Loading

Bazı toplumlar veya da kültürde ki insanlar bir kız çocukları olacaklarını öğrendikten sonra anlamadığımız bir şekilde sevinemezler. Asıl olay bundan ibaret. Daha çocuk doğmadan baskıcı karakterlerine zaten bürünmeye başlarlar. Kendisini doğuran kişinin de bir ana olduğunu unutup. Kızını doğuracak kişinin de ana olduğunu unuturlar. Benim kızım açık giyinemez, makyaj yapamaz, dışarı çıkamaz, sosyal medya kullanamaz, daha anne karnındayken zaten senin adına birçok kararlar verilir. Belki de eğitim hayatında hangi yolda ilerleyeceğine bile karar vermişlerdir bilemezsin. Sonra dünyaya gelirsin baskı, müdahale ile çocukluk çağların geçmiş olur. İlkokula başlama vaktin gelmiştir. Eğer ailen okula gitmeni isterse tabii bilirsiniz bazı aileler vardır kızlarının okumasını istemez ama doktora gittiklerinde eşime, kızıma bayan doktor baksın der. O zaman sen neden okutmuyorsun? İlk başta bunu sorgulayalım? Eğer şanslıysan ve ailen okula gönderdiyse o zaman da şöyle baskılar içinde büyürsün sen Başarısızsın, seni herkesle kıyaslarlar. Aslında her çocuk özeldir. Tabii dizinin dibine oturup evladını hiç gözlememiş ki neyde başarılı olduğunu görsün. Zaten Ana doğurduğu çocuğun üstünde hükmü yok. Eğer tek söz edersen çocuğunu savunursan döver, annenin evine gönderirim, kapı orada der. Çocukluktan duygusal şiddet, baskı içinde zaten büyüyoruz. Bunlar yetmiyor yeri geliyor annemizin şiddet gördüğünü görüyoruz. O annenin ve çocuğun psikolojisinden ne bekleyebilirsiniz ki. Sen hiçbir türlü özgür değilsin. Eğitim hayatın dada, kişisel hayatın dada. Sana ne koşulda ne emredildiyse onu yapmak zorundasındır. Eğer onların istediği gibi bir evlat olmazsan şiddet görürsün yâda evlendirirler. Sen o çocuğu evlendiriyorsun tamam o el kadar çocuğun bide çocuğu oluyor yani aslında çocuğun çocuğu oluyor. Kendine yeri geldiğinde bakamayan çocuk, doğurduğu çocuğa bakmaya çalışıyor. Akranları eğitim görürken o yemek yapıyor, çocuk bakıyor. Bu böyledir kimse görmez çocukluğunuzun elinden alındığını. Tabii bide alkol bağımlısı olanlar var. Her içip içip eve gelmelerinde hem eşine hem çocuğuna işkence edercesine şiddet uygularlar o yetmez bide küfür. Çocuk her zaman acaba bugünde bana vurur mu babam korkusunu yaşar. SİZ ERKEKLİĞİ ÇOK FARKLI anlamışsınız. Ve yâda yetiştiren aileler yanlış yetiştiriyor günümüzde örnekleri dolu biliyoruz haberleri açmaya korkar olduk. Eğer konuşursa vur ağzının üstüne sussun bunu öğretende ailesi bu nasıl bir yetiştirme tarzı. Erkeklik kadına vurmak değildir, kadını ezmek değildir. Kadına vurduğunuzda o kadının yüzünde morluklar görünce hiç mi vicdanınız acımıyor? Biz kadınlar sizi anlamıyoruz. ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIZ VE SUSMAYACAĞIZ. Her ne kadar adalet yetersiz gelse de biz susmayacağız.

Evlat yetişirken biraz kadınları korumayı, kollamayı, sevip, saygı duymayı öğretin. Herhangi bir kadın sizden yardım istediğinde hemen art niyet düşünmeyin. Ve yâda eşiniz sizden boşanmak istedi diye onu öldürmekte istemeyin o kadar mı gözün döndü be insan Allah’ın verdiği canı alacak kadar mı? Hemcinslerim ben ölmek istemiyorum diye bağırıyor toplumda ki insanların eli yüreğinde sokakta yürümeye korkuyor. Bugün o kadına yapılan yarın bize, sana, bana, evladımıza… YAŞARKEN ÇIĞLIMIZI KİMSE DUYMUYOR, ÖLDÜKTEN SONRA MI DUYACAKSINIZ?

Bir ülkede kadın ve çocuklar şiddet görüyorsa, öldürülüyorsa o ülkenin geleceği de ölüyor demektir. Birimiz öldüğünde hepimizin canı yanıyor biz o yüzden görünmez sicimlerle bağlıyız. Birimiz katledildiğinde bizde o sebepten ötürü katledilebiliriz. Birimiz güvende değilse hiç birimiz güvende değiliz. Acı çekiyoruz ama kimse duymuyor… Hiç birimiz özgürce dışarı çıkamıyoruz… Çıktığımızda da neden o saatte dışarıdasın? Ayıp? Giyimine bak? Sevgilin mi var? E biz nasıl var olacağız? Kadın olmak mücadele etmek demek! Bu coğrafya da kadın olmak direnç demek!

Kadın ölüyor diyoruz neden o saatte oradaymış diyorsunuz, kadın öldü diyoruz neden topuklu giymiş neden makyaj yapmış diyorsunuz? Siz hiç susmuyorsunuz insanlığın insanlığa ihtiyacı var. Erkekliğin adamlığa ihtiyacı var… Akşam tek başına yürüyorsa, eve tek başına dönüyorsa, otobüste tek başınaysa, üniversite öğrencisiyse TECAVÜZ EDEMEZSİN !  KADINLAR CİNSEL OBJE DEĞİLDİR. Savaştaymışız gibi onlarca, yüzlerce kadın öldürülüyor.

ARTIK KADINI DEĞİLDE ŞİDDETİ BAĞLAYIN

Reklamlar
2 thoughts on “KADINA ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR”
  1. Elinize emeğinize sağlık güzel anlatmış ve yazmışsınız, çok teşekkürler🌹”Bir erkeği eğitirseniz bir kişiyi eğitirsiniz, bir kadını eğitirseniz bir aileyi eğitirsiniz.” diyen eğitim vurgusu yapan bu güzel sözü paylaşmak istedim 😊

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: