Sahip olduğun bir şeyin kıymeti en çok ne zaman bilinir sorusunun cevabı şüphesiz kaybettiğinde değil midir? Büyük bir klişe ama kesinlikle doğru.

Geçenlerde bir deneyim yaşadım. Tuhaf ve eşsizdi. Beş duyumun birini kullanamadığım, görme yetimi yitirdiğim dakikalardı. Dışarıdan içeriye birkaç adım attığımda elimdeki bastonum ve kalan dört duyumla yol almalıydım.Yanımda bana rehberlik eden, görme engelli biri vardı. Hayatımda ilk defa biriyle onu göremeden buluşmuş ve tanışmış bulundum. Birlikte İstanbul turuna çıktık. Duyarak ve hissederek ilerledik. Göremediği halde benim rehberimdi, bana yol gösteren, benimle sohbet eden, engellere karşı uyaran yani o an gören oydu. İşte o bir saatti kaybetsem kıymet bileceğim ne çok şey varmış diye düşündüren bana ve onları daha iyi anlamamı sağlayan.

Belki kafamızı yere eğerek görmekten bıktığımız yahut görsek de hiç farkına varamadığımız onlarca yerden geçiyoruz her gün. Ya da karşımızda duran, bizimle konuşan insanlara bile bakmamayı yeğliyoruz. Çünkü bizim için her şey, herkes aynı. Her gün bulunduğumuz yerlerde bir değişiklik olabileceği, en basitinden rüzgârın farklı yönden esebileceği, bulutların değişik şekiller alabileceği gelmiyor aklımıza.

Her an her şeyin olabileceğini unutmadan başla günlere. Geçtiğin sokağın adını bil, insanların yüzlerine bak, bir iki kelamı esirgeme mesela, etrafımızda sadece kötü şeylerin olmadığını hatırlat kendine, kötülüklerden ve olumsuzluklardan olabildiğince uzak dur, doğayı sev, hayvanları, insanları sev. Hissederek yaşa ne kadarına sahipsen o kadarını hisset ve sev. Bedava olan şeylerden esirgeme kendini. Çünkü yarın bugünün şanslarına sahip olmayacaksın. Hem olsan bile bir gün sonlanacağını biliyorsun. Elinde bugünün var unutma.

Hayatın hep monoton olmasın ve bizler hep kaybettikten sonra anlamayalım sahip olduklarımızın kıymetini.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: