Loading

Babalar günü…

Evladına babalık yapan annelerin babalar günü…

Kardeşine babalık yapan abilerin babalar günü…

Kardeşine babalık yapan ablanın babalar günü…

Torununa, yeğenine, kuzenine, işçisine, komşunun evladına, babalık yapanların babalar günü…

Haksızlığa karşı çıkarak, tanımasa bile evladının yerine koyup hiç bir çıkar gözetmeksizin herhangi bir yerde herhangi bir koşulda çocuğa, engellilere, yardıma muhtaç kimseye ….. babalık yapanların ve başta babalar günü kutlu olsun.

Her yıl kutlanıyor. Her yıl başka bir açıdan düşünmeye başlıyorum. Babam, diyorum sonra…

Alışveriş platformları ticari amaçla babalar gününü kutlarken kimileri babalarına bir tür hediyeler alarak kutlama yapıyor. Kimileri ise baba hasreti ile … dönmüyor işte dilim.

Babamla fotoğrafımızı paylaşayım, diye düşünüyorum. Babamın babası geliyor aklıma yani dedem. Ya annemin babası, dedem? Hiç tanımadım. Doğru düzgün olmayan bir fotoğrafını bile görmedim. Modern dünyanın empati diye adlandırdığı kavramı yaşamak gerekir anlamak ne mümkün…

Babamin babası, dedem vefat ettiğinde bir haftada ağarmış babamın saçları geliyor aklıma… Bir insanın gözü yaşla dolar ama boğazına düğümlenirse baba hasreti, onun acısını hiç bir sözcük anlatamaz.

Bir de babam, diye ağlayanları duyuyor gibi oluyorum. Evinin direğini için o babaydı, diyerek hüzünlenen kızlar, anneler, evlatlar…

Sonra hem anne hem baba olan anneler, abiler, ablalar var. Hani hakkı ödenmez o güzel yürekli babalık görevini yerine getirenler biraz umut dolarken içime evladına sahip çıkmayan bencillik kavramının karşılığını evladına zindan edenler geliyor aklıma onlarda baba işte bize uzaktan böyle gözüken…

Baba evin direğidir, derlerdi eskiden. Hâlâ öyle… Hâlâ baba bir eksiklik iken yüreğinde bir çok insanın babalar günü kutlu olsun, diye bagiramiyorum…………

Evladını kaybetmiş bir baba için de “babalar günün kutlu olsun!” demesini bekleyen baba olmanın zorluğu nasıl dile gelebilir ki?

Ben evladını kaybetmiş bir babaya “Başın sağ olsun!” diyemedim. Bir evlat acısı, babalar günü kadar acıdır bence…

Evladına hem anne hem baba olmuş anneler var. Bazen onların yaptığı işler ile ayıplandığını duyuyorum. Evladı için türlü zorluklara katlanarak kimseye muhtaç etmeden helalinden rızkını kazanmaya çalıyorlar. Adamım, diye ortada gezenler ki bunlar evlat babası olmakla övünen kimseler ya da anne olmakla gurur duyduğunu dile getiren kişiler…….

…………………………………….

Bir güne sığmayacak babalar günü kutlu olsun.

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d