İnsan doğar yaşar ve ölür. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra son dini vazifeyi yapmak ve akabinde eş-dost, tanıyan-tanımayan, hakkı olan- hakkı olmayanlarla helalleştirmek üzere cami avlusuna getirilir. Bazen cemaat içerde dışarda yer bulma sıkıntısı çekerken, zavallı misafirdir son bir saltanat sürsün misali musalla taşı üzerine tabut içerisinde uzunlamasına yatırılır. Lakin bu saltanat en fazla bir vakit olur ve akabinde duruma göre müftü efendi / imam efendi cenaze namazını kıldırır.

Hayatta benim en çok etkilendiğim ve kısa da olsa geleceğimi göz önüne getirmeye çalıştığım imam efendinin cenaze namazını kıldırdıktan sonra cemaate dönüp:
“Muhterem cemaat, namazını kıldığımız ve biraz sonra EBEDİ İSTİRATĞAHINA TEVDİ EDECEĞİMİZ merhumu / merhumeyi hali hazırda dünya hayatında nasıl bilirdiniz? İyi bir insan mıydı? Dünya ve ahirete taalluk (ilgili) haklarınızı helal ettiniz mi?” diye üç defa sorulunca;

Cevap 1: ‘Evet helal ettik’ (gür sesle)
Cevap 2: ‘Allah affetsin ‘ (cılız sesle)
Cevap 3: ‘Susma hakkını kullanma’ türü gelen cevaplardır.

‘’Müslüman sadece Müslümanların kendisinden emin olduğu değil, toprağın, suyun, havanın ve bütün tabiatın kendisinden emin olduğu kimsedir.”(?) “Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için dünyadakiler birbirlerini yiyorlar…” (De Gaulle) “İbret almak isteyenlerin kötü adamların akıbetlerine bakmaları yeterlidir (İmamı Şafi)” sırrınca insanoğlu gerçekten çok acınacak bir varlıktır. Yukarıdaki manzaraya her gün şahit olduğumuz, yakınımızı uzağımızı, eşimizi, dostumuzu bu şekilde uğurladığımız halde çoğumuz daha mezarlıktan işe, eve giderken ceviz kabuğunu doldurmayacak mevzular için insanları kırmaya, ikamet ettiğimiz köyde, şehirde, apartmanda veya çalıştığımız işyerinde hak hukuka riayet etmemeye devam edecek kadar soğukkanlıyız. “Dünyada kusursuz iki kişi vardır biri ölmüş, diğeri doğmamıştır” Bu bağlamda elbette hatalarımız eksikliklerimiz olacaktır. Lakin hatalarımıza halk tabiri ile ‘sür git’ demek yerine ebedi âleme gönderdiklerimize bir nebze de olsa ibreti nazarla bakıp ne kadar toparlayabilirsek kardır diye düşünüyorum.

Diğer taraftan Koronavirüs nedeniyle cami avlusuna gelip bir saatlik saltanat dahi süremeden, direk mezarlıkta sessizce 5-10 kişi ile gidenler. Karantina da olup çoluğu çocuğu son demde uğurlayamayanlar. Hastane odasında olmadı tabutu başında ağlayıp boşalamayanlar… Bu durum da ayrı bir hüzün veriyor.

Rabbim hepimiz için musalla taşında alınacak helallikte gür sesle EVET HELAL ETTİK diyenlerin sayısını artırsın… Yoksa…
*
İLAN TAHTASI

Şehir: çorum
İlçe: merkez
Yer: ulu cami
Mevzu: ilan tahtası
Mesele: saltanat
………………….
Erken rahmetli olan,
Panoda alır başköşeyi
Ya öğlen, ya da ikindi
Bekler defnedilmeyi.
İlan tahtasında mevta,
Kısa bir saltanat sürer
Çünkü; kimin annesi,
Kimin babası, kimin oğlu,
Kimin kızı, kimin amcası,
Kimin dayısı, kimin halası,
Kimin damadı, kimin eşi…
Olduğunu cümle âlem görür
Öğle / ikindi vakti sonrası
Cenaze namazı kılınır avluda
İster zengin ol, istersen fukara
Saltanat bu, işte bu kadar burada
Çünkü yarın gelecek yeni konuklara
İster istemez, yerini vermelisin,
Bunun için akşam namazı öncesi,
İlan tahtasından silinmelisin…
*
İlan tahtasının dili olsa konuşsa,
Bu zamana kadar bu tahtada
Kimler ilan edildi, daha kimler edilecek,
Her Çorumlunun süreceği bu saltanat,
Belli ki kıyamete kadar devam edecek.
*
Ne dersiniz?
Bir nebze düşünelim mi?
Bakınız, ölüm ilanımız bile sadece iki vakit,
O halde gelin dostlar, daima sevelim sevilelim,
Gönül kırmadan, bugünden yarına her vakit!


(Mahir Odabaşı)

BAŞSAĞLIĞI: Osmancık ilçesinde Hakkın rahmetine kavuşan Kore Gazisi Karaco dedemizin eşi Gülbeyaz babaannemize (hanımın) Allah’tan rahmet, sevenlerine sabrı cemil diliyorum. Mekânı cennet ola.

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: