Twitter üzerinden Whatsapp’a gönderme yapan Telegram’ın paylaşımına cevap veren Whatsapp kullanıcılarının şaşkınlığına neden oldu. Yukarıdaki görselde göreceğiniz üzere birbirlerine meydan okuma gibi gözükse de kullanıcılarının ilerleyen zamanlarında eşitleneceğine benziyor.

Mesajlaşma ağı olan whatsapp uygulaması, uzun bir zamandan beri, güvenlik konuları ile gündeme gelerek bir çok kullanıcının endişe etmesine hatta başka mesajlaşma uygulamasına yönelmesine neden olmuştu.

Telegram ile aralarındaki atışma ya da meydan okuma ne derseniz deyin, bir şeye dikkat çekmek istiyorum. Güvenilirlik konusunda Whatsapp her fırsatta kendisinin güvenilir olduğunu anlatmaya, ispat etmeye çalışıyor. Bunu bilen bir çok kullanıcının umurunda bile değil…

Whatsapp’ın güvenlik ile ilgili konularda yapmış olduğu açıklamalarının etkisi olsa da kullanıcılarının yeni alanlar keşfetme çalışmaları, Covid-19 etkisi ile canı sıkılanlarında yeni alanlar araştırmalarının sebebi ile “telegram” uygulamasının kullanımı artmaya başladı.

Bunun dışında sürekli olarak Telegram ve Whatsapp’ı kullananlar bulunuyordu. Her iki mesajlaşma uygulamasının da farklılıkları bulunmasına rağmen rakip olduklarını biliyoruz.

Telegram ve Whatsapp arasında rekabetin ilk nedeni kullanıcılarının bilgilerinden kaynaklanıyor. Sonuçta iki uygulamasının da ticari çalışmalarının olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekir.

Kullanıcılarından memnun olduklarını bilmek gerekir ki başka bir sosyal medya alanı olan Twitter üzerinden dans ediyorlar. Yapümış oldukları bu açıklamalar yani Twitter yazışmaları kendi aralarındaki hukuki süreci bilemeyiz. Buradan yapacağımız yorum ise apaçık bir şekilde bunu yapmalar, büyük risk olsa da kullanıcılarını kaybetme gibi bir dertleri de yok, diyebiliriz.

Özetle söylemem gerekirse her ne kadar güvenilir olursalar olsunlar yine de dikkat etmekte fayda vardır. Artık ne kadar dikkat edebilirseniz. ::)

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: