Ey oğul;

İnsan sevdiğine öğüt verir, ihtiyaç varsa nasihat eder. Sevilen de ya tutar kazanır ya da kulak arkasına atar kaybeder. Büyüklerin küçüklere nasihatinden kolay kolay zarar gelmez. Sen sana verilen öğütleri nasihatleri daima tutmaya çalış oğul.

*

Ey oğul;

Olması gereken yerde kendin olabilirsen mutlu olursun. Onun için olması gereken yerde daima kendin olmaya çalış oğul.

*

Ey oğul;

Gün gelir bu kalp bu yükü taşıyamaz. Onun için kalbimize gelecek de yükü taşıyabilecek kadar yük yüklemeye çalışmak lazımdır. Sen bunu yapmaya çalış ki, gelecekte sıkıntı çekmeyesin oğul.

Rüyada nasihat vermek veya dinlemek ne anlama gelir

*

Ey oğul;

Amirine, etkili yetkiliye bir öneri sunduğunda ‘’ arkadaşlarla konuşalım bir’’  demişse bu durum önerinin kibarca kabul görmemesi anlamına gelmektedir. Onun için önerinde afaki ısrarcı olma oğul.

*

Ey oğul;

Hayal kurmak uyanık iken rüya görmek gibidir. Güzel hayaller kurmaya ve o hayallerini de gerçekleştirmeye çalış oğul.

*

Ey oğul;

İnsanın yakın çevresi, dosttu dert sıkıntı, ihtiyaç paylaşımında dört çeşittir. 1- Heybesine almaz ama heybesinden de vermez. Yani halk tabiri ile kokmaz bulaşmaz. 2- Heybesinden verir ama senin heybenden hiç almaz. Bunlarda bencil olanlardır. 3- Heybenden alır ama seni üzmemek için heybesinden vermez. Bunlarda gerçekten dost akraba seni sevendir. 4- Heybesinden verir heybenden de alır. Bunlarda doğaldır. Buna göre çevrendeki dostlarını, akrabalarını değerlendir. Özellikle heybesinden verip de heybesine hiç almayanlardan uzak dur oğul.

*

Ey oğul;

Mutluluk önce düşünmekle başlar, icraatla gelişir ve ahirde taht kurar. Onun için önce zihnen mutlu olmayı düşün, icraatla geliştir ve ahirinde de taht kurmasına imkan ver oğul.

*

Ey oğul;

Hayatta küsene değil, kırılana, alınana, incinene, gönlü kalana, daha çok üzül. Çünkü gerçekten seven insan küsemez. Sadece kırılır, alınır, incinir, gönlü kalır. O halde haksız yere küseni boş ver ama diğerlerine önem ver. Onlar kaybedilmeyecek kadar değerlidir oğul.

*

Ey oğul;

Yakın çevresinde herkesi düşünmeye çalışan ve tecrübe paylaşımı noktasında gençlere faydam olsun diye adeta koşturan insanlar yüze piyas sevilmiş gibi görünseler de gerçekte pek sevilmez hatta gıyabi olarak bolca eleştirilirler bile. Bu durum gençlikte pek anlaşılamaz ama yaşlılık döneminde ayan beyan ortaya çıkar. Hâlbuki bu tür insanlar eleştirilmek yerine takdir edilmeye layıktır. Çünkü amaçları çevresine ışık olabilmektir. Sen bu tür insanlardan istifade etmeye çalış oğul.

MAHİR ODABAŞI

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: