Vergi dairesine gitmeyeli uzun zaman oldu. Özellikle vergi, harç vb. Işlemler için herhangi bir vergi dairesinden sıra alarak işlem yapmadım. Sıra almadan da vergi dairesinden işlem yapmadım. Bir çok kişi gibi ben de İnteraktif Vergi Dairesi’nden işlemlerimi tamamlıyorum.

Vergi dairesine gitmeden islem yapmak biz mükellefler için iyi bir şey olsa da istihdam ve gerekli ihtiyaç sahipleri açısından pek iyi bir şey olduğunu söyleyemem.

Çalışma alanlarının farklı yönlere kayması, tarım ve hayvancılıkta, sanayi ve hizmet sektöründe günden güne dengeler değişiyor. Bizim hayatımızı değiştiriyor.

2012 sonrasi başlayan değişim covid-19 sonrası daha belirgin hale geldi.

4. Sanayi devrimi değişimi olarak da ifade edilen interaktif, karanlık fabrika, tüketimde yoğunluğun rahata ve rehavet çerçevesinde hayatımıza girmesi internet kullanımının sadece “facebook” kullanımından daha fazlası olmalıdır, diye bize zorunlu kılıyor.

Hazır her şey değişmeye başlamışken vergi dairesine gitmemelerimiz de azalmışken Gelir İdaresi Başkanlığı interaktif vergi dairesi broşürünü yayımladı. Aşağıda indirerek okuyabilirsiniz.

Bu arada broşür ücretsizdir. Zaten üzerinde yazıyor. Birçok şeyle ilgili vergi, veya karşılığı olan ürün ve hizmetlerde yeterince ödeme yaptığınız için bu broşür hediye ediliyor. Öğreniyoruz. Daha çok ödeme yapıyoruz. Öğrenmem ve de ödemem, demeyin sizde kalmaz ödersiniz. Bunun için benimle tartışıp zarara uğramayın.

Ben ne anlarım, falan demeyin ilerleyen zamanlarda çeşitli sıkıntıları olsa da hem vergi dairesi işlemleri hem de bankacılık işlemleri hem de diğer E Devlet işlemleri için devlet dairelerine ya da ilgili kurumlara gittiğimizde bize maliyeti daha çok olacak. O yüzden yavaş yavaş öğrenmemizde fayda vardır.

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: