Loading

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ihracatının 200 milyar doları aşan yeni bir rekora ulaştığını söyledi.

Erdoğan’ın sözleri, Türkiye İhracatçılar Meclisi 28. Genel Kurulu’na katıldığı ve ihracatta birincilik sahipleri için düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada geldi.

Erdoğan, “Türkiye, küresel ihracatın yüzde 1’i gibi önemli bir eşiğe ulaştığını” vurgulayarak, “Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti tarihinin aylık, altı aylık ve yıllık olarak en yüksek ihracat rakamlarını kaydettik. “

12 aylık ihracatımız, cumhuriyet tarihinde ilk kez 200 milyar dolar sınırını aştı” diye konuştu.

Erdoğan, “27 sektör, 61 birlik ve 95 binden fazla ihracatçının yer aldığı Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin, Türkiye’yi dış ticaret fazlası veren bir ülke haline getirmeyi hedeflediğini” kaydetti.

Türkiye ihracatçı sayısını ilk etapta 150 bine, ardından 300 bine çıkarmayı hedefliyor” dedi.

Türkiye ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde %21,7 büyüme kaydetti. Bu başarıya mal ve hizmet ihracatının katkısı 10,8 puan, net ihracatın katkısı ise 6,9 ​​puan oldu.”

Erdoğan, “Bu oran, ihracatın son 23 yılda açıklanan büyüme rakamlarına en yüksek katkısı oldu” dedi.

Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde, dünya ekonomisinin %64’ünü oluşturan ve 84,5 trilyon dolar değerinde Türkiye’ye 8 bin kilometre uzaklıktaki 17 ülkeye ihracatla ilgili yeni bir eylem planı açıklamayı planladığını” kaydetti.

Reklamlar

By Khaled Awad

Kuzey Kıbrıs'ta inşaat mühendisliği okudum ve Yakın Doğu Üniversitesi'nden Lisans Derecesi aldım. Ayrıca, Pennsylvania Üniversitesi aracılığıyla Coursera Academy'den İletişim ve İngilizce Gazeteciliği bitirme sertifikası aldım ve şimdi 3 yıl Kuzey Kıbrıs'ta çalışarak bir deneyim kazandım; Gazetecilik pozisyonundaki deneyimimi iletişim ve sosyal faaliyetler alanında geliştirmeye çalışıyorum. İdeal olarak, bu pozisyon bana edindiğim tecrübeleri kullanma fırsatı verecek, bu alanı içerik yazımı ve raporlama, kayıt, bloglama gibi müşteri ilişkilerinin tüm alanlarında, tüm sosyal medya sitelerini ve bu alandaki sosyal aktiviteleri yönetmeyi birlikte yönettim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: