Azerbaycan’ı hanlıklardan birleşik bir Azerbaycan devleti haline getiren, 1918 de Azerbaycan devletini kurarak ilan eden ve iki yıl yaşatan, Rusya’nın tekrar sömürgeci şiddet terörü başlayınca ve tekrar ülke işgal edilince yurt dışına çıkarak mücadele eden büyük Önder, Dava adamı, siyasetçi, ilk kurucu Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’nin bugün vefatının yıldönümü.
‘Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez’ diyen Resulzade ve Dava arkadaşlarının kurduğu cumhuriyet özellikle kadın haklarını tanımış ve seçip seçilme hakkını ilk veren ülkelerden olmuştur.
Sovyetlerin Stalin gibi katil ruhlu lideri ülkeyi işgal ettiğinde Ermenilere imkan tanıyarak Azerbaycan’da katliam yaptırmıştır.
Çarlık döneminde Azerbaycan parçalanmış, Kuzey Azerbaycan Çarlık Rusya ve Sovyet Rusya elinde 1992 ye kadar sömürülmüştür.
Güney ise İran’ın eline geçmiş, yatırım ve gelişmeden mahrum kalmış, halen de aynı konumdadır.
1992 sonrası Rahmetli Elçibey’in önderliğinde bağımsızlığa tekrar kavuşulmuş, çok bedel ödenmiştir. Hocalı katliamını yapan Ermeniler Karabağ’ı işgal etmiş, bir milyon Karabağlı göçmen Azerbaycan’a sığınmış, çadırlarda göçmen yaşamıştır. Karabağ bölgesi 28 yıl işgalde kalmıştır.
6 Martta dünyaya gözlerini kapayan Resulzade, Sürgünü bitikten sonra Türkiye’ye dönmüş ve 1949 da Azerbaycan Kültür Derneğini kurarak Azerbaycan ‘ın kurtuluş mücadelesini ölünceye dek arkadaşlarıyla birlikte sürdürmüştür. 6 Mart 1955 de Vefatından sonrada halen kurduğu Azerbaycan kültür derneği faal olarak mücadele, destek ve Azerbaycan meselelerini takip etmeyi dernek yönetimi sürdürmektedir.
Azerbaycan’ın kurucu Cumhurbaşkanı Resulzade’ye tanrıdan rahmet, kurduğu Azerbaycan’a ilelebet payidarlık dileriz.
Emir Şıktaş

By EMİR ŞIKTAŞ

Bir ömrün sonbaharı..

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: