Yüce yaratıcı dünyayı muntazam bir denge üzerine kurmuştur. Bu denge sağlanmamış olsaydı canlıların yaşama imkânı olmazdı. Her yıl ne kadar fare dünyaya geliyorsa ona mukabil kedi dünyaya gelir. Şayet bu nizam olmasaydı dünyayı ya kediler ya da fareler istila ederdi. Dünyayı gözlemlediğimizde hayatın her alanında bu denge unsurunun ortaya çıktığını görüyoruz. Bu noktada en çok göze çarpan örnek insanın bizzat kendisidir. İnsan doğar, yaşar ve nihayet ölür. Diğer bir ifade ile bir bebek dünyaya gözünü açarken bir baba dünyadan ayrılmak üzere gözünü kapar. Yani bebek yavaş zirveye tırmanmaya çalışırken, baba da yine aynı yavaşlıkta zirveden inmeye hazırlanır. Bu durum üzerinde özel olarak düşünülmesi, kafa yorulması gereken bir sır perdesidir.

Son baharda dökülen yaprakların çok önemli bir ekolojik (çevre) denge oluşturduğunu hepimiz biliriz. Çünkü yere düşen o yapraklar birçok canlı için çok önemli bir besin kaynağı olurlar. O yapraklarda böceklerin, mantarların, bakterilerin yararlanabileceği besin maddesi bulunur. Aynı zamanda ağaçlarda kökleri vasıtası ile bunları tekrar geri alırlar. Yani yapraklar günü gelince ZİRVEDEN DÜŞER ve yine zamanı gelince tekraren değişime uğrayarak zirveye çıkarlar. Diğer taraftan böcek börtük birçok canlı hayatta kalabilmek için ağaçlardan düşen bu yaprakların altına saklanırlar. Bu tür canlılar için yapraklar adeta sığınak vazifesi görür.

‘Ağılda oğlak doğsa, tarlada ot biter’ sırrınca her canlının rızkı gelir. Başka bir ifade ile dünya geniş ve herkese yetecek kadar nimet vardır. Ancak insanoğlunun ’bahçem kadar yağmur / pencerem kadar güneş / hepsi bizim olsun / gerisine karışmam kardeş’ misali aç gözlülüğü, hırsı, tümüne sahip olma emeli veya ekolojik dengenin kendi eliyle tahrip edilmesi doğrultusunda telafisi mümkün olmayan dengesizlikler oluşur. Bunun yansıması olarak ta savaşlar ve diğer afetler meydana gelir.

Netice olarak dünyanın bir köşesinde birileri zevkten tabak kırarken, diğer köşesinde açlık, susuzluk, sefalet içerisinde hayata tutunmaya çalışan dolaysıyla tabağına koyacak bir tas çorba bulamayan, doğarken ağlayan, yaşarken ağlayan biçare insanlar gözümüze çarpmaktadır.

GELİR – GİDER

Hüzün gelir – neşe gider
Nefret gelir – sevgi gider
Yalan gelir – doğru gider
Menfaat gelir – dost gider
Gölge gelir – güneş gider
Paylaşım gelir – kin gider
Aç gelir – tok gider
Kuma gelir – eş gider
Dünürcü gelir – kız gider
Gelin gelir – oğlan gider
Bebek gelir – uyku gider
Okul gelir – çocuk gider
Sınav gelir – öğrenci gider
Hastalık gelir –sıhhat gider
Ambulans gelir – yaralı gider
Azrail gelir – can gider
Zam gelir – para gider
İsraf gelir – tasarruf gider
Selam gelir – kelam gider
Rakip gelir – koltuk gider
Yalaka gelir –güven gider

Sadaka gelir – bela gider
Kurban gelir – koç gider
Fare gelir – böcek gider
Kedi gelir – fare gider
Tazı gelir – tavşan gider
Kaplan gelir – kurt gider
Kurt gelir – at gider
At gelir – eşek gider
İnek gelir – ot gider
Hırsız gelir – mal gider
Dizi gelir – sohbet gider
Mektup gelir – pul gider
Telefon gelir –mektup gider
Apartman gelir – komşuluk gider
Koranavirüs gelir – Huzur gider
Maske gelir, mesafe gelir__ Virüs gider

MAHİR ODABAŞI

Reklamlar

By MAHİR ODABAŞI

1966 yılında Çorum ili Osmancık ilçesi Seki Köyünde doğdu. İlkokula köyünde başlayıp daha sonra Ankara Çankaya Mithatpaşa İlkokulundan 1977 yılında mezun oldu. 1985 yılında Kargı ilçesinde memuriyete başlayıp sırayla Osmancık ve Mecitözü ilçelerinde 2001 yılına kadar görev yaptı. 1990 yılında İşletme Fakültesini bitirdi. 1991 1992 yılında Ankara Mamak Muhabere Okulunda kısa dönem olarak vatani görevini yaptı. 1990 - 2000 yılları arası çeşitli ilköğretim ve liselerde dışardan İngilizce ve İlk Yardım derslerine girdi. 2001 yılında açılan Sivil Savunma Uzmanlığı sınavını kazanarak Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğünde göreve başladı. 2019 yılında, ikinci üniversite olarak Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Okulunu bitirdi ve C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesini aldı. Halen İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Sivil Savunma Uzmanı olarak görev yapmakta olup, evli ve 2 İlköğretim Matematik Öğretmeni babasıdır.

Bir Cevap Yazın