Loading

Kanunlar tarafından da depremin etkilerinin azaltılabilmesi için zorunlu tutulan DASK, zorunlu deprem sigortası  yapılması oldukça önemlidir. Zorunlu deprem sigortası depremden dolayı ortaya çıkabilecek maddi zararın tazmin edilmesini sağlayabilecek sigorta türü olarak ortaya çıkıyor. Ancak tek başına sigorta yaptırmanız maddi ve manevi hasarların engellenmesi için yeterli olmuyor. Deprem anında ve sonrasında neler yapabileceğinizi öğrenerek kötü senaryoları saf dışı bırakabilirsiniz.

Deprem anında ilk etapta sakin kalmak ve süreci sakin bir şekilde yönetmek son derece önemlidir. Deprem olduğu zaman bulunduğunuz bölgedeki en güvenilir yeri analiz etmeniz gerekiyor. Bu yeri bulduktan sonra diz üstü çökmeniz ve başınızı koruyabilecek şekilde kapatmanız gerekiyor. Deprem bitene kadar ise yerinizden asla kımıldamayın. Sakinleşemediğiniz anlarda derin nefes alabilirsiniz.

Deprem sırasında ve sonrasında kapılara da dikkat etmelisiniz. Kapılar basit bir şekilde inşa edildikleri için ve genellikle depreme karşı dayanıksız oldukları için bu tür yerlerden de uzak durmalısınız. Deprem anı sona erdikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatmayı asla unutmamalısınız. Eğer soba veya diğer tür ısıtıcılar kullanıyorsanız binayı deprem sonrasında terk etmeden önce bu cihazları da kapatmalısınız.

Unutmayın deprem sonrası alınacak önlemler hayat kurtarır.

İnstagram: Depremplatformu / Twitter: Depremplatformu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d