Türkiye genelindeki tüm ortaöğretim öğrencilerine açık olan yarışma, gençlerimizin dikkatini geleneksel “Anadolu” yaşamının çevre dostu niteliğine çekmeyi; onlara modern şehir hayatının dayattığı tüketim düzenine alternatif bir yaşam olabileceğini hatırlatmayı hedeflemektedir. Bereketli toprakların değerlendirilmesi, paylaşma, birlikte hareket etme, imece, tutumlu davranma, doğal ve geleneksel beslenme, doğayı koruma ve insan – vahşi yaşam ilişkisi gibi başlıklar yarışmanın alt temalarıdır.

Seçici Kurul
Seçici kurul, bilinen öykü yazarı ve edebiyat eleştirmenlerinden Kapadokya Üniversitesi tarafından oluşturulur.

Değerlendirme
Seçici Kurul üyeleri teslim aldıkları öyküleri 100 puan üzerinden değerlendirir. Yapacakları bir toplantıyla yarışmacılara verdikleri puanları birleştirerek yarışmada dereceye girenleri belirler. Değerlendirmede hikâyenin özgünlüğü 60, dilin kullanımı – üslup 40 puan üzerinden puanlanacaktır.

Yarışma Ödülleri
Yarışmada dereceye giren yirmi öykü kitaplaştırılacak, öykü sahiplerine kitaptan 20 adet hediye edilecektir. Birinciye 1.500, ikinciye 1.000, üçüncüye 500 TL karşılığı kitap vb. hediye çeki verilecektir.

Başvuru Şekli
Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin öykülerini 30 Nisan 2020 tarihine kadar (Ek-1) de yer alan başvuru formu ile birlikte Üniversiteye göndermeleri gerekmektedir. Gönderimler elektronik posta ile oykuyarismasi@kapadokya.edu.tr adresine veya kargo ile Kapadokya Üniversitesi Mustafapaşa Yerleşkesi 50420 – Mustafapaşa, Ürgüp / Nevşehir adresine yapılabilir. Kargo gönderimlerinde ücret Üniversiteye aittir. Kargo paketlerinin üzerine “öykü yarışması” ifadesi yazılmalıdır.

Üniversite düzenleme kurulu tarafından öyküyü yazanın kimliği, sayfanın üstünde yazılacak “RUMUZ”la belirtilir. Yarışmacının açık kimliğini, varsa telefonunu ve e-posta adresini içeren yazı bir zarfa yerleştirilir. Zarfın üzerine, sadece öykü yazarının “RUMUZ”u yazılır.“RUMUZ”lu öyküler, seçici kuruldaki üye sayısı kadar çoğaltılarak kurul üyelerine elden ya da kargo aracılığıyla iletilir.

Yarışma Takvimi
Okullardaki tüm öğrencilerin ‘Öykü Yazma’’ ve ‘’Yarışma Kuralları’’ hakkında bilgilendirilmesi: 31.01.2020

Okulları temsil edecek eserlerin Kapadokya Üniversitesine son teslim tarihi: 30.04.2020

Eserlerin düzenlenerek Seçici Kurul Üyelerine teslimi: 15.05.2020

Seçici Kurul Üyeleri tarafından dereceye girenlerin belirlenmesi – Basın Duyurusu: 12.06.2020

Düzenleme Kurulunun Organizasyonu ile Ödül Töreni: 17.06.2020

Posta Gönderim Adresi: Kapadokya Üniversitesi, Mustafapaşa Yerleşkesi, 50420 – Mustafapaşa, Ürgüp / Nevşehir

Kargo gönderimlerini, üniversitemizin anlaşmalı olduğu Aras ve Yurtiçi Kargo ile yapmanız gerekmektedir.

Yarışma Şartnamesine erişebilmek için tıklayın.

EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütname için tıklayın.

EK-2 Veli Onay Belgesi için tıklayın.

BAŞVURU VE YARIŞMA ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Reklamlar

By Hasan Akbal

Şair, Yazar, Editör, Fotoğrafçı... Çorum İskilip doğumlu. Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bölümü Mezunu. Yine aynı Üniversitenin Maliye Anabilim Dalında ve İstanbul Üniversitesi Maliye Anabilim Dalında Yüksek lisans yapıyor. Şiir ve denemeleri, Bülent Ecevit Üniversitesi Maliye Bülteni, Bülent Ecevit Üniversitesi Kampüsün Sesi Gazetesi, Zonguldak Halkın Sesi Gazetesi, Çorum Yayla Haber, Aşkın E Hali Dergisi, Gökyüzü Dergisi, Çorum Bidergi, Halk Edebiyatı Dergisi, www.kunyeonline.com, kunyeedebiyat.blogspot.com ve kendi bloğu olan (hasanakbalnet.blogspot.com) ile bir çok internet sitesinde yayımlandı. Künye Edebiyat E Dergi’yi kurdu. Genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibidir. İstanbul’da yaşayan yazar edebiyatla ilgili söyleşilere ve yazı çalışmalarına katılıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: