Yalnız olmak iyi mi? kötü mü? bilemiyorum. Bazen yalnız olmak ruhumuza çok iyi gelir. Bazen de ruhumuza dokunur. Sessizlik yeri geldiğinde korku verir. Yeri geldiğinde çok iyi bir dost olur. İnsan nasıl konuşur kendisiyle… Ruhumuzda fırtınalar kopar. Kopan fırtınalar bizleri derin düşüncelerin içerisine götürür. Bilemiyorum yalnızlığı nasıl anlatsam. Yeri geldiğinde sevdiklerimiz yanımızda olmaz. Onların yokluğunu hatırlayarak yalnızlığa isyan eder dururuz. Yalnızlık kime neye göre… Bazılarımız sevdiklerini kaybettiği için yalnız. Bazılarımız da yalnız olmayı tercih ettiği için yalnız… Yanıltan, acıtan, yargılayan duygular içerisinde yaşam mücadelesini veririz.

Sizce yalnızlığın bir tarifi var mıdır? Bana göre yalnızlık sevdiklerimiz yanımızda yoksa yalnızız ya da herkes gibi aynı olmayı tercih etmediğimiz de yalnızız. Yeri geldiğinde derin düşüncelerimiz bizi yalnızlığa doğru iter. Yavaş yavaş kalbimizin derinliklerinde kış mevsimini yaşamaya başlarız. Balkanlardan gelen rüzgarın etkisini kalbimizde hissederiz. Hissedilen rüzgarın etkisinden hayattan soğuruz. Bu soğukluğun etkisi yalnızlığa doğru götürür. Ve yavaş yavaş derdimizi anlayabilecek birilerinin olmayışını sağlar. Bu hayatta karşılaşılabilecek bütün sıkıntıların üstesinden gelinebilir. Ancak bir şeyin üstesinden gelinmesi zordur. O da yalnızlıktır.

Yalnız olan bir insan kendi kendine nasıl teselli verebilir ki… İşte hayatın gerçekleri o zaman başlıyor… Her zaman hayatın gerçeklerinden kaçmayı tercih ederiz. Ya da yaşamayı seven bir kişiliğimiz varsa acısıyla tatlısıyla hayattan zevk alırız. Yalnızlık en yakın dostumuz bile olur. Kendi kendine teselli verebilen insan yalnızlığın en iyi dostu olmuştur. Aslında yalnızlık bu durumu çok fazla sevmez… Doğanın kanunlarında vardır acısıyla tatlısıyla hayatı doya doya yaşayabilmek. Yeri geldiğinde acı çekmek bile hayatın güzelliklerini yaşatabilmektedir. Ya da her zaman mutlu bir hayat sürdürmek çok sıkıcı ve çaresizliklerin içerisinde kalarak çekilmez bir hayat yaşatabilir.

YAZAR : Aytekin DURAN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: