Toplumun bir çok bölgesinde şiddetin farklı farklı türlerine denk gelip bu şiddetlere mağdur kaldığımız doğrudur. Kadına şiddet ,erkeklere şiddet ,çocuklara şiddet, dijital platformdan şiddet , hayvanlara şiddet ve cinsel istismarı duyuyoruz , görüyoruz.

Eğitim öncelikle aile içinde evde başlıyor. Okul ve çevre bu eğitimi destekliyor.Şiddet eğiliminin temeli ailede atılıyor. Kişi nasıl bir eğitim alırsa alsın eğer aile içinde şiddet yaşamışsa veya da görmüşse ileride kendi de şiddet uyguluyor.Şiddet uygulayanların hepsi psikolojik sorunlu olan insanlar değil. Dışarıda ki hayatlarında ki kimseye şiddet uygalamıyorlar. Dünyanın her yerinde kadınlar farklı şekilde şiddet görüyor. Ülkemizde şiddet sadece fiziksel olarak algılanıyor. Sözlü olarak yapılan şiddetler göze görülmüyor.Haberlerde sürekli görüyoruz ailesi tarafından katledilen veya da eşi tarafından katledilen kadınlarla ilgili haberle çıkıyor. Aklımız almıyor insan bu kadar yakınında ki cana nasıl kıyar ? nasıl bu kadar acımasız olabilir ?  buna neden olan şey çok güçlü. Onu öldürmeye iten şeyin toplumun değer yargıları olduğuna inanıyor…

Şiddet uygulayanda aslında Kurban … Öyle yapılması gerektiğine inanıyor. Kadının namusundan kendini sorumlu tutuyor hâlbuki namus deyince sadece kadınlarımız akla gelmemeli… Kot pantolon giymesinden , dışarı çıkmasından , eğitim görmesinden kendini sorumlu tutuyor. Kendini kadının duygu ve bedeni üstünde hak sahibi olarak görüyor.

Kadının yeri evdir , onu okutmayan iş sahibi olmasını engelleyen ebeveynler hastaneye gittiklerinde eşime , kızıma bayan doktor baksın diyor anlamakta zorluk çekiyorum neden kendi evladını okutmadın ?

Boşanmayı bir suç bir ayıp gören ve şiddet gördükleri halde gelinlikle girdiğin evden kefenle çıkarsın kaderine boyun eğeceksin derler. Neden yanında duracağına kızının ölümüne hazırlık yapıyorsun ? anlamıyorum ? anlayamıyorum ? SÖYLESENE İNSANOĞLU NE ZAMANDIR BÖYLEYİZ ?

Gerçekten evlat yetiştirirken bir kadının mücevher olduğunu aşılayın. Eşiniz sizden boşanmak istiyor diye öldürüyorsun sonra neden öldürdüğün sorgulanıyor. Seviyordum diyorsun. ÖLDÜREN SEVGİ İSTEMİYORUZ. Hemcinslerim sokakta eli yüreğinde yürüyor bunun acısı tarif edilemez.ÖLMEK İSTEMİYORUM DİYE YANKILANAN sesleri nasıl unutabiliyorsunuz ?  Sokakta ürke ürke yürümek  acaba bir şey olur mu ? Acaba biri rahatsız eder mi ? TOPLULUMUZUN BU HALE GELMESİ NE BÜYÜK ACI.

                                                                                                                 

Toplulukta kadınlar ve çocuklar öldürülüyor ÖLÜMDEN DEĞİL , YAŞAMDAN YANAYIZ.Oysa farkında mısınız ? bir kadını ortadan ikiye bölersiniz yarısı annenedir yarısı çocuk ve bir kadını katlettidiğinizde hem bir anne hem bir çocuğu katlediyorsunuz.Yani sizi adam edebilecek her şeyi , her şeyinizi katlediyorsunuz.   

Kadınlarımızın giyiminden tutun , eğitim hayatına kadar laf ediyorsunuz. SONRADA SİZ KADINLAR ÖZGÜRLÜK İSTEDİĞİNİZ İÇİN BU HALDESİNİZ DİYORSUNUZ ? NEDEN ? Kadınlar toplumu provoke edecek , insanları kışkırtacak bir şey yaptığını düşünmüyorum.

CİNSEL ŞİDDETİN BAHANESİ OLMAZ.

Kadınlarımızın giyimini , dışarıda olma saatini , makyajını , hiç bir şeyi bahane edemezsiniz. KADINLAR CİNSEL OBJE DEĞİLDİR  !

Erkeklerde bir çok konuda şiddet görüyor en çok şiddet gördükleri konulardan biri psikolojik şiddettir. Ailede , okulda , iş yerinde toplumun birçok yerinde psikolojik şiddete maruz kalırlar. ‘ Erkek adamsın ‘, erkekler ağlamaz , bunlar toplumun erkeğe verdiği ödevler aslında. Küçüklükten beri böyle yetişen bir erkek düşünün , erkeklerin üzerinde farklı bir psikolojik şiddet de konuşturulması da pek mümkün olmuyor. Kadın yapı gereği dışarı çıkıp arkadaşları ile görüşebilmekte fakat erkek dışarıda da çok konuşup deşarj olmamaktır. Bu manada erkek kendini pek ifade edemiyor.Aslında erkeklerde çocuk yaştan beri baskı altında büyümektedir.

VE BİZLER , BİR ÇOCUGUN ÇIKARAMADAĞI SES OLMAK ZORUNDAYIZ ! Çocuk istismarı artık o kadar fazla ki ciğerimiz yanıyor , kanımız donuyor… Bazı çocuklarımız çizerek , bazıları susarak… sizler o çocuğun tekrar hayallerini mi geri getireceksiniz ? yoksa kaybolan giden çocukluğunu mu ? ACI ÇEKİYORUZ VE KİMSE  DUYMUYOR. CEHENNEM ACI ÇEKTĞİN DEĞİL , ACI ÇEKTİĞİNİ KİMSENİN DUYMADIĞI YERDİR.

Dijital platformlardan şiddet gören , tehdit alan kadınlarımız var…

Teknolojik araçlar kadınları kontrol etmek veya da denetlemek , aşağılamak amacında kullanmak için değildir. Bir kadın sizinle konuşmak istemiyorsa siz o kadına sosyal medya üzerinden argo kelime kullanarak mesaj gönderemezsiniz. Akıllı telefon uygulamalarını kullanarak takibe alamazsınız , özgürlüğünü kısıtlayamazsınız.

Eğer benimle iletişim halinde olmazsan , iletişim bilgilerini başka kişilere vermekle tehdit etmektedir.Bu şekilde yeni kuşak şiddetler ortaya çıkmaktadır.

Hemen hemen her gün Hayvana şiddetle alakalı haberler , basın açıklamaları görüyoruz.

Şiddete , işkenceye , tecavüze uğrayan ve daha kötü muameleye uğrayan kan donduran basın haberleri okuyor ve izliyoruz. Akıl almaz bir şekilde kedilere , köpeklere bütün canlılara akıl almaz işkenceler…  Şuan sokakta herhangi bir hayvanı sevmek istemiş olsak ürküyor hemen kaçmak istiyor. Kimseye zararı olmayan , sesi dahi çıkmayan günahsızlardan ne isterler bilmiyorum ? Onlarda ağlıyor , onlarında canı acıyor onlara işkence etmek yerine sevgi gösterin , her sokak başına mama koyun. Çok şey kaybetmeyeceksiniz.

TECAVÜZÜN SEBEBİ KADINLARIN KIYAFETLERİ OLSAYDI , HAYVANLAR TECAVÜZ EDİLMEZDİ…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: