Bir teşekkür ile her ayın sonunda bu paylaşımı yapıyorum. Yazarlara okuyanlara ve katkıları olmasa da gönlü bizimle olan herkese teşekkür ederim.

Ocak ayını bir hafta geçmişken bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Değerli KÜNYE ONLİNE okuyucuları, bu anlatacağımı kendime anlatarak sizlere de anlatmış olacağım.

İLK YAZI…

Uzun yıllardır yazı hayatı içinde olan yazarlarımız var. Yazılarını bir sonraki yazıda daha başarılı bir kalem olmaları adımını izledikçe, onların yazılarını okuyarak görüyorum. Kendime örnek olmasında hevesleniyorum. Bu itiraf değil beraber yazı yazan arkadaşlarımın yanında mutluluğumu ifade ediyorum.

İlk defa yazımızın yayınlandığı yeri asla unutmayız. İlk yayınlanan yazımızı hangi şartlarda yazdığımızı, hangi şartlarda okuyanlardan ne gibi tepkiler aldığımız unutmamışızdır.

Hayatımızı anlatırken merak edilen o ilk yazı heyecanla dinlenilir. Bazıları için bu tam tersi olsa da benim için böyle…

KÜNYE ONLİNE da yazı yazan arkadaşlarım var ki hayatında ilk defa yazı yazıyorlar. Şiir, deneme, öykü vb… yazıları okumak o kadar mutlu edici ki onlardan daha mutlu olduğumu ifade etmek isterim.

Bazı arkadaşlarım bu yazıları beğenmeyebilirler hep söylediğim gibi o mutluluk yazmalarını vesile olabilenlerdir.

88.518 TOPLAM OKUMA

88.518 Toplam okunmaya ulaşan yazılarımız ocak ayında hangi ülkenden kaç kişinin okunduğunu göreceksiniz.

YABANCILAR DAHA ÇOK BEĞENİYOR…

ReklamlarYazılarını yayınlayan yazar arkadaşlarımdan bir ay boyunca gelen sorular arasında yazıların yabancılar tarafında beğenilmesi ve yorumlanması ile ilgiliydi.

Blog yazarlığı bütün sosyal medyaların başında gelir. Diğer alanlarda yazılar kaybolup gitse bile bloglarda yazılar kaybolmaz. KÜNYE ONLİNE de yazanların bloglarından oluşuyor.

Arama motorları ve sosyal medyalar ile senkroze edilmiş blogların artısı her zaman fazladır. Adınızın google, yandex vb. burada sıralayamayacağım kadar arama motoruna yazı ve yerinizin neresi olduğunu görebilirsiniz.

Yabancıların beğeni ve yorumlarının fazla olmasının bir çok sebebinden birisi, birey olarak kendi fikir ve görüşlerini dile getirirken yazmakta zorlanmıyorlar. Yazılarınızı okuyorlar ve yorum olarak size düşündüklerini söylüyorlar.
İkincisi ise var olan düşüncelerini dile getirirken saygı çerçevesince olması gerekeninden çok öğrenme gayretinden kaynaklanıyor. Bilmediklerini bildikleri ile karşılaştırarak sizin yazınızla birlikte doğru olarak hayat edinim sağlamaları…
Üçüncüsü, gerçekten okuyorlar. güzel olmuş, diyerek geçiştirmiyorlar.

BİZ TÜRKÇE YAZIYORUZ…

Evet, biz Türkçe yazıyoruz. Çeviri eklentileri ile yazılarımızı daha çok kişi okuması için çalışmalarımız var. Etkili ve etkin okuma yaparak hem daha çok kişin okumasını hem de kendi okumalarımızı artırabiliriz. Eğer biz bunu yaparsak yabancıların bizim dilimizde yazıları nasıl okuyup anladıklarını anlamış olabiliriz.

YAZILARA YORUM GEREKİYOR MU?

Yukarıda bahsettiğim güzel olmuş, haricinde yorum gerekiyor. Yazıyı buraya atıp okunmadı, demek büyük bir hata…
Başka yazılara bakmak gerekir, onlara yorum yaparak kendi yazılarımın ana fikrine aşina yazıları bulmamızda bize tekrar “ilham” olacaktır. Bu durum yazma gayretimize olumlu etkisi olacağı gibi yabancıların yazılarını okuyarak etkin ve etkili okuma yapmamızı kolaylaştıracaktır.

Bazı yazılara öyle yorumlar geliyor ki o yorumlar yazıdan daha çok okuyor ve dikkate alınıyor. Savunmuş olduğumuz düşüncelerin payımıza düşen savunma hakkı yazılan yazılara vereceğimiz yorumlar ile mümkündür.

YORUMLAYALIM, YORUM YAZALIM. YAZILARIMIZA YORUMLAR İÇİN DAVET EDELİM…

YAZMAZSAK YAZARLAR BİZE DE OKUTURLAR…

Bazı düşünceleri ve fikirleri beğenmeme durumumuz oluyor. Olabilir.

Biz, kimseyiz. Kim olursak olalım yazmadığımız alanda öyle bir yazarlar ki biz de okur bir süre sonra doğru diye yaşarız. Görüş, fikir ya da her hangi bir taraf duygusu içinde söylemiyorum. Dile getireceğimiz düşüncelerimiz savunabildiğimiz zaman arkasında durduğumuz zaman bizim bizim kurtarıcımız olacaktır.

ŞİMDİ BİZİ OKUYAN ÜLKELER…

Reklamlar

ÜLKER, OKUNMA SAYILARI

1Türkiye,10445
2ABD,1697
3Brezilya,499
4İtalya,471
5Fransa,439
6Belçika,333
7Hindistan,255
8İspanya,216
9Meksika,186
10Birleşik Krallık,153
11Portekiz,126
12Arjantin,60
13İrlanda,48
14Şili,36
15Pakistan,30
16Kanada,29
17Almanya,28
18Katar,23
19Rusya,22
20Azerbaycan,17
21Nijerya,10
22Romanya,9
23Kenya,9
24Gana,8
25İsviçre,8
26Irak,7
27Suudi Arabistan,5
28Bulgaristan,3
29Hollanda,3
30Güney Afrika,3
31Avustralya,3
32İsrail,2
33Avusturya,2
34Ukrayna,2
35İsveç,2
36Güney Kıbrıs Rum Kesimi,1
37Kazakistan,1
38Litvanya,1
39Sırbistan,1
40Çin,1
41Mısır,1
42Kuveyt,1
TEŞEKKÜRLER DÜNYA…

Toplam 95 ülkede okunan yazılarımız ocak ayında 42 ülkeden okunma almıştır. Yazanlara destek verenlere okuyanlara teşekkürlerimle sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

HASAN AKBAL

Reklamlar

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

3 thoughts on “2021 OCAK AYI İSTATİSTİKLERİ VE SORULARA CEVAPLAR”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: