1966 yılında Osmancık ilçesi Seki Köyü’nün Göçköyün yaylasında üç evli, muhtar bir babanın 10’ncu çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Çocukluk ve öğrencilik hayatı çileli geçti. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithat Paşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. Belki de ilkokul da öğrenciyken Ankara radyosuna bir programa dinleyici olarak katılması basına ilgi duymasına sebep oldu. Köyde yayladan 4 yıl boyunca okula her gün 2 saat kışta kıyamette dağdan yürüyerek gidip geldi. Çocukluğundan beri hep köy hasretiyle yandı. Ortaokul, lise yıllarında Osmancıkta hem Zeki abisinin evinde kaldı, hem de bakkal dükkânında çalıştı. Okula gitmeyen bakkal abisi, Mahir ve Muzaffer kardeşlerin okuması için elinden geleni baba şefkatini aratmayacak şekilde yaptı. Çocuk yaşlarda olmasına rağmen ‘simit satsam aç kalmam‘ misali kendine güven geldi. Osmancık İHL’de başladığı eğitimin son iki senesini 1984 yılında Çorum’da tamamladı. Burada kâğıt, kalem, sabun, tarak satıp harçlığını çıkardı. O zamanın şartlarında, 10 çocuğum olsa birini yatılıya vermem diye ah etti.

Şiir yazmaya Abdulkadir OZULU hocanın sabah kaldırırken kendini fırçalamasına kızarak, ‘hicivname’ adıyla yazdığı şiirle başladı. M. Akif, Necip Fazıl, A. Karakoç, A. Nihat Asya, Y.B. Bakiler gibi şairleri severek okudu.1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp Koyunkıran ve Karaboya köylerinde görev yaptıktan sonra, sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991-1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. Askere gittiği ilk akşam 400 askerin içinde (doçent – tarihçi vb. varken) Atatürk hakkında sorulan soruya ilk önce cevap verip 2 gün çarşı  izin kazandı.

1990 – 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve ilkyardım derslerine girdi. 1996 yılında Suudi Arabistan’a 35 günlüğüne görevli gitti.12 Kasım Bolu depreminde Kriz Merkezi’nde görev yaptı. Sivil savunmanın perişan halini orada analiz etme ve çözüm üretme imkânı buldu. 2001 yılında açılan ve 321 kişinin girdiği sivil savunma uzmanlığı sınavını 7’nci olarak kazanarak Çorum’da göreve başladı. Çorum milli eğitim müdürlüğünde ‘’Olası afetleri, afiyette atlatabilmek’’ düşüncesiyle, sivil savunma faaliyetlerini alışılmışın dışında farklı açıdan yapmaya çalıştı. Yılmadı, usanmadı, emeğini asla esirgemedi bazen ayağına takılan çakıl taşlarına aldırmadı. Milli eğitim dışında da resmi veya özel davet edilen hiçbir programa GELEMEM demedi. Faydam dokunacaksa 7/24 emrinizdeyim dedi. Türkiye de ilk defa sinevizyonla Çorum Ulucami ve ilçelerinde cuma namazı öncesi deprem vaazı yaptı.

2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı.

Kapısını çalmadığı okul – yurt kalmadı. 2500 civarında öğretmene ikişer gün olmak üzere farklı üslupta hizmetiçi semineri verdi. Bu sayede öğrencilere, velilere, öğretmenlere, idarecilere sivil savunmayı sevdirdi. 3.000 aşkın verdiği seminer ve konferanslarla yaklaşık, 300 bin öğrenci –personel ve velilerin afet eğitimi almasını sağladı. Eğitim verdiği gruplara yaptığı anketlerde memnuniyet % 99 olumlu çıktı. Anaokulu eğitiminde ‘EĞLEN-ÖĞREN-UYGULA’ formülünü ortaya koydu. Bu faaliyetler bazı ulusal basın (Hürriyet – Türkiye – Yeni şafak – Akit ) ve Çorum mahalli basınında sürekli haber olarak çıktı. Türkiye’de ilk defa Çorum’da İl – İlçe ve Köylerdeki tüm okullara yangın malzemesi (sedye – battaniye –ysc – megafon – geçme merdiven – el lambası) dağıtılmasını sağladı. Çalışmaları İçişleri Bakanlığı (SSGM) ve Milli Eğitim Bakanlığınca diğer illere örnek gösterildi. Yayınlanmamış 450 civarında şiiri bulunmakta olup, bazıları KANAL 7 – KANAL A – HABER 55 – AKS TV’lerinde yayınlandı. Özellikle YAŞLI ANADAN OĞULLARINA MEKTUP şiiri internette dünyasında yüzbinlerce beğeni ve paylaşım bulup, aynı zamanda eski Sinop Valisi tarafından AYANCIK ŞİİR gecesinde okundu. Makaleleri – şiirleri mahalli basında ve onlarca Internet sitelerinde yayınlanmaktadır. Özellikle sosyal hayata- yaşlılara – köylülere dair şiir ve yazıları rağbet görmekte olup, üretmeden tüketenlere eleştirenlere ‘benim şiirlerim Japon değil Çin malı. Avam tabakası okuyup mutlu olmalı’ demektedir. Şiirlerine http://www.antoloji.com/mahir-odabasi/ sitesinden ulaşılabilir.

Vefalı, duygusal, dost yanlı, birazcıkta sulu gözlüdür. Parayı amaç değil araç olarak algılar. Haddini de – hesabını da bilir. Çocuklarının ifadesiyle maaşı da çok bereketlidir. 37 sene önce memuriyete başladığında ilk sicil notunun değerlendirilmesinde İlçe Kaymakamı Mustafa ÜNLÜSOY Bey : ’ Zekâ ve kavraması iyi, sebatkâr, dürüst, güvenilir, beşeri ilişkileri iyi, menfaati düşünmez, yalan – dedikodusu yoktur, kin tutmaz, kıskanç değildir.’ Diye yazmış olup, aynı zamanda rahmetli babasının memurluğa gönderirken: ’ Oğlum okumayı bırakma, işini en iyi şekilde yap, başkasının işine karışma ama başkasını da işine karıştırma’ tavsiyelerine o günden bu güne sadık kalmanın gayreti içerisindedir.

Herkes gibi hayatında keşkeleri vardır ama ne zaman morali bozulsa, haksızlık yapıldığını görse BUNDA DA VARDIR BİR HAYIR REÇETESİNİ kullanır. Herkesi sever. Menfaat için asla yalakalık yapmaz. Başkasının hakkını yememeye gayret ederken doğru bildiği yolda kendi hakkını da aramaktan geri kalmaz. Önyargılı olmayan eleştirilere her zaman açık olup, bir yetkili olsam ‘yardımcılarımdan birini muhaliflerden seçerim’ diyecek kadar da demokrattır. Gezmekten,  yazmaktan,  konuşmaktan,  çalışmaktan ve güzel Çorum iline hizmet etmekten zevk alır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

‘Bahçem kadar yağmur / pencerem kadar güneş / boş ver yorulmadan – al maaşını kardeş’ diyemez.

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: