Site icon KÜNYE ONLİNE

Camila – Roman – Bölüm 4

Reklamlar

Aybarchin-apa, her zamanki gibi şafakta kalktı. Sabah namazını kıldıktan sonra ineği sağıp Kamila’ya atala pişirdi. Hala yürümeye başlayan kızı besledikten sonra, hala arabaya kalın bir ceset koydu ve bebeği üzerine oturttu. Sonra yanına yerleşti. Aibarchin-apa, babasının bıraktığı bir arabaya bağlanmış bir eşeğe bağırarak, tütün tarlasında çalışmak için köyden tarlaya gitti – tütün yaprakları toplama mevsimi tüm hızıyla devam ediyordu. Böyle bir zamanda, bir gün ya da diğerini kaçıramazsınız, o zaman onları telafi etmeyeceksiniz. Ve kızı beslemesi gerekiyor.

* * *

Vasila-apa ve Mardon-aka büyükanne ve büyükbaba oldular – Maksud’da bir oğul doğdu. Sevdiklerinizin sevinci sınır tanımıyordu. Çocuğa Siyavush adı verildi. Bugün yenidoğan hastaneden getirilecek. Zaten sabahları evin koşuşturması, ev işleri.

* * *

Camila, bir dut ağacının yayılan tacının altında gölgede duran bir arabada uyuyakaldı. Bir pasta yedi ve tombul küçük elinde yarısı yenmiş bir parçayı tutarak belli belirsiz uykuya daldı. Ve yakındaki Aybarchin-apa, kuruması için kalın, uzun bir iplik üzerine tütün yapraklarını gerdi. Allah Camila’yı ayağa kaldıracak güç ve sağlık versin. “Kız birazdan konuşmayı öğrenecek. Acaba bana nasıl hitap edecek: Aybarçın-apa, teyze ya da …. Evet, önemli değil. En önemli şey sağlıklı ve mutlu olmaktır” diye düşündü Aybarçın -apa.

* * *

Dilfuza’yı hastaneden uzaklaştıran çocuk ve yakınları 4 otomobille götürüldü. Küçük Siyavuş, büyükbabası tarafından kollarına alınır, sonra büyükannesi onu alır, sonra kocanın küçük erkek kardeşleri annenin elinden kapar ve kızkardeşleri vardır – herkes bebeği tutmak ister. Ve herkes, Siyavuş’a diğerlerinden daha fazla bakıcılık yapmasın diye, birbirlerine kıskançlıkla bakar.

* * *

Güneş ufukta batıyor. Yorgun, kavurucu ışınların altında bitkin düşen Aybarchin-apa, aceleyle ellerini ve yüzünü hendek suyuyla yıkadı, eşeği tekrar arabaya koştu, Kamila’yı yere oturttu ve tozlu yoldan geri döndü, harap evine, evine gitti.

Araç çubuğuna atla