Yazın alanında değişik türlerde pek çok yapıtı bulunan şair-yazar Ruhi Türkyılmaz adına düzenlenen ve 2022’de 11’incisi verilecek olan, “Ruhi Türkyılmaz Sanatevi Şiir Ödülü” başvuruları başladı.

-Ödüle aday olan yapıtlarda çağdaş bir dünya ve şiir görüşü, şiirin gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır.

KATILIM KOŞULLARI;

-1 Ocak 2021-25 Mart 2022 tarihleri arasında yayımlanan şiir kitapları ya da kitap oylumundaki (En az 30 şiirden oluşan) şiir dosyalarıyla ödüle aday olunabilir.

-Ödüle katılacak kitap ya da dosyanın 5 örneğinin katılımcı tarafından bir başvuru dilekçesi, kısa özgeçmiş ve iletişim bilgileriyle belirtilen adrese kargoyla (PTT Kargo’nun işleyişindeki yavaşlık ve aksaklıklar nedeniyle özel kargoların tercih edilmesi önemle hatırlatılır, sözkonusu kargodan dolayı oluşabilecek olumsuzluklardan Seçici Kurul sorumlu değildir) ulaştırılması gerekmektedir. (İnternet yoluyla gönderilen dosyalar, değerlendirilmeye alınmayacaktır.)

-Ödül, 2.500 (İki bin beş yüz) TL’dir. Ödül töreni, Ruhi Türkyılmaz Sanatevi’nde gerçekleştirilecek olup tarihi daha sonra açıklanacaktır.

-Ödül, bölüştürülmeyecektir.

-Ödüle katılan kitap ve dosyalar, sahiplerine geri gönderilmeyecektir.

SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ;Ayşe Keskin-Emel İrtem-Haşim Hüsrevşahi-Ömer Turan-Şeref Bilsel.

KİTAP VE DOSYA GÖNDERMEK İÇİN ADRES;

Ömer Turan

Çukurçayır Mahallesi, Çukurçayır İpekyolu Caddesi, Greenpark Sitesi, 2.Etap, A Blok, No.101, D.1, K.1

Ortahisar-Trabzon

RUHİ TÜRKYILMAZ KİMDİR ?

Şair. 25 Mart 1940, Sürmene (Trabzon) doğumlu. İlkokulu, Araklı’nın Pervane köyünde okudu. Ankara Yıldırım Beyazıt Ortaokulu (1955), Gazi Lisesi (1960) mezunu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine, iki yıl devam etti. Sürmene Ziraat Bankasında (1965-1966 yılları arasında) çalıştı. 1966 yılı sonunda, Almanya’ya gitti. Goethe Enstitüsünden, lisans sertifikası aldı. 1984 yılında, Bayer Kimya Fabrikası Kimya Okulunu bitirdi. Almanya’da, Bayer Kimya Fabrikasında kimyager olarak çalıştı. Karadeniz Yazarlar Birliği, üyesidir. Her yıl, adına sanat ödülü verilmektedir.

Şiir yazmaya, öğrencilik yıllarında başladı. Lisede, Cahit Külebi ile Arif Nihat Asya’nın öğrencisi oldu. Şiirleri önceleri bazı gazetelerin kültür sanat sayfalarında, daha sonra Birlik dergisinde yayımlandı. Yunus dergisi’nin, Almanya temsilciliğini yaptı. Karadeniz Gazetesi’ne, Almanya’dan köşe yazıları yazdı.

KİTAPLARI;

Şölen (1992)-Günahsız Gömülenler (1993)-Dalga Boyu (1993)-Babacan (Almanca-Türkçe 1993)-Ölüler Fuarı (2015).


**************************************************************************************************************************************************

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: