Türkiye’nin batısında Çanakkale eyaletinde yer alan dünyanın en uzun asma köprüsü olan Çanakkale 1915 köprüsünün inşaatı, inşaatının en önemli aşamasının tamamlanmasının ardından tamamlanmak üzere.

Türk işçileri ve mühendisleri tarafından aylarca süren kesintisiz çalışmanın ardından, yerel Türk bileşenleri ile en son teknolojik araç ve yöntemleri kullanarak, bugün, Salı günü, köprü güvertesinin son bloğunun kurulumunu tamamlamayı başardılar.

Bu vesileyle, Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adel Kara İsmailoğlu, basın açıklamalarında “Çanakkale 1915 köprüsünün yüzey bloklarının yerleştirilmesinden sonra büyük ölçüde tamamlandığını” söyledi.

Yüzey bloklarının montajının geri kalanı sadece köprü kulelerine yakın kısımlardır” dedi.

Köprünün yapımında kullanılan demir çubukların 162.000 kilometre uzunluğunda olduğunu belirterek, “Dünyayı 4 kez çevrelemek yeterlidir” dedi.

Bu başarıya ulaşmak için gece gündüz devam eden inşaat çalışmalarına 809 araçla birlikte yaklaşık 5 bin yüz kişinin katıldığına dikkati çekti.

Köprünün 18 Mart 2022’de hizmete açılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çabalarını sürdüreceğine dikkati çekti.

Proje tamamlandığında yıllık toplam tasarruf 737 milyon TL’ye (yaklaşık 85 milyon dolar) ulaşacak” dedi.

Köprünün (Çanakkale 1915), yeni teknolojik atılımlarıyla Türkiye’ye ve dünyaya ilham kaynağı olacağını vurguladı.

İnşaat sürecindeki en önemli aşamalardan biri olan köprü payandasının montajı, “Türkiye’nin en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanına layık görülen köprünün Asya ve Avrupa yakalarındaki çalışmaların hızlanmasına yardımcı olacak. Dünya”.

“Çanakkale Boğazı”ndaki köprünün inşasının yüzyıllardır bir Türk rüyası olduğu ve gemiyle bir buçuk saat süren mesafeyi sadece 6 dakikaya indireceği dikkat çekiyor.

18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temelleri atılan projenin temelleri de uygulanmakta olup köprünün 2500, karayolunun ise 3600 kişinin yapılması planlanmaktadır. 18 Mart 2022 tarihinde tamamlanarak hizmete açılacaktır.

Çanakkale Köprüsü Özellikleri ve Özellikleri

Çanakkale boğazı üzerinde (Çanakkale, Sütlüje, Labsky, Şikerkaya) bölgeleri arasında yer almaktadır.
Tamamlandığında 2023 metre uzunluğunda olacak olan köprü, 2023 yılına denk gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünü simgeliyor ve toplam uzunluğu 3563.
Kuleler 318 metre yüksekliğinde ve 59 metre genişliğindedir.
Köprü, 3 dönüş ve 3 dönüş olmak üzere 6 yol boyunca uzanacak.
Köprünün yapımında kullanılan kabloların uzunluğu 162.000 km’dir.
Çatıda kullanılan çeliğin ağırlığı 49.000 tondur.
Köprünün yapımında 114 bin ton demir kullanılacak.
Yapımında kullanılacak beton miktarı ise 230 bin ton.
Türk hükümeti, Türkiye’de kapsamlı kalkınma vizyonu 2023’e ulaşmak için yollar açarak, metro tünelleri kazarak, köprüler, demiryolu ağları inşa ederek ve diğer yollarla ülkenin altyapısını, özellikle ulaşım sektöründe güçlendirmeye yönelik çabalarını sürdürüyor.

By Khaled Awad

Kuzey Kıbrıs'ta inşaat mühendisliği okudum ve Yakın Doğu Üniversitesi'nden Lisans Derecesi aldım. Ayrıca, Pennsylvania Üniversitesi aracılığıyla Coursera Academy'den İletişim ve İngilizce Gazeteciliği bitirme sertifikası aldım ve şimdi 3 yıl Kuzey Kıbrıs'ta çalışarak bir deneyim kazandım; Gazetecilik pozisyonundaki deneyimimi iletişim ve sosyal faaliyetler alanında geliştirmeye çalışıyorum. İdeal olarak, bu pozisyon bana edindiğim tecrübeleri kullanma fırsatı verecek, bu alanı içerik yazımı ve raporlama, kayıt, bloglama gibi müşteri ilişkilerinin tüm alanlarında, tüm sosyal medya sitelerini ve bu alandaki sosyal aktiviteleri yönetmeyi birlikte yönettim.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: