Mimar Sinan Edirne Selimiye Camisini bitirmiş ve caminin bahçesinde son incelemelerini yapmaktadır. Yanında bulunanlara caminin herhangi bir eksiği var mı? Diye soru yöneltince, kalabalığın arasından bir çocuk sıyrılır. Kendinden emin bir şekilde, ‘ amca, cami çok güzel olmuş. Fakat şu minare eğri duruyor’  der. Mimar Sinan bu çocuğunun samimi uyarısını derhal dikkate alır ve yardımcısından hemen bir halat getirmesini ister. Getirilen halatı çocuğun eğri dediği minareye taktırır ve yardımcılarına ‘çek, çek’ diye talimat verir. Çocukta pür dikkat olanları takip etmektedir. Bu arada Mimar Sinan çocuğa yönelir, ‘evladım minare doğruldu mu, daha çektireyim mi deyince; çocuk, ‘tamam amca şimdi doğruldu’  cevabını verir. Bu cevaptan sonra halatı söktürür.


             Halatla minare doğrulur mu? Diyenlere karşılık;   ‘doğrulmayacağını bende biliyorum. Ancak o küçük çocuğun kafasındaki şüphe doğrulur. Eğer bugün bu çocuğun önerisini, ikazını dikkate almazsak, yarın büyüyüp buradan her geçerken, adam güzel cami yaptı,  fakat minaresi eğri duruyor. Üstelik söyledim yine düzeltmediler’ diye hep içinden geçirir’ der.


             Mimara Sinan’ın çok sayıda eserini inceleyenler, Sinan’ın depreme karşı bilinen ve gereken tüm tedbirleri aldığını söylemektedirler. Bu tedbirlerden biri, temelde kullanılan taban harcıdır.  Sadece Sinan’ın eserlerinde gördüğümüz bu harç sayesinde, deprem dalgası emilir, etkisiz hale gelir. Yine binaların yer seçimi de ilginç. Zeminin sağlamlaşması için, kazıklarla toprağı sıkıştırmış dayanak duvarları inşa ettirmiştir. Örneğin, meşhur Süleymaniye Camisinin temelinin 6 yıl bekletmesi temelin zemine tam olarak oturmasını sağlamak içindir.


             Mimar Sinan’ı, Mimar Sinan yapan özellik,  karşısındaki bir çocuk bile olsa onu dinlemesi, ona değer vermesi ve eserleri hakkında onun beyninde gelecekte oluşabilecek olumsuzlukları şimdiden yok etmesidir. Büyüklerimiz, ‘en acınacak insan o dur ki;  hata yaptığı halde hatası söylenemeyen, gerektiğinde eleştirilemeyen insandır. Çünkü bu insan daima hata yapmaya namzettir.’  demişlerdir.
 
‘Asırlar geçti düşmedi eserlerinden bir taş
  Sinan’ı, Sinan yapan bu ince ruhtur arkadaş!’
 

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: