Loading

Ödülün Amacı: Prof. Dr. Alpaslan Işıklı yaşamını akademik çalışmalarının yanında emek mücadelesine de adayan duayen bir akademisyendi. Eserleri geçmişe ışık tutarken gelecek açısından da öngörü, kaygı ve politika önerilerini içinde barındırmaktadır. Ömrü boyunca işçi sınıfı hareketinin içinde yer alan hocamız Prof. Dr. Alpaslan Işıklı, sendikalar ve akademi arasında da köprü kurmaya çalışmıştır. Hocamızın misyonu doğrultusunda, genç sosyal politikacı öğrencilerimizin bilgi üretmelerini teşvik etmek amacıyla, Tekgıda-İş Sendika Akademisi tarafından makale yarışması düzenlenecektir.

Makale Konusu: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nün temel uğraş alanları olan sendikacılık, sosyal politika, endüstri ilişkileri, çalışma ekonomisi, çalışma sosyolojisi, çalışma psikolojisi, iş hukuku, sosyal güvenlik, göçmen emeği, toplumsal cinsiyet, gelir dağılımı ve yoksulluk gibi konulardan hareketle yazılan makaleler yarışmaya kabul edilecektir. 2021-2022 akademik yılı için öncelikli tema olarak “Türkiye’de Üniversite Mezunlarının İşsizlik Sorunu” belirlenmiştir. Aday öğrenciler, kendilerinin de gündeminde yer alan bu konuyu yukarıda belirlenen herhangi bir perspektiften hareketle ele alabilecektir.

Başvuru Koşulları: Üniversitelerdeki Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Programları’nın 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri yarışmaya başvurabilecektir.

Gönderilen makalelerin şekil olarak bağlı olduğu yazım kuralları:

  • Sosyal politika alanında özgün verilere dayanmalı ve bilimsel araştırma yöntem ve etik kurallarına uygun olmalıdır.

Yalnızca Türkçe makaleler kabul edilecektir.

  • Makaleler Times New Roman yazı tipinde, 12 punto ve 1,5 satır aralığında yazılmalıdır. Yazının sağa-sola hizalanarak Word formatında gönderilmesi beklenmektedir.
  • Makaleler başlık, özet, dipnot, referanslar ve kaynakça dahil en az 4000, en fazla 7000 kelime sınırları içerisinde ve bilimsel araştırmalardaki atıf kurallarına uygun olarak yazılmalıdır.
  • Yazılan makaleler daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış ve farklı bir yarışmadan ödül almamış olmalıdır.

Ödül: Yarışmada birinci seçilen makale yazarı öğrenciye 10.000 TL, ikinciye 7.000 TL, üçüncüye 5.000 TL ödül verilecektir. Ödüller, Tekgıda-İş Sendikası tarafından 13 Nisan 2022 tarihinde düzenlenecek olan 70’inci kuruluş yıldönümü etkinliğinde takdim edilecektir.

Başvuru Şekli: Öğrenciler hazırladıkları makaleyi, özgeçmiş ve öğrenci olduklarını gösteren belge ile birlikte Tekgıda-İş Sendika Akademisi’nin e-posta adresine göndererek yarışmaya başvurabilecektir (sendikaakademisi@tekgida.org.tr)

Yarışma Takvimi:

  • Makalelerin Son Teslim Tarihi: 7 Mart 2022
  • Sonuçların Bildirilmesi: 7 Nisan 2022
  • Ödül Töreni: 13 Nisan 2022

İletişim: Tekgıda-İş Sendika Akademisi – sendikaakademisi@tekgida.org.tr

Seçici Kurul: Tekgıda-İş Sendika Akademisi tarafından belirlenecektir.

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: