İstanbul’un …. köyünde yaşayıp ama hiçbir zaman gidecek bir köyü olmayanlardanım. Gel zaman git zaman köyler oldu koskoca bir şehir. Şehirler oldu koca koca köyler. Bu köylerin de en aşina müdavimleri martılar ve kargalardı. Martılar su kıyısında, kargalar da tarlasında geçinip giderken artık çatıları mesken tutmuşlar kendilerine. “Açlık Oyunları” filmindeki gibi acımasız bir oyun alanına itilip hayatta kalma savaşı veren askerler gibi. Onlar zaten doğada hayatta kalmaya programlı ancak bu savaşı adı büyük ruhu küçük şehirlerde vermekte ne kadar başarılı olurlar bilinmez. Uzun zamandır martıların çığlıklarına alışmışken şimdi de kargaların sokağın ortasına yere konuşlarını izliyorum. Öylesine kendinden emin bir duruşları var ki nerede olursa olsun burası benim diye haykırıyor adeta. Bakışlarındaki gözü karalık, yiyeceğimi kimseye kaptırmam edası ve kanatlarının ona sunduğu özgürlükle kendini her yerde bir numara zannediyor. Martının korkaklığı ve çekimserliğine inatla karga karizmasını en iyi pazarlayanlardan.
Tüm yazdıklarım zamane şartlarında böyle bir pazarlama tekniği düşündürtüyor bana.
Bir karga istediği çatıya / balkona / sokağa konarak her yeri kendine pazar olarak seçebiliyor.
Sert bakışları ve dik duruşuyla kendi alemi içinde korku salabiliyor.
Hedefine odaklanarak direk eyleme geçebiliyor.
Ekip olarak çalıştıkları için takım ruhu ve sinerjisinden tam anlamıyla faydalanabiliyor.
Keskin gözleriyle avına karşı her zaman tetikte ve anında harekete geçebiliyor.
İşin özü daha yapacak ve öğrenecek çok şeyimiz varken olmayan şartlar / olmayan imkansızlıkları dilimize dolamadan, karga deyip geçtiğimiz bu akıllı canlının bile avantajlarını kendimize örnek alabilmek gerek.
Ekmek, aslanın önünde / arkasında / ağzında derken ekmeğin artık görülmediği bir dünyada gözlem ve hayalgücüne yatırım bizlere çok şey kazandıracaktır. Lütfen bu konuda daha çok okumak ve hayal etmeye ihtiyacımız olduğunu unutmayalım.
t.gezici

Reklamlar

By Deparegitim

Merhaba Trabzonda yaşıyorum. Sosyal medya danışmanlık, logo tasarım, İçerik editörü, wattpad sosyal eleştiri yazarıyım. İnsta: gercekdusuncezamani

Bir Cevap Yazın