Loading

Bugün siz değerli okurlarıma son yıllarda sürekli dillerden dillere yayılan, bahsedilen kardeş ülkemiz “ Azerbaycan ” hakkında bahsetmek istiyorum…  Öncelikle Azerbaycan Türk halkı yıllardan beri gelen parçalanma ve bölünmelere şahit olmuştur. Gerçi Türk dünyası yıllardır bu şekilde süre gelmiş bir toplum olmuş ve sanırım Türklerin kadim tarihi böyle devam edecek…  Parçalanma ve bölünmeden kastım şudur: Azerbaycan Türk halkı güney Azerbaycan şeklinde yanlış politika ve siyasi kararlardan ötürü bölünmüştür. Şuan İran toprakları içerisinde bulanan yani güney Azerbaycan diye adlandırdığımız bölge  “ Tebriz ” aslında Azerbaycan Türk halkıdır.   Hatta Osmanlı döneminde 34. Padişah ikinci Abdülhamid döneminde Tebriz’de yaşayan Türk halkının sıkıntılı bir süreçte olduğunu, zulüm ve eziyet içerisinde hapishaneye mahkûm edildiği haberini aldıktan sonra onlar bizim kardeşimiz Türk’tür diyerek hafiyelerini göndererek bu haksızlık ve insafsızlığa dur demiştir.  Aynı zamanda bu pek bir bölünme sayılmasa ‘da günümüzde Nahcivan ‘da yaşayan Azerbaycan Türk halkı özerk cumhuriyet devleti olarak faaliyetini sürdürmektedir. Nahcivan özerk cumhuriyeti dış işlerde Azerbaycan devletine bağlı iç işlerde ise kendi yönetimleri hâkimdir. 1921 Kars antlaşması ile Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan anlaşması sonucunda Nahcivan özerk olarak statüsü almıştır. Fakat Ermenistan daha sonra her ne kadar kabul etmediği yönünde açıklamalar yapsa da bu durum asla değişmemiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise Azerbaycan hakkında şu sözleri söylemiştir: 

“Azerbaycan’ın sevinci, sevincimiz kederi, kederimizdir.”

Nahcivan özerk cumhuriyeti Türk dünyasında hem siyasi hem politik hem de konum itibari ile çok önemli bir konuma sahiptir. Nahcivan muhafaza ettiği konum itibariyle Türkiye ve Türk dünyası için bir anahtardır. Sosyal ve ekonomik yönden gelişmesi, güçlenmesi ve şarkın kapısı olma özelliği ile Türkiye ve Azerbaycan için çok önemlidir.

Azerbaycan devletinin en büyük özelliklerinden biriside cumhuriyet yönetim şeklini kabul eden ve hayata geçiren ilk Türk devleti olmasıdır. 1918 de Mehmet Emin Resulzade tarafından tarihi bir olaya imza atılmıştır. Ancak 1920 de Sovyetler birliği baskısına karşı gelip kabul etmese de tutuklanarak Moskova ya götürülmüş Azerbaycan işgal altına alınmıştır. Uzun yıllar işgal altında kalmış ve 1991 de Sovyetler birliğinin dağılması ile yeniden bağımsızlığını ilan etmiştir. 

“ Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez. ”  

                                          Mehmet Emin Resulzade

1991 de Sovyetler birliğinin Bakü ‘de kanlı baskını sonucu Haydar Aliyev bu duruma sessiz kalmayıp karşı çıkmıştır. Azerbaycan’ın Moskova elçiliğinde beyanatla çıkarak Azerbaycan halkına yapılan zulme ve haksızlığa karşı gelerek işlenen bu cinayetin teşkilatçılarının ve faillerinin cezalandırılmasını talep etmiştir. Haydar Aliyev 1991 de Sovyetler birliğinin gerilediğini ve zayıfladığını fark ederek Sovyetler birliği komünist partisinden ayrılmıştır.

Azerbaycan halkı 1991’de devam eden iç karışıklık, Karabağ savaşı vs. gibi nedenlerden dolayı 550 kişilik kurucu topluluk ile birlikte Haydar Aliyev, dönemin cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey hükümetine karşı olan “ Yeni Azerbaycan Partisini ” kurmuş ve partinin başkanı seçilmiştir. 1993 ‘de yapılan Seçimle birlikte %98 gibi yüksek bir oy olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı olmuştur. Haydar Aliyev Nahcivanlıdır. Azerbaycan Umumi Lider ve Ulu Önder unvanlarını almıştır.

Azerbaycan Ve Türkiye:

Peki, bizim kardeşliğimiz nereden ve nasıl geliyor bu konu hakkında çok farklı söylentiler olsa da genel hatları ile kökenimiz bir. Yani bir ananın iki evladıyız. Dede korkut hikâyelerinde, destanlarında hep bahsedilir. Hatta Kayı obasından ayrılmış iki kardeşin hayat hikâyesi de diyebiliriz. Her ne kadar bazı dönemlerde siyasi ve politik yanlış karalar alınsa da günümüzde iki ülkenin cumhurbaşkanlarının atmış olduğu adımlar sayesinde dostluk ve kardeşlik bağlarımız son derece kuvvetlenmiştir. İki devlet bir millet anlayışı ile Türk dünyasına ve dünya geneline büyük bir ders verilmiştir. Dinimiz, dilimiz, ırkımız, örfümüz, âdetimiz, töremiz vs. gibi kavramlarımız birdir. Adeta iki bedende bir can olarak yaşıyoruz. Yani uzun lafı kısası Azerbaycan devleti Türk dünyasının önemli ve sürekli devam eden devletlerinden birisidir. Siz değerli okurlarıma Azerbaycan bayrağı ile alakalı bilgiyi vererek bitirmek istiyorum…

Bayrağın üst tarafındaki gök mavisi Türklüğü, yeşil renk İslamiyet’i, kırmızı renk uygarlığı ve bağımsızlığı temsil eder. Sekiz köşeli yıldız ise Türkleri yani Türk halklarını temsil ediyor…

Reklamlar

By osman_yvn

NDU TIP FAKÜLTESİ " ELBET BİR GÜN " Yazarı " LAVİNYA DERGİSİ " Yazarı

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: