Site icon KÜNYE ONLİNE

BUNDAN SONRA

Reklamlar

(kim okuyacak bilmem ama yazdım işte)

Tarih boyunca insanlar duygu ve düşüncelerini şiir ile dile getirmişler, şiirle aşık olmuşlar şiirle gözyaşı dökmüşlerdir. Bu nedenle şiirin hayatımızdaki yerinin son derece önemli olduğunu düşünenlerdenim. Bilirsiniz ki şiir bir duygu paylaşımıdır. Şiir, kimi zaman sevgiliye duyulan özlemi dile getirmiş, kimi zamansa kızgınlığını haykırmıştır. Bu kızgınlık ve sevgi sadece sevgiliye yazılmamıştır elbette. Fakirliğe, zenginliğe, iyiye, kötüye, harama, helâle, yazılmıştır. Keza şeref yoksunlarına, etini satanlara ve buna çanak tutanlara da yazıldı yüzyıllarca. Ama kimi şiir bir göğü ters çevirmiş , kimi ayı sökmüş yerinden. Aslında şiir, duygularımız ve hislerimizin tercümanıdır. Kısacası şiir insanlık tarihi boyunca hayatımızda var olmuş ve olmaya devam edecek bir oluşumdur.

“Bundan sonra” diye başladığım her cümlem dönüp dolaşıp başımda paralandı bu zamana kadar. Ama bundan sonra bu son “bundan sonra” deyişim. Karar aldım şiir okumaya devam edeceğim, bir adım gelene iki adım gideceğim. O oyun oynamak için kullandığınız cep telefonlarınızın arama özelliğinin de olduğunu hatırlatmak isterim. “İçinizde hadi ya ciddi misin?” diyenleri duyar gibiyim. Evet, haklısınız kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Ama Türk örf ve adetlerine ne oldu? Hani saygı vardı, sevgi vardı, hani hoşgörü vardı? Hani yardımlaşma, yardım etme vardı? Hani Türk halkı paylaşmayı seven bir milletti? Büyüklerini küçüklerini arar hal hatır sorardı? Unutmuşuz, unutulmuşuz.

Şiirlere yorum yazmak düşüncelerimi paylaşmak benim yıllardır çok hoşuma gider. Hasan AKBAL kardeşim çok iyi bilir : Üniversite radyosunda şiir programı yapıyordum. Konuğum olarak dört güzel insanla orada tanıştım. O güzel insanların içinde Hasan AKBAL kardeşim ve Çağatay KILIÇ kardeşim de vardı. Kimselere okutmadığı yani alay ederler diye düşünüp okutmadıkları şiirlerini aslanlar gibi çıkıp okudular. Ve çok güzel geri dönüşleri oldu dinleyenlerin. Benim de istediğim buydu. Sayfadaki tüm yazılanlar okunsun ve diğer yazanlarca değerlendirilsin. Bu kişiye güç verir kişinin daha çok şiir yazmasını sağlar. Bilirim sevgiliye söylenemeyenleri yazar sevdalılar. Dünyanın en çok dinlenen şarkılarının ilk doğum anı şiirdir elbet.

Benim hayatımda şiirin önemli bir yeri var. Tabi ki her şey ondan ibaret değil elbette. Ama en çok şiir yazarken mutlu olurum. Hele hele yüzüne söylemek istediğim kişilere inceden küfürler etmek ve bunu da şiirsel hâle sokmak beni çok mutlu eder. Büyük bir haz alırım. Hani bazı insanlar vardır, şiire tapanlar; “şiir yazmasaydım ölürdüm”, “varlığımı şiire borçluyum” diyenler. Ben böyle düşünenlerden değilim ve hiç de olmadım. Bilirim ki bizler sonuçta tek yürek ama imtihan içinde yaşamaya inanan bir milletiz. İşte şiirin bu yolda bana güzel bir arkadaş olduğunu düşünüyorum.

Ben bile Künye Edebiyat’taki iki kişi hariç diğer kalemdaşlarımı tanımam. (Tanımak isterdim oysa.) Buna rağmen Kurban Bayramı’nda tek tek aradım. Şaşıranlar oldu ama hiç biri rencide etmedi beni. Saygı çerçevesince konuştular, bayramlaştılar. Bazılarına ulaşamadım, bir kaç kişi bendeki numarayı kullanmıyormuş zaten. Ama arayıp da açamayanlar tek tek geri döndüler. Huzurlarınızda her birine ayrı ayrı teşekkürler ediyorum. Ha bunu da arayın diye de yazmadım canlar. Aman yanlış anlaşılmasın sakın ha.!
“Şiir, bir hikaye değil, sessiz bir şarkıdır. Şiir, dilin anlam, ses ve ritim öğelerini belli düzen içinde kullanarak bir olayı ya da bir duygusal ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade etme sanatıdır. Şiir kalbi tazeleyici bir etken gibi geliyor bana ve açıkçası çok zaman hayatla ilgili düşündüğüm ve bana özgü olduğunu zannettiğim ayrıntılarda yalnız olmadığımı hissettirmesi güzel bir şey. Şiirlerin okunması ve beğenilerek yorumlanması her insan gibi benimde hoşuma gidiyor. Sanırım bu yüzden ısrarla şiir okuyorum.” Şiiri okumak ve hakkını vermek gibi bir saplantım da var ama.

Sanırım yeni teknoloji ile unutmuşuz selam vermeyi, sevmeyi, saygı duymayı ve de değer vermeyi. Gerçi ben ve benim gibi yaşı geçmiş, kimlik kartı eskimiş veya her sene yeni bir yaş alarak yaşlanmış ama asla ihtiyarlamamış çınarlar hatırlıyoruz sanırım mektup yazmanın ne kadar ince ve önemli bir yazım şekli oluşunu. Burada birçok dost var. Kimi şiir yazıyor kimi hikâye kimi haber yapıyor kimi masal anlatıyor. Ama her biri yüreğinden gelenleri döküyor kâğıtlara. İyi de yapıyor bence. Kırılmasın kalemleri inşallah.

Çok düşündüm bu yazıyı yazıp da paylaşmayı. Hatta bazı zamanlar kardeşim Hasan AKBAL Beyefendiyle konuşmuşumdur da. Bazılarınızın hoşuna gitmeyebilir bu yazdıklarım. Yüzüme karşı olmasa bile belki içinizden de olsa çektirgit be, diyenler olacaktır. Olsun, onlarda kabulümdür. Her insan evladı dosdoğru olmaz zaten. Ama her şiir yazanın bir yanı hüzündür. Bir yanı sevgi, bir yanı aşk, bir yanı hoşgörüdür. Şiir yazanlar asla kötü değildir ama.

Önemli olan şiir değil belki ama şiire olan tanıklığımız çok önemli. Şiirin ve şairin hakkını vermekte ayrı bir erdemliktir diye düşünüyorum. Şiir yazanların şiir de okuduğunu düşünmek istiyorum. Düşünmek değil sadece can- ı gönülden diliyorum aslında. İlk yazdığımız şiirleri kimselerle paylaşmadık eminim. Sonra bir vesile oldu paylaşmak istediniz. Övgü ve ilgi görmeyince de yıllar sonra dost sohbetlerinde veya şiir yazanlarla oturduğumuzda arada reklam gibi geçiririz laf arasında. “Bir zamanlar bizde bir iki şiir yazmıştık”

“Bir zamanlar” ne kadar kötü bir söz yahu. Hani biz de bir zamanlar sevmiştik, içmiştik vb. gibi örnekleri çoğaltabiliriz elbet. Şiir yazanın ufku genişler, araştırmacı ve meraklı olurlar. Dediğim gibi şiir yazanlar iyi insanlardır.

Neden bunları yazıp paylaştım, ne demek istedi bu Şiirbaz diyenlere son söz.
SİZLERİ AYRI AYRI ÇOK SEVİYORUM.
Her yaş ÇOCUK, her dem GÜZEL, her nefes DOST kalın ama lütfen hep ŞİİR ile kalın…

Emre Vehbi ALKAN
Şiirbaz