu” kurarak, gerçekleri ortaya çıkaranları susturmak, iktidarlarını ve makamlarını korumak…Çünkü iktidarı kaybettiklerinde yargı önüne çıkacaklarını kendileri de biliyorlar. Bu amaçla tek sesli bir basın, tek sesli bir televizyon, tek sesli bir adalet ve hukuk düzeni kurdular…RTÜK, TÜİK artık parti yandaşı gibi hizmet görmekte, medyayı yönlendirmeye çalışmaktadır. Kendilerine uymayan TV’lere, gazetelere cezalar yağdırıyorlar.Siz hiç cezaya çarptırılan bir yandaş TV, bir yandaş gazete gördünüz mü?Peki, bu ülke bu duruma kendiliğinden mi geldi?Elbette en büyük sorumluluk, 20 yıldır bu ülkeyi sorumsuzca, dilediği gibi yöneten AKP’nin…Ama bu düzenin oluşturulmasında muhalefetin, sendikal kuruluşların, yargının, medyanın da rolü var. Hak, hukuk susmuş, el pençe olmuş, yukarıdan gelen, gelecek olan emirleri bekliyor…Bir zamanlar en üst derecede komutanlar, yöneticiler, görevliler içeriye atılırken kimsenin sesi çıkmadı.Cumhuriyet kurumlarının kaldırılmasını, tarikatların, tekkelerin çevremizi çekirge sürüleri gibi sarmasını sendikalar, dernekler, demokratik kuruluşlar, partiler sadece seyrettiler…Hatta bu durum karşısında muhalefetin başı “Adalete güveniyoruz, adalet gereğini yapar” diye iktidara destek vermişti. Komutanlar 4-5 yıl dört duvar arasında tutulduktan sonra, “Pardon, yanıldık” diye salıverildiğinde iş işten geçmişti…Sonuç olarak şunu söyleyelim: Bu yaşlı dünya nice diktatörler, nice zalimler gördü. Çoğu Yargılandı, büyük Cezalara çarptırıldı. Yaptıkları yanlarına kâr kalmadı.Muhalif partilere de bir uyarımız var:Bu iktidardan kurtulmak için gevezelik yapıp, vakit öldürmek yerine, birleşip bütünleşerek, seçim sandığını bir an önce halkın önüne getirmeye yönelik, değişik uygulamalar yaratın.Çünkü halkın dayanacak, ayakta kalacak gücü ve takati kalmadı, yıkılmak üzere.(02 Şubat 2022 Çarşamba)

**************************************************************************************************************************************************

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: