✨ Sosyal medyanın olumsuz kullanımıyla etkilenen “Z” kuşağını hedefsiz ve gayesiz olarak görüyorum.
“Z” kuşağını bir hedefe odaklanmasını ve gâye edinmesini nasıl açıklarsınız?

✨Adres nedir? diye sorduğumuzda kişi, varmak istediği her alanı, mekanı ya da birilerini gösterebilir. Lakin, İnsanoğlu olarak hayatımız tek bir adresten ibarettir. Kur’ân-ı Kerîm ve Sünnet.
Fakat bu adrese erişmek için de insanın izlemesi gereken bir yol olmalı.
Çünkü bu iki gerçeğin varlığını zaten biliyoruz, duyuyoruz ve görüyoruz ama sadece o kadar. İdrâk aşamasında yetersiz kalıyoruz. İşte bu süreçte kişinin arayıcısı da bulucusu da kendisidir. Peki nasıl?
Çağımızın olumsuz kullanımı yüksek seviyede olan sosyal medya problemi var, daha büyük problem ise o mecrada ki görsel hayatı taklit.
Kayıp, gâyesiz ve amaçsızlık tam olarak orada başlıyor. Kişi, içeriğini bilmediği halde cazip gelen görsellerle yetiniyor.
Bu görseller ise sadece “yaşa” terimini aşılıyor. Nasıl ve niçin yaşanmalı? Gibi sorular maalesef gölgede kalıyor. Bunun için taklidi hayatları bir kenara bırakıp, tahkiki yaşamı ele almak gerekiyor. Yani kişi, önce kendini, sonra evreni, görülen ve görülmeyen mânidarlığı okursa cevaplar bulacak, bulduğu cevaplar ise yeni sorular doğuracaktır. O sorular da kişiyi belli bir güzergaha sokacaktır. Okumanın, anlamanın hazzını alan kişi, yaşam sebebinin mahiyetini görerek asıl adrese; yani Kur’ân ve Sünnete ulaşacaktır. Bu adres ise kişinin iki cihan saadeti için yeterlidir.
Özetle; Okumak, araştırmak, merak ve inanç, her amaç için birer merdiven basamadığıdır. Adım atan kazanır.

✒️_Nurşen Yayla_

Reklamlar

Bir Cevap Yazın