Mavi hemen hemen her şairin kullandığı bir renk. İsmail Okutan da hemen ilk şiirinde kullanmış maviyi. Ve kitaptaki ilk şiirin ismi Mavi Düşlerinde Yıkadım. Şiir, içimizde uyuyan coşkun ırmağı uyandırıyor. Şiirin şu dizeleri bana bugünlerde içimizi yakan Filistin’i anımsattı: ”Ben Ortadoğu’dan bir coğrafya, ihanet kokuyor burası/Yürekten yüreğe yayılır katliam kokusu.” Ben Filistin dedim, siz Irak deyin, Suriye deyin, Arakan deyin, Patani deyin.
İsmail Okutan bir öğretmen. Birçok okulda çalışmış. Öyle Bakmayın Gözlerime isimli şiirini Otizmli bir öğrencisine ithaf etmiş. Kitapta kendisi hakkında verdiği bilgilerden Özel Eğitim Uygulama Okulunda öğretmen olarak görev yapmış olduğunu anlıyoruz. Özel Eğitim okullarında çalışan öğretmenlerin hayata biraz daha farklı baktığını biliyoruz. Muhtemeldir ki branşı Özel Eğitim olan şairimiz bu şiirinde otistik bir öğrencinin gözlerinden bakıyor herkese. Şiirin şu dizesi aslında hayatın öznesi: ”Biliyorum rüyalarımda da sana yük oluyorum anne…”
Merhum şair M.Akif İnan’ın “Her eylem yeniden diriltir beni” dizesini İsmail Okutan’ın Bir Sorti Şiir Diriltir Beni isimli şiiriyle hatırlıyoruz. Şiirde Bağdat, Şam, Halep, Amerika’nın geçiyor oluşu aynı şiirin şu iki dizesiyle çok anlamlı: ”Şafağında her gün direnişe çağırır ezan/Çağrıya uyan yıldızlar dizildiler yanımda…”
“Yüksek hızlı kıyamlar getirdim yanımda” diye sesleniyor şair. Yüksek hızlı trenlerin zamanı kısaltması gibi kıyamların bir an önce sonuca varmasını umuyor şair. Şiirlerinde genelde Ortadoğu üzerinde duruyor oluşu ve İslami terminolojiden beslenmesi, şairin aslında bu toprakları anlatıyor olmasından kaynaklanıyor.
“Nikâhım kıyılsın Aksa ile Kudüs’ün kapısında” diyerek bir isteği var şairin herkesten. Mayıs 2021’i,İsrail’in Mescid-i Aksa saldırısını anımsıyoruz birden. Şiir bizi derdimizle baş başa bırakıyor.
Şiirlerde yoğun bir arayış ve bekleyişi gözlemliyoruz. ”Neredeyim, ben bugün hangi sulardayım” dizesiyle arayışını sürdürmek istiyor şair. ”Koşarım, çocuklardan gülücükler alırım yanıma” diyerek çocukların ölmediği bir dünyada sonlandırmak istiyor arayışını şair.
Kitabın bir bölümünde yoğun bir aşk halini gözlemliyoruz. İnsanoğlunun varlığının ispatı gibi duruyor aşk İsmail Okutan’ın şiirlerinde. “Kara gözlerin içimde parıldardı” diyor şair, varlığını aşka bağlar gibi.
Diğer yandan modern zamanlarda elektrik alamama(!) modasına reddiye olarak düşündüğüm “Bir elektrik akımı çekiyor kalbimi sana doğru” dizesiyle ilahi aşka vurgu yapmakta şair.
İsmail Okutan’ın Aralık 2020’de Gece Kitaplığı Yayınlarından çıkan şiir kitabı Baharı Astık Göklere 102 sayfa. Kitapta 36 şiir var. Şiirler dize olarak uzun. Bu durum şairin tarzını yansıtıyor. Şiirlerde kapalılık ve zorlama yok. Bazı şairler –belki ben de öyleyim- şiirlerini okuyucusuna okuturken adeta okuyanın beynini zonklatır.
İsmail Okutan saf, akıcı ve sohbet esintisi şeklinde yazmış şiirlerini. Şiirleri okurken dinleniyorsunuz adeta. Geriye bu şiirlerin okunması kalıyor.
Şiirin yeniden dirilttiği şair İsmail Okutan’a adıma imzalanmış şekilde bu kitabını gönderme nezaketinden dolayı teşekkür ediyorum.
 
Fatih TEZCE
14 Mayıs 2021 – Bafra

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: