“ KÖRDÜK EBEMİZİN ÖREKESİNİ GÖRDÜK” (Günlüğümden)

Güncel Posta İstanbul'un Tarafsız Sesi
-Deli gibi severken saçma bir bahaneyle bırakıp gidenlere susmayı da öğreniyorsun-

Bir zaman sonra sevdayı kovalamak bizleri yormuştu. Sevda her ne hikmetse bizden daha hızlıydı o zamanlar. Bu saatten sonra onca sevda ufukta bile görünmeyen bir seraptan farksızdı. O gençlik rüyalarımıza bile zor girer çıkar olmuştu. Her akşamcının mazereti gibi bizimde bir bahanesi vardı işte bu geceki içmelerimizin. Kim bilir kaç kez “Vazgeç” bu sevdalıktan demişizdir kendimize, kaç kez jiletlere hedef olmuşuz ve kaç kez bitirmek istemiştik umut aradığımız rakılarda. Yok olmak, unutmak demekti, unutmak demek sarhoş olmaktı oysa. Ama her sabah yeniden baş ağrısıyla uyanmayı unutuyorduk. Unuturmuşuz meğer.

Düşündüm de kaç kez unutmaya çalışmıştım seni, kim bilir kaç kez yaşamı noktalamak geçmişti içimden. Salaklık işte. Gençlik de, Saflık de yani ne dersen de işte.


Oysa mıh gibi sokmuşsan aklına bir kere
Çıkar mıydı dövülmeden demirci örsünde.


Oysa yaşamak güzeldi. Bizler her mey masasında yani sahildeki kayalıklardan olan masalardaki dost sohbetlerinde askerlik anıları gibi, eski sevdalarımızı anlatamıyorduk, ama yine de güzeldi saklı kalan sevdamızı yaşamak. Oysa sırdı ama masadakilerin her biri biliyordu.

Ne çok sevdalıydık sevdalığımıza. Küfretse bile eyvallah diyorduk. O zamanlar birimiz yaprak diğerimiz dal oluyordu. Kopmasın diye tutunduğu bir dal. Ve o dal hep biz oluyorduk, yapraksa onlar. Sevince görülmez ya hatalar, hani aşkın gözü hep kör olurmuş ya. “Bizde kördük Ebemizin örekesini gördük”. Yıkılmaz dediğimiz ağacın, kırılmaz sandığımız dalların kahpelik yüklü rüzgârların hemen kıracağını unutmuşuz. Unutmuşuz ayıracağını daldan yaprağını. Unutmuşuz işte…


Şiirbaz
09. MAYIS. 1983

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s