Loading

5 Aralık 1934’te Ulu Önder Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. Temeli ise Olympe de Gouges’un 1791′ deki Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’nden gelmektedir. (Fransız kadın filozof, kadın hakları savunucusu, yazar olan Olympe de Gouges, 1789 yılında Fransız Ulusal Meclisi’nde okunan İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’nde geçen ‘homme'(insan) kelimesinin sadece erkekleri kastettiğini ileri sürdü. Daha sonra, insanlık tarihinin ilk kadın hakları bildirgesi olan Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirgesi’ni 1791’de yayımladı. Bildirgede kadınların sosyal, hukuk ve politik alanda erkeklerle eşit olması gerektiği vurgulanmıştır)

5 Aralık 1934’te Türkiye Cumhuriyetinde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken, o dönemde Avrupa’da çoğu gelişmiş ülkelerde bile bu hak bulunmuyordu. Örneğin; Fransa 1944, İtalya 1945, Yunanistan 1952, Belçika 1960 ve İsviçre 1971 yılında bu hakka kavuşmuştur. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü en önemli Atatürk devrimlerinden biri olarak tarihte yerini korumaktadır.

86 yıl önce yürürlüğe giren bu kanun ile birlikte kadınlar demokratik haklarına kavuşmuş olmakla beraber, bu anlamlı gün her yıl 5 Aralık tarihinde Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün; Türkiye’de ve diğer ülkelerde kadına yönelik şiddet ve özellikle kadın cinayetlerinin arttığı bu dönemde kadın ile ilgili sorunların dile getirilmesi ve bu farkındalığın daha çok arttırılması açısından büyük önem arz ediyor.
Demokratik, çağdaş, modern, eşitliğin her alanda mutlak ilke olarak benimsendiği, kadınların her alanda güçlendirilmesi, cesaretlendirilmesi ve yoluna ışık tutulması gerektiğini bugün bir kez daha hatırlayarak, toplum olarak bu farkındalığı göz önünde bulundurmalıyız. Dünya Kadın Hakları Günü gibi daha birçok anlamlı günler, şüphesiz kadınlara verdiğimiz değeri daha çok anlamamıza fırsat olacaktır. Kadınların varlıklarını her alanda hissettiğimiz sürece, medeniyet basamaklarında yer alıp, uygarlık seviyesine çıkıp toplum olarak kalkınabiliriz.

Türk kadınına çok önem veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünde söz ettiği gibi;
”Dünya’da her şey kadının eseridir.”

Kutlanan bu anlamlı gün ile birlikte hayatın tüm yükünü beraber sırtlayacağımız, başarılarından dolayı herkese ilham veren, sevgi ve insanlık adına emek veren kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilişinin 86. yıldönümünü saygıyla kutluyoruz.

Dünya üzerindeki tüm kadınların huzurlu bir ortamda olması dileğiyle,

Unutmayalım ki, her kadın bir kahramandır!

Reklamlar

By seyhanhas

Dökülen harfleri tutan blog yazarı

Bir Cevap Yazın

%d