Bugün 29 Mayıs 2021! Konstantinopolis’in yani Bizans İmparatorluğunun Başkentinin 21 yaşındaki hayallerinin doğrultusunda, Hâk bildiği yolda, çalışmanın verdiği hız ile Hâzreti Peygamber Efendimizin (sallallahu teala aleyhi vessellem) Mübarek Müjdesine Nâil Olmak Şerefi ile Müşerref olmuş Fatih Sultan Mehmed Bin Murad-ı Sânî Hâzretleri ve Mübarek Ordusu Tarafından, Kılıç Hakkı ,az,Z cc İlminin Mükafatı olarak Feth Edilmesinin, 568. Yıldönümü! Kutlu olsun!…

Hayallerine İmparatorların Dâhi Ulaşamayacağı Zât!…

Böyle ifade etmişti Fatih Sultan Mehmet Han Hâzretleri! Söyleyin Onlara! Diyerek.Kendisini fedâ etmeye hazırdı Ulu Sultan! Aşıktı çünkü Âziz Şehr-i İstanbul’a.O güzel beldeyi feth etmek Ulu Sultan için azamî derecede önem ârz etmekteydi.Onun için bu güzel beldeyi fethetmek askerî bir savaştan, zaferden çok daha öte idi.Adeta bir tutku misâli idi.

Haliç Zincirleri!…

Böyle önemli bir savaş için Bizans İmparatorluğu malayanî davranacak değildi! Tabi Fetih sırasında bile toplanıp, Meleklerin dişi mi yoksa erkek mi diye tartıştıklarını saymazsak! Bizans İmparatorluğu başkentlerini kaybetmemek için ellerinden geleni yaptılar.Hatta Haliç’e büyük bir zincir çektiler, Osmanlı İmparatorluğu Donanması geçemesin diye.

Ama Fatih Sultan Mehmet Han Tutkusu!…

Fakat bilmedikleri bir şey vardı. Karşılarında Fatih Sultan Mehmet Han’ın deyimi ile daha evvel görmedikleri bir Komutan, Padişah vardı! Haliç’in zincirlenmesinin ardından Ulu Komutanın tâbir-i câiz ise sınırları zorlamasının üzerine ve o zamanın şartlarının altında Ordusuna verdiği emir ile gemiler karadan yürütüldü ve Bizans askerlerine hiç beklemedikleri hatta hayal dâhi edemedikleri bir şekilde saldırı düzenlenmiş oldu.

Mâneviyat Da Unutulmadı!…

Hâzreti Peygamber Efendimizin (sallallahu teala aleyhi vessellem) “İstanbul mutlaka fethedilecektir! Onu fetheden Komutan ne güzel! Onu fetheden Ordu ne güzel Ordudur!” Hadis-i Şerifindeki Kutlu Müjdeye Nâil Olmak Şerefi ile Müşerref olabilmek adına Medine-i Münevvere’den birçok Sahabe Efendilerimiz (rıdvanullahi teala aleyhim ecmain) o zamanki ismi ile Konstantinopolis’e gelmişti, savaşmıştı.Bu Kutlu Sahabe Efendilerimizden (rıdvanullahi teala aleyhim ecmain) en meşhur olan Zât Eba Eyyüb El-Ensarî Hâzretleridir (radıyallahü anh)! Hâzreti Peygamber Efendimizi (sallallahu teala aleyhi vessellem) Kutlu Hicret Vaktinde Evinde 6 ay bir süre ile Misafir Etmek Şerefi ile Müşerref olan Eyüp Sultan adı ile bildiğimiz Bu Kutlu Zât, 90 gibi ilerlemiş yaşına rağmen Konstantinopolis’e gelmiş, savaşmış ve hastalandıktan sonra Sur Dibinde vefat etmiş, oraya defnedilmişti.Fakat Mübarek Mezar-ı Şerifi zaman ile kaybolmuştu.Fetih Zamanı Hâzreti Akşemseddin Efendinin (kuddise sirruhu) Mânevî Keşfi ile Eyüp Sultan Hâzretlerinin Mübarek Mezar-ı Şerifi bulunmuş ve üzerine Türbe inşa edilmişti.

Ayasofya Cami-i Şerifi!…

Konstantinopolis’in Feth Edilmesi sonucunda, Bizans İmparatoru 1. Justinianus’un emri ile inşa edilen Ayasofya da artık Müslümanlara, Türklere geçmişti.Türkleri, Müslümanları barbar! Gibi algılayan Konstantinopolis Halkı korkup, Ayasofya’ya sığınmışlardı.Fatih Sultan Mehmet Han Ayasofya’ya gelip, orada bulunan insanları korkmamaları adına teskîn etmişti.1 Haziran 1453 Tarihinde kılınan İlk Cuma Namazı ile birlikte Ayasofya artık Kutlu bir Mâbede dönüşmüştü.

Âziz Şehr-i İstanbul!…

Konstantinopolis! Hristiyanların gözde şehri! Bizans İmparatorluğunun Başkenti! 29 Mayıs 1453 ile birlikte yepyeni bir çağın açılması ile Medeniyet Şehri olmuştu! Yıllar hatta asırlar geçti.Bu güzel belde, birçok isim değişikliğine dâhi uğramış.Ve nihayeti ile Âziz Şehr-i İstanbul olmuştu! Yahya Kemal Beyatlı gibi meşhur şairler bile Âziz Şehr-i İstanbul’a olan hayranlığını şiirler ile dile getirmişlerdi.Velhâsılkelâm; Cennet Mekan Fatih Sultan Mehmet Hanın ve Mübarek Ordusunun ruhları şad, mekanları Cennet, makamları âli olsun! Âziz Şehr-i İstanbul her dâim.Medeniyet, Huzur Şehri olsun! En ufak dâhi olsa bir hatamız, sürç-i lisanımız olduysa Af ola.Saygılarım ve Sevgilerim ile…

Anıl Yılmaz…

By Anıl Yılmaz

Anıl Yılmaz: Lisânını Yazı İle Vuslat Ettirip, Gönüllere Hitâp Edebilmeyi Cenab-î Mevlâ'dan (celle celaluhü) Niyâz Eden, 20 Yaşındaki Bir Genç...

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: